receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czRozhovor s paní Lidmilou Smejkalovou

(ředitelkou mateřské školy v Praze Modřanech)


VEGETARIAN.CZ: Proč jste se rozhodla zavést vegetariánské stravování?

L.S: Zrovnoprávnit malé vegetariánky a umožnit jim navštěvovat školku. Vegetariánská rodina, která není ekonomicky silná, aby si zajistila soukromou péči o dítě, se ocitá v neřešitelné situaci.

VEGETARIAN.CZ:Jak vypadá jídelníček ?

L.S: Vaření dvou jídel 4x týdně (1x v týdnu je sladké, nebo bezmasé). Polévky a omáčky se vaří zvlášť, pokud je v jídelníčku plánováno maso, nebo nějaký vývar. Tzn., že všechny děti mají např. rajčatovou polévku, ale jedna s vývarem, druhá bez vývaru. Stejně je tomu i s omáčkami.

Masové přílohy jsou nahrazovány zeleninou, sojou, vajíčkem, vegegatriánským párkem, sýrem atd. Pomazánky které jsou např.šunkové, rybí jsou nahrazeny máslem.

VEGETARIAN.CZ: Je nějak zajištěno, aby se masitá strava nedostala na talíř vegetariánským dětem?

L.S: Vždy je základ stejný, ale přísně se dbá na to, aby nic z masa se nedostalo do vegetariánského jídla. Např. smažené jídlo je připravováno odděleně. Nemůže se stát, že by na stejné pánvi kuchařka smažila masový a zeleninový karbanátek. Masoxy aj. nepoužíváme vůbec, minimálně pak pouze zeleninový vývar.

U všech výrobků sledujeme složení. Náš jídelníček obsahuje mléko, vajíčka, sýry. Těm vegetariánům, kteří odmítají všechny živočišné bílkoviny umožníme docházku dítěte bez našeho stravování a umožňujeme jim nosit jídlo do kastrůlků, my je ohřejeme. Domluva je vždy možná. Školní kuchyně je vybavena parním konvektomatem, ve kterém se připravuje většina jídla.

VEGETARIAN.CZ: Nabízíte vegetariánské stravování ostatním rodičům?

L.S: Vždy se snažíme vyhovět rodičům. Například: jako jednotlivou změnu v jídelníčku na přání rodičů. Když si přejí: Pepíček nejí rajčata - dostane jablko. Mařenka nemá ráda pudink - dostane kakao. Tonda nejí špenát - dostane bez špenátu. atd., atd. Zároveň umožňujeme dítěti jít do školky bez zbytečného stresu, protože si všichni dovedeme představit, jaký strach má dítě z toho, že bude do jídla nuceno.

Z toho vyplývá, že vyhovíme i těm rodičům, kteří si nepřejí v jídelníčku maso. Je to logické? V minulém týdnu se ohlásila jedna maminka, která si nepřeje, aby její dcera dostávala cokoliv z červeného masa (takových rodičů bude určitě přibývat). I jejich jídelníček rádi upravíme.

VEGETARIAN.CZ: Váš přístup je povzbuzující a také inspirující.

L.S: Můj postup není postupem bojovníka, ale domnívám se, že tím umožním rodičům klidný spánek a několika dětem možnost navštěvovat školku. Kdyby tyto informace potřebovaly doplnit, ráda to udělám. Toto je taková moje realizace "alternativního" stravování v dnešní době. Ovšem bez perfektní kuchařky kterou mám, by to nešlo.

VEGETARIAN.CZ: Děkujeme za rozhovor.


Kontakt:

Lidmila Smejkalová

Mateřská škola, Zárubova 952, 14200 Praha 4, Modřany.

Tel.,fax: 02/4713884,41470428 , 0602496359

smejkalova.mszarubova@atlas.cz