receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czVegetariánská kuchařka

Snadné recepty pro každodenní vaření.

Novou vegetriánskou kuchařku vydala společnost Jóga v denním životě Praha, je skutečně plná (přesně 108) snadných vegetariánských receptů a za cenu 25,- Kč.

Část úvodu vydavatele

Předkládáme vám soubor osvědčených receptů, které jsme shromáždili mezi našimi přáteli - vegetariány. Cílem tohoto vydání je napomoci vám, kteří byste rádi změnili způsob stravování směrem k vyloučení masa a vajec ze své stravy, a ukázat vám možnou rozmanitost a chutnost vegetariánského jídelníčku. Uvedené recepty (množství pro čtyři osoby) jsou jen příklady takových jídel. Můžete s nimi volně experimentovat, používat jiné suroviny a jiné druhy koření podle vlastní intuice a chuti. Vaření by mělo být radostným tvůrčím procesem, jehož výsledkem bude chutné a zdravé jídlo.Ukázka jednoho z receptů:

Žampiónový paprikáš

250 g žampiónů, 0,2 l sladké smetany, 1 cibule nebo pórek, 1 lžíce polohrubé mouky, drcený kmín, sladká paprika, chilli, sůl

Čerstvé žampióny nakrájíme na plátky. Na oleji zpěníme koření, přidáme drobně krájenou cibuli a žampióny. Krátce osmahneme, posolíme, trochu podlijeme vodou a dusíme pod pokličkou asi 10 minut. Přilijeme smetanu, v níž jsme rozmíchali lžíci mouky. Krátce na mírném plameni za stálého míchání povaříme. Podáváme s houskovými knedlíky, těstovinami nebo rýží.


Tento soubor receptů si neklade za cíl předvést ukázku přísné racionální výživy. Měl by být pouze návodem k tomu, jak se naučit vařit běžně známá jídla vegetariánsky, což je první krok k ozdravění naší stravy. Zájemce o hlubší pochopení toho, jak strava ovlivňuje lidské tělo a jak se pomocí ní vyvarovat zdravotních potíží, odkazujeme na některou z ájurvédských učebnic a kuchařek.

Prodavá se Blanické ulici 17, 120 00 Praha 2.

Objednavat se dá i emailem na joga.praha@volny.cz Cena je velmi příjemná 25 Kč,- (při zaslání plus poštovné). Tato kuchařka byť je graficky skromná, je zajímavá obsahově. Může být pěkný dárek i pro nevegetariánské babičky, přátele, kolegy nejen na vánoce ...