receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czZnačení potravin pro vegetariány

(Motto: Už Vás také nebaví neustále prohledávat obaly potravin v obchodech.. Možná vznikne vtip: a víte jak poznáte vegetariána v supermarketu - ten si u. každého regálu pěkně počte a to musí mít ještě lupu).

Ne vždy můžeme nakupovat jen v prodejnách zdravé výživy, kde jako vegetariáni snad nemusíme nic na obalech kontrolovat. Horší, to ale může být například v samoobsluhách, či v nákupních centrech.

Z jedním z problémů je například velikost písma. Některé výrobky mají složení (pokud je tedy vůbec mají v češtině) uvedeny někde ve sváru a velmi malým písmem. Zákon je možná naplněn, ale praktické využití pro přečtení složení je velmi složité. Zvláště pak pro starší spoluobčany (a to nemusí být vegetariáni např. mohou mít dietu, či jiné omezení). Dobrým řešením by bylo umístnění ikonky či loga s označením pro jednoduchou orientaci.

Zákon ČR 110/1997 Sb. dává pokyny výrobcům, pro značení potravin jednoznačně: "Podnikatel, který uvádí do oběhu potraviny balené ve výrobě je povinen způsobem stanoveným vyhláškou potravinu řádně označit na obalu určeném pro spotřebitele.

Pokusíme se tedy společně s Vaší pomocí zmapovat současné značení potravin pro vegetariány /vegany/. Viz. ilustrační foto jednoho z výrobků jedné ze společností.

Cílem bude oslovit výrobce a například: je požádat o veřejné garantování složení z hlediska vegetariánské stravy u výrobků, kde uvádí toto doporučení (viz. foto). Objevené výrobky s označením pro vegetariány a vegany (nejlépe název, adresa výrobce, foto) zasílejte prosím na adresu redakce@vegetarian.cz

red.