receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czSvětové ceny potravin rostou i kvůli vyšší spotřebě masa a mléka

President Světové banky Robert Zoellick se obrátil na USA, Evropskou unii, Japonsko a další rozvinuté státy, aby podpořily dodatečnými prostředky Světový potravinový program OSN. Situace ve světě si to podle něj naléhavě vyžaduje. Do?lo k nebývalému růstu cen základních plodin jako je rýže, pšenice a kukuřice. Růst cen je nejvyšší za posledních 30 let a podle expertů nejspíše nejde o sezónní výkyv, ale o systémový skok. V některých zemích, jako např. v Egyptě a Pobřeží slonoviny, už vypukly protesty nejchudších obyvatel, kteří si kvůli nízkým platům najednou nemohou koupit dostatek potravin.

Příčin tohoto stavu je více ? zvýšená výroba biolihu pro automobily, který je pro farmáře komerčně zajímavější, dopady klimatických změn, kvůli nim se snišuje úroda v tradičních oblastech ale také zvyšování životní úrovně v rychle se rozvíjejících zemích jako je Čína a Indie, kde dochází k razantnímu zvý?ení poptávky po mase a mléce! Kvůli tomu je stále větší množství plodin spotřebováváno na výkrm zvířat.

V praxi se tak ukazuje, jak neudržitelná je běžná západní strava s vysokým podílem masných a mléčných výrobků. Bylo spočítáno, že kdyby každý obyvatel Země chtěl žít na stejné úrovni jako obyvatelé USA, potřebovali bychom 5,5 planet jako je Země. Pokud by v?šchni chtěli žít podle Evropy, stačily by nám 3 planety. Rozvinutý západní svět dosud žil na úkor rozvojových zemí. Ale ty ho nyní rychle dohánějí a v praxi tak ukazují, jak neudržitelný a nesmyslný je západní životní styl.

Zdroj: World Watch Institute