receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czSněmovna zachovala zákaz testování kosmetiky na zvířatech

V České republice ani nadále nebude možné testovat kosmetiku na zvířatech. Sněmovna zachovala absolutní zákaz takových pokusů. Rozhodla o tom při projednávání novely, která měla tento zákaz prolomit. Většina poslanců se postavila proti. Novelu nyní posoudí ještě Senát a prezident.

S prolomením zákazu počítal původní vládní návrh, dolní komora ale dnes drtivou většinou hlasů takovou změnu odmítla. Nesouhlas s prolomením zákazu vyjádřily i tisíce lidí v peticích a jednotlivých dopisech, které dostávali poslanci.

V ČR platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech od loňského března. V EU se s ním počítá zhruba do deseti let. Právě na evropskou směrnici a potřebu sladit s ní české právo se ministerstvo zdravotnictví, autor novely, odvolávalo. Tvrdí, že pokud by země naprostý zákaz zachovala, hrozí jí žaloba. ČR by ale mohla požádat o výjimku. Třeba Británie, kde je testování kosmetiky na zvířatech rovněž zcela zakázáno, si ji vyžádala.

Proti prolomení zákazu vystupovala nejaktivněji lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová. Státu podle ní žaloba nehrozí, pokud ministerstvo zemědělství urychleně o výjimku požádá. Parkanová připomněla, že úplný zákaz těchto pokusů začal v tuzemsku platit před vstupem země do EU, takže o ni bylo možné žádat již dříve.

Hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít již dříve uvedl, že ani v letech 2002 a 2003, tedy ještě před schválením úplného zákazu, nebyl v tuzemských laboratořích proveden žádný pokus na zvířeti kvůli kosmetice. "Tak proč tam chtějí tuto možnost vrátit?" ptala se již dříve Parkanová.

Rozhodnutí poslanců přivítal spoluautor petice proti obnovení zákazu Jan Lorenc ze sdružení Svoboda zvířat. Včera přinesl do Poslanecké sněmovny 9000 podpisů za zachování zákazu testování.

Ačkoli v EU ještě úplný zákaz zkoušek kosmetiky na zvířatech neplatí, obecný trend k tomu směřuje. Evropská komise například financovala hledání alternativních testů, které nahradí pokusy na zvířatech při výrobě léčiv.

Ekolist, 11. 5. 2005

Poznámka redakce: "Stavět na roveň obchodní zájmy a utrpení živých tvorů pokřivuje naše vnímání světa a dělá z nás nehumánní, lhostejné konzumenty života" řekla poslankyně Taťána Fischerová při projednávání tohoto zákona.