receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czSvět naruby, aneb umělý textil.

                                                  část.1

S rozvojem chemického průmyslu po 2. světové válce přišel i boom vývoje umělých vláken a každý nový výtvor, jakým byly např. první "silonky" se stal světovým hitem. Otázka ekologie a dlouhodobých účinků na lidský organismus se v té době příliš nezkoumala. I dnes upřednostňujeme moderní design a pohodlnost před zdravotní nezávadností materiálů a negativní účinky podceňujeme. V umělých hmotách již i vaříme a pečeme, mnohé námi konzumované potraviny jsou také téměř umělé, tak proč je i nenosit?

Stále vyvíjíme "super moderní" materiály úžasných vlastností, ale neuvědomujeme si jejich méně úžasný vliv na tělo. Velkými odběrateli jsou i sportovci, kterým - bohužel, také škodí. Při sportu je kůže vystavena tření o oděv, čímž se rizika nežádoucích reakcí ještě více zvyšují. Vzpomínám na slova jednoho profesora chemie, který často opakoval: "Pamatujte si, že vše nové, co nebylo součástí vývoje života na zemi, je pro naše zdraví nebezpečné!"

Ten, kdo vydává umělé materiály za zdraví neškodné je buďto neznalý, nebo lhář. Závadnost nových umělých látek (plastů apod.) se tiše uvádí v karcinogenních účincích na laboratorních myších, přičemž např. jakési označení, "říkejme M20" nebo "M70", znamená pozitivní reakci na novou látku u 20 nebo 70 % jedinců! Dávat proto dětem hračky lakované nebo z hmot neznámého původu (bohužel i certifikované), je dlouhodobě vždy škodlivé. Jediným certifikátem je zde příroda! Nyní bych rád zmínil otázku nebezpečí opalování.

Dle makrobiotických principů již umíme vybrat nejextrémnější látky, které se mohou podílet na nejzávažnějších nemocech. Jsou to např.: UV záření, umělý textil a hmoty, přídatné látky,léky,cukr i jižní ovoce (více na www.sweb.cz/otareiss). Jen s těží by se našel někdo, kdo si ani dnes není vědom škodlivosti nadměrného slunění. Na druhou stranu je však zbytečné před slunečními paprsky utíkat, znáte-li přírodní zákony. Každý karcinogen potřebuje k vyvolání rakovinného bujení ještě nějaké extrémní živiny - např. zmíněné ovoce, cukr, alkohol, drogy…Největší nebezpečí spočívá v kombinaci více škodlivých látek, a tak se snažte např. po celodenním slunění nedráždit pokožku umělým oděvem a neoslabujte se zbytečně přílišnými extrémy - alkoholem, sladkostmi apod.

2 část uvedeme zítra ...

Život jako v "bavlnce" přejí Ota a Petra Reissovi