receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czZ historie českého vegetariánství.

Zdravím všechny příznivce stránek vegetarian.cz.

Úplnou náhodou (ale náhody jak známo neexistují) se mi dostala do rukou velmi pozoruhodná knížečka, vydaná údajně roku 1895. Jako autor je uveden "Dr. Jiří Simoni" a knížečka se jmenuje

"Jak dosáhneme dlouhého věku?" s podtitulem "Nevyhnutelně potřebná příruční kniha k léčení přirozenému pro všecky, kteří se uzdraviti a zdravými zůstati chtějí".

Knížečka vyšla nákladem J.Juříkové v Bystřici při Limbuši (Štýrsko), roku 1895. Přikládám i obrázek titulní stránky. Na první straně uvnitř je dokonce uveden rok vydání 1894, možná, že tedy šlo o nějaký dotisk. Zkoumal jsem knížku vzevrubně a nenašel jsem nic, kvůli čemu bych měl o tomto datování pochybovat.

Knížečka je velmi pozoruhodná. Nevím, zda autor byl skutečně lékařem, spíše bych ho zařadil mezi zastánce přirozené, tedy alternativní léčby. V úvodu autor mimo jiné píše, že lidé se dnes dožívají průměrně 35 let, ale že by se mohli dožívat až 200 let, kdyby žili přirozeně. Bohužel konstatuje, že lékaři se nesnaží propagovat zdravé žití, ale spíše se snaží lidi zachraňovat od následků jejich nezdravého způsobu života. Tak se zdá, že za 108 se ani v medicíně až tolik nezměnilo...

Mimo jiné knížečka obsahuje velmi zajímavou kapitolu "Jídlo a nápoj", se kterou bych vás chtěl seznámit v původní podobě. Text není nijak upravován, zachoval jsem i původní gramatiku. (Pokud však najdete v textu zjevný nesmysl nebo překlep, pak jsem to způsobil já při digitalizaci textu a omlouvám se za to.) Tato kapitola mě velmi potěšila ale zároveň i zarmoutila. Potěšila proto, protože je to nejstarší pojednání o vegetariánství a zdravé výživě v češtině, jaké znám. Je zajímavé, že své si tam najdou jak vegetariáni, tak vegani, tak i třeba vitariáni.

Jak píšu, tak mě tato kapitolka i zarmoutila a to proto, protože mám dojem, že po i 108-mi letech řešíme stále tytéž problémy. A také mě zarmoutil to, že jsme vše, co je v této kapitole napsané, v minulých letech s velkou slávou opisovali od zahraničních autorů a o podobných vlastních zdrojích už většinou nic nevíme. Tak aspoň nyní, i když trochu opožděně, vám k tomuto textu přeji dobré počtení.

J. Machytka Písek