receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


                        

Redakční zamyšlení - 2006

Čeká na nás rok 2006, podle čínského kalendáře je to rok psa. Čínskému kalendáři se říká také zvířetníkový (členění času je podle zvířecích znamení). Také by se mohl jmenovat jídelníčkový, protože pes a kočka jsou v některých zemích dálného východu v nabídce restaurací jako pochoutka. Zde pak štastné děti v doprovodu rodičů, ukazují při výběru na zvíře v klecích (u nás z nich jsou domácí mazlíčci), zde končí na talíři.

Jiný kraj, jiný mrav. Dnes v komerční televizi popisovala známá osobnost, lahůdku - telecí ledvinky v čokoládě. Zkusme si představit: bezbranné telátko, jeho vykuchanou ledvinku a současně tuto významnou nejmenovanou celebritu, inu "prima bašta".

Olej: Jana Mačková - ze série světloCo čeká svět? V politice, to bude asi řada ekonomických jednání "na nejvyšší úrovni", jednající o větším místě na slunci pro jednající strany. Osud naší planety stále více ovlivňuje hospodářská globalizace. Etické, ekologické a sociální aspekty za ní bohužel vždy zaostávají.

Není činu, který by zůstal bez následku. Někdy nechápeme, proč nás osud trestá za něco, co jsme si zdánlivě nezasloužili. Ale možná, že jenom vzdálenost mezi příčinou a následkem přesáhla naši omezenou paměť.

I když se zdá, že tomuto zákonu neunikneme. Nezištnou činností, rozjímáním o pravém smyslu lidské existence, se můžeme pokusit zmírnit jeho následky. Zde se můžeme inspirovat třeba radami a životem světců.

A co říci závěrem. Příroda, naše země, k nám svými informačními nástroji posílá zprávy - varování. Odmítnutí spolupodílet se na zabíjení živých tvorů, může být pochopením jedné ze zpráv. Můžeme tak pomoci tvorům, kteří jsou odkázáni na naši milost, přírodě, a tím i chránit sami sebe.

redakce Vegetarian.cz