receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět
Otázky a odpovědi

Dobrý den,

jsem vegetariánka asi 3 roky a lékař mi zjistil nedostatek červených krvinek - anémii a tvrdí mi, že příčinou mého stavu je to, že nekonzumuji maso. Co mám dělat?

Je těžké odpovědět takto na dálku bez vyšetření pacienta. Co se týče anemie a vegetariánů, je to častý argument odpůrců vegetariánství. Je pravda, že anemie se u vegetariánů vyskytuje, ale anemie se vyskytuje také u nevegetariánů. Je prokázáno, že tento výskyt je přibližně stejně častý v obou skupinách. Jinými slovy - nevegetariáni mívají anemii stejně často jako vegetariáni. Přesvědčení o chudokrevných vegetariánech se u nás traduje díky nepřesným informacím ze starší odborné literatury. Není důvod, proč by měl zdravý organismus při vyvážené laktovegetariánské stravě (tj.dostatek obilovin, ovoce, zeleniny, luštěnin a přiměřené množství mléčných výrovků) trpět nedostatkem železa.

V tomto konkrétním případě se jedná se o ženu, která je vegetariánka, má anemii. Je lékařsky vyšetřována, bere tablety železa. Domnívám se, že příčina onemocnění není v tom, že jmenovaná nekonzumuje maso. Jestliže dostává preparáty železa ve formě léků a přesto se jí krevní obraz nelepší, tak příčina onemocnění je velmi pravděpodobně někde jinde. Pokles krevního obrazu bývá někdy zaznamenán po přechodu na vegetariánskou stravu, ale určité době se organismus přizpůsobí trochu jinému mechanismu vstřebávání železa z rostlinných zdrojů než ze zdrojů živočišných. Po určité době vyvážené vegetariánské stravy se krevní obraz a hladina železa musí upravit, jestli krevní obraz zůstává nižší, bude se asi jednat o nějaké onemocnění nebo poruchu, ale pravděpodobně není příčinou vegetariánská strava. Rozhodně je v tomto případě nutné pečlivé lékařské vyšetření. Určitým problémem tedy není vegetariánství jako takové, ale období přechodu na vegetariánskou stravu. Proto není vhodné často střídat stravovací zvyklosti např. přecházet na vegetariánství a zpět.

Co tedy doporučit:? Jestli nepomáhá konzumace léků s železem, tak asi ani další běžná doporučení jako kopřivy, hodně čerstvé zeleniny, zvýšení příjmu vitamínu C, omezení černého čaje nebudou mít velký účinek bude třeba dalším lékařským vyšetření zjistit příčinu tohoto stavu. Svou roli mohou hrát i vlivy psychické. Na světě jsou miliony vegetariánů, kteří mají normální krevní obraz a hladinu železa. Jak jsem již napsal úvodem, odpověď na dálku, bez znalostí výsledků vyšetření je jen částečná a nepřesná, ale věřím, že i to Vám pomůže v řešení tohoto zdravotního problému.

Doplňující odpověd na otázku.

Odkazy na literaturu:

1. Stanovisko Americké dietetické asociace k vegetariánství

2. Craig W.J.: Iron status of vegetarians. In: Am.J.Clin.Nutr. 1994,59 (suppl): 1233S-1237S

3. Helman AD, Darnton-Hill I. Vitamin and iron status in new vegetarians. Am.J.Clin.Nutr. 1987,45,785-789.

4. SZÚ: Manuál prevence v lékařské praxi, II. výživa.

Odpovídal MUDr.Zbyněk Luňáček