receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


KAUZA/Babička si po vítězném boji s úřady odvezla vnuka z kojeneckého ústavu

Libuše Frantová

PRAHA - Půlroční Pavlík v náručí své babičky včera těsně před polednem opouštěl Kojenecký ústav v Krči, kde žil od svého narození. I on bude mít svůj domov, kde na něj netrpělivě čeká čtyřapůlletý bratr Zbyněk. "Konečně si vezeme Pavlíka domů.", tiskla k sobě Božena Vinická svého malého vnuka, o kterého musela svést boj s úřady. Dnes už šťastná babička, která se o jednoho vnuka stará několik let a pro druhého vnuka měla připraven pokojík s postýlkou, hračkami i oblečením už několik měsíců, však nejdřív musela projít doslova peklem.

Když totiž na podzim požádala o svěření Pavlíka do pěstounské péče, neboť její dcera-matka obou chlapců se ze zdravotních a sociálních důvodů nemůže o své děti postarat, stala se neuvěřitelná věc. Sociální pracovnice z Prahy 8 nejenže doporučily v případě Pavlíka ústavní péči, ale kromě toho daly podnět k prošetření komplexní péče u malého Zbyňka. Měly totiž pochybnosti o vhodnosti jeho stravy, protože celá rodina je vegerariánská.

Soudkyně nejenže odmítla svěřit Pavlíka babičce, ale navíc zahájila jednání o zrušení pěstounské péče v případě staršího Zbyňka právě kvůli vegerariánské stravě. Božena Vinická byla zoufalá, neboť stačilo mála do dětského domova se mohl dostati i druhý chlapec.

O babičce učitelce, která se kvůli svému životními názoru, podle něhož "lze žít a nezabíjet" , dostala až k soudu, už dříve informoval Večerník Praha, Článek vyvolal smršť a o případ se začaly zajímat nejen organizace vegetariánů, ale Český helsinský výbor a lidé, kteří nemohli pochopit, že by děti měly skončit v ústavu, ačkoliv jejich nejbližší příbuzní jsou schopni jim dát potřebnou péče i lásku.

Případ nakonec končí šťastně.

O Zbyňka babička nepřijde, protože i soudní znalec, stejně tak jako před ním i dětský lékař, psycholog a učitelky v mateřské školëm potvrdil, že babička se o dítě stará dobře. Vegetariánství nepovažuje za důvod k odebrání dítěte. Soudkyně zároveň vydala předběžné opatřením kterým svěřila do péče babičky i malého Pavlíka. I když se o jeho osudu definitivně rozhodne až za měsíc, o svůj domov by už neměl přijít. "Jsme rádi, že to tak dopadlo Zbyněk zůstává u babičky, u Pavlíka nebudeme žádat o ústavní péči. Teď už by měl Pavlík u babičky zůstat, přejeme jí, aby to všechno zvládla. Jsme připraveni jí pomáhat" , řekla včera VP vedoucí sociálního odboru Obvodního úřadu Prahy 8 Jana Janků. "Rozhodnutí soudu nás potěšilo, protože jsme považovali celý případ za velmi podivný, proto jsme mu také věnovali pozornost, když jsme se o něm z Večerníku Praha dozvěděli", prohlásila i výkonná ředitelka Českého helsinského výrobu Jana Chržová,