receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czRozdíl mezi masem a rostlinou

Často a jistě právem kladená otázka: jaký je tedy rozdíl mezi zabíjením zvířat a zabíjením rostlin pro naši potravu? I rostliny jsou přece cítícími bytostmi.

Tak tedy především: pojídač masa ničí 10x víc rostlin než vegetarián, neboť k výrobě masa je zapotřebí nesmírné množství rostlinného krmiva.

Kromě toho musíme něco jíst, abychom si uchovali život, a jelikož jsme od přírody předurčeni k pojídání rostlin, nepředstavuje jejich konzumace žádné překročení životního řádu.

Když jíme ovoce, pak nezabíjíme, neboť ovoce je darem přírody, který je stvořen k jídlu a k rozmnožování mateřské rostliny. Když trháme zralá jablka, činíme jenom to, s čím příroda stejně počítala a jabloni tím nezpůsobujeme žádnou bolest.

Zeleninu sklízíme v době zralosti, kdy by tyto rostliny v přírodním rytmu stejně zahynuly. Nijak tím tedy nezkracujeme přirozenou délku života rostlinstva.

Kruté jsou jen metody, pomocí nichž jsou překračovány meze ve výběru postupů při pěstování užitných rostlin v dnešním přetechnizovaném zemědělství, zaměřeném na obrovské zisky. Vůči tomu bychom mohli účinně reagovat kupováním biologických výrobků a vlastním pěstováním zeleniny.

Christian Opitz - Výživa pro člověka a Zemi