receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

Vliv světla zdraví II.

Vliv světla zdraví I.

Optimální umístění celospektrálních zdrojů světla v domácnosti

"Dnes je venku tak hezky, pojďme se projít." Proč nás napadne tato věta? Do uvědomění a do slovní podoby se dostává impuls nevědomého vyjádření fyziologické potřeby. Teplota chromatičnosti (teplota barvy světla).

Na příkladu železa si představíme pojem teplota barvy. Nejvyšší jas červené barvy vzniká při teplotě železa cca 900°C. K tomu musíme připočíst absolutní teplotu k 0°C, tedy 273 stupňů Kelvina, protože se tato teplota uvádí v absolutních hodnotách, nikoli ve stupních Celsia. Teplota červené barvy je dána součtem 900 + 273 = 1.173. Teplota barvy slunečního světla (v létě v poledne za ideálních klimatických podmínek) je 6.000 - 7.000 stupňů Kelvina. To znamená, že teplota barvy se mění v průběhu denní doby a samozřejmě i ročního období.

Při této ideální teplotě barvy se tedy našemu tělu optimálně daří.


Koupelna, kuchyně

Kde se probouzíte, aby epifýza, hypothalamus a tělo poznaly, že je již den. S celospektrálním světlem si už nikdy neřeknete větu: "Vstávám v šest, ale probouzím se kolem osmé." Světlo Vás aktivizuje, Váš start na práci bude rychlejší.

Pracovna

Lépe se soustředíte na práci, vydržíte déle koncentrovaný/á.

Dětský pokoj

Lepší příprava do školy, klid, zdraví, růst. Nesnažte se systémy celospektrálního světla zaplnit celou místnost tak, aby nikde nevznikl ani kousek stínu. Nechte stín pracovat. I on pomáhá vašim očím. Vidění je neustálý proces spotřebování a regenerace energie uvnitř vašich očí. Probíhá zde stálá přeměna pigmentu smyslových buněk na vitamin A a bioelektrickou energii prostřednictvím nárazů fotonů. Buňky potřebují i prostor k regeneraci. Regenerace proběhne pokaždé, když buňka "zahlédne" tmu. Abyste si učinili představu, v jakém čase děj probíhá, jedná se o regeneraci v okamžicích mrknutí oka a přítomností stínu v prostoru, kdy příliv fotonů není tak intenzivní.

Jasné vysokofrekvenční celospektrální světlo ideálně reprodukuje barvy a nutí smyslové buňky oka (tyčinky a čípky) k aktivitě. Je dokázáno, že absence barev v prostoru má vliv na zhoršení zraku, uzavírání se do sebe a zhoršení mentálních funkcí. Také proto by měly být dětské pokoje, pracovní a obytné prostory barevné, kvalitně a rovnoměrně osvětlené. Tento typ světla nebývá oblíben osobami mrzutými, strnulými a neochotnými vnímat svět v pravých barvách. Celospektrální světlo by mělo být tam, kde pracujete, kde se zdržujete většinu dne. Hodinu před plánovaným spánkem přejděte na méně intenzivní světelný zdroj. Použití světelných zdrojů celospektrálního světla je doporučováno bez stínidel, resp. u trubic s takovým typem tělesa, které je vybaveno pouze mřížkou.

Další možnosti využití celospektrálního světla

1. Fototerapie

Dnes regulérní disciplína, která překročila i práh konzervativních zdravotnických zařízení. Světlo se užívá jako vynikající antidepresant a nahrazuje farmakoterapii. Podle posledních výzkumů trpí 13% těhotných žen depresemi.

2. Děti, předškolská a školská zařízení

Epifýza, regulátor regulátorů, je malá žláza skrytá v mozku v blízkosti malého lebečního otvoru na temeni hlavy, který se zpevňuje a zarůstá kolem 1. roku věku. Pravděpodobně to nebude náhodou, že epifýza je nejaktivnější právě v novorozeneckém období. Značná aktivita je patrná ještě do nástupu puberty, v jejím průběhu aktivita stagnuje a potom začíná zvolna klesat. Její aktivita se pak prudce snižuje po cca 85. roce života. Aktivita epifýzy je dávána do souvislosti s osobnostním rozvojem, rozvojem mentálních funkcí, poznáváním. Nikdy v budoucnu už člověk neudělá takové pokroky, jako když si osvojuje řeč a jejím prostřednictvím i myšlení.

Žáci vystavení účinkům celospektrálního umělého osvětlení projevovali mnohem více pozornosti, mnohem méně únavy a hyperaktivity než děti s tradičními zářivkami. V místnostech vybavených světlem s plným spektrálním rozsahem se zlepšilo chování a všeobecně dosažené školní výkony v rámci jednoho měsíce byly výrazně lepší. K tomu se ještě někteří žáci s extrémním sklonem k hyperaktivitě uklidnili a zdálo se, že někteří vylepšili své problémy s učením a čtením. Děti se spontánně shromažďují pod světly Life Lite a hrají si právě tam.

Studie také ukázala, že žáci v místnostech vybavených světlem s plným spektrálním rozsahem mají o třetinu méně zubních kazů.

3. Nemocnice, staří lidé, domovy pro seniory

Kdo si někdy připustil problémy starých lidí, uvědomil si, jak trpí nedostatkem pohybu, společenských kontaktů a podnětů vůbec. Život starých lidí se stává šedivým, nebarevným a díky pohybovým problémům mají problém vyjít ven a absorbovat nutnou dávku slunečního svitu. Řada z nich žije v bytech, kde si ani nerozsvítí, protože šetří své skromné důchody, rezignuje a čeká na smrt. Ne všechno se dá světlem odstranit, ale jiné výzkumy prokázaly, že kvalitní světlo odstraňuje nebo zmírňuje deprese a špatné nálady.

Přilévá optimismus a vrací se zájem žít. Posunuje nástup stařecké demence a díky UV složkám pomáhá oddalovat nástup osteoporózy a zvyšuje mobilitu a samostatnost. Vystavení celospektrálnímu světlu snižuje pocit bolestivosti, snižuje se užívání léků proti bolesti.

4. Skleníky, zimní zahrady

Pokojové a okrasné rostliny, které jsou umístěny pod celospektrálním světlem, jsou zelenější a zdravější. Točí se za spirálou, nikoli k oknu. Pažitka a jiné bylinky na našem kuchyňském okně pod lampou celospektrálního světla si celý rok myslí, že je červenec.

5. Domácí zvířátka

Domácí mazlíčci chovaní v bytech pod celospektrálním světlem jsou zdravější, hravější a méně stresovaní z nedostatku slunečního světla. Možná,že Vás kocour bude s Vámi zdílet a vaše křeslo s místem "na slunci".