receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czDNM - Bylinné kávy v novém kabátě.

I na našem serveru jste se už mohli setkat s bylinnými kávami dováženými z Indie firmou DNM import - export s.r.o. Na základě dotazů a reakcí čtenářů jsme navštívili firmu DNM, abychom se zeptali na tento zajímavý výrobek. Ptáme se Michala Prchlíka, jednatele.

Vegetarian.cz: Představte nám trochu firmu DNM.

DNM: Zaměřujeme se na ajurvédu jako životní styl. Samozřejmě, že musíme respektovat současný stav a styl našeho života. Asi by bylo naivní věřit, že každý z nás může odejít do lesů a žít jen z toho, co posbírá a sám vypěstuje v okruhu 100 metrů od své jeskyně. Podle nás lze vnést do života novou kvalitu i při zachování standardů, na které jsme zvyklí a najít alternativu k tomu, co poškozuje zdraví či životní prostředí. Ajurvédské kafe je pro nás typickým příkladem tohoto přístupu. Asi nemá cenu diskutovat o škodlivosti pití kávy a o tom, jak je prospěšné se vzdávat škodlivých návyků. Proč ale nevyužít svých zvyků k zlepšení vlastního zdraví? Věříme, že vždy existuje "šťastné řešení" a třeba právě alternativa ke kávě, která je nejen chutná, ale je i zdraví prospěšná, to je právě to, o co nám v DNM jde. Podobně rozumíme i celé filozofii ajurvédy - zkrátka žít s radostí a brát ohled na své zdraví i zdraví ostatních.

Vegetarian.cz: Zmínil jste se o ajurvédě, vysvětlíte nám to?

DNM: Ajurvéda je jeden z nejstarších léčebných systémů. Klade důraz na celostní přístup k lidskému zdraví a na důležitost vyváženého a šťastného životního stylu jako nejlepší prevence všech nemocí. Má propracovaný systém konstitučních typů, druhů nemocí, výživových doporučení, nesmírné znalosti účinků stovek léčivých bylin (které jsou mimochodem v současné době středem vědeckého zájmu mnoha výzkumných ústavů) - to vše ale asi přesahuje rámec tohoto rozhovoru a existuje i množství odborné literatury.

Vegetarian.cz: Bylinné kávy - to je pěkné, ale z médií víme, že některé zahraniční výrobky měly v poslední době problémy s obsahem cizorodých látek, těžkých kovů a podobně.

DNM: Nerad bych komentoval trochu tendenční přístup médií. Ten, kdo se nedávnými kauzami podrobněji zabýval, ví, že fakta byla daleko … "mírnější" než mediální ohlas. My samozřejmě kontrolujeme kvalitu výrobků, které dodáváme na trh. Každou šarži necháváme kontrolovat nejen na přítomnost těžkých kovů, ale i na další cizorodé látky. Tomu předcházel i přísný výběr indického dodavatele, který ručí za kvalitu surovin.

Vegetarian.cz: Proč nelze tedy tento výrobek dostat v běžné distribuční síti - třeba v supermarketech? Zdá se, že by o něj byl velký zájem.

DNM: Pevně věřím, že je to jen otázkou času. Ajurvéda jako životní styl může určitě oslovit každého, kdo má zájem o vlastní zdraví, a ohlas našich výrobků, také díky serveru Vegetarian, tomu nasvědčuje. Samozřejmě záleží na nás všech. V současné době například uvádíme ajurvédská kafe do sítě lékáren. Nyní je možné koupit si ajruvédské kafe v kterémkoliv městě - všude, kde je lékárna. Pokud tedy máte zájem vyzkoušet něco z ajurvédy v praxi, zajděte do své lékárny.

Vegetarian.cz: Co když v lékárně nebude k dostání?

DNM: Požádejte je, ať ho objednají. Do dvou dnů by ho měli mít k dispozici. Je na nás, na vegetariánech, abychom požadovali, aby se výrobky, které nám vyhovují, staly běžnou součástí nabídky obchodů.

Vegetarian.cz: Vy jste tedy vegetariáni?

DNM: A vy snad ne?

Vegetarian.cz: Mělo by to být normální...

DNM: (úsměv) V naší firmě jsme všichni vegetariáni. Ale o to zas až tolik nejde, to je osobní věc. Jde o to, že každý, kdo se rozhodne zlepšit kvalitu vlastního života, by měl mít přístup ke všem informacím a výrobkům, které mu vyhovují.

Vegetarian: Připravujete nějaké další výrobky, další kávy atd.?

Připravujeme toho hodně. Podařilo se například najít kosmetickou řadu inspirovanou ajurvédou a jejím přístupem k využití bylin, která není testovaná na zvířatech. Postupně bychom ji chtěli představit i naší veřejnosti. Plánů je hodně a nadšení ještě víc, nechte se překvapit.

Vegetarian: Děkujeme za rozhovor a za šálek výborného ajurvédského kafe.

Zboží si můžete objednat na adrese dnm@bharat.cz nebo telefonu 603167325

za cenu 70,- Kč (včetně DPH) + poštovné za jedno balení (50 gramů) nebo zakoupit v prodejnách ZV.