receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům

OTÁZKA

Slyšela jsem v rozhlase mluvit lékaře, který doporučoval vyšší spotřebu hovězího masa. Já se přiznám, že jsem také ze staré školy, a dětská lékařka mých dětí mně doporučovala dávat dětem hovězí maso, aby lépe prospívaly.

MUDr.Z.Luňáček: S tímto názorem se samozřejmě setkáváme poměrně často. Názor, že dítě potřebuje ke svému růstu a rozvoji živočišné bílkoviny, je dnes již neplatný. Je to nepravda. Podle dnešních vědeckých názorů není žádný podklad k tvrzení, že by dítě potřebovalo živočišné bílkoviny. Jedinou výjimkou je období kojení. Když je dítě malinké, je kojenec, tak nejlepší stravou je mateřské mléko, což je živočišná potravina. Když je dítě větší, kojeno není, tak podle současných vědeckých názorů je rostlinná strava z hlediska bílkovin i z hlediska celkového složení pro dítě plně dostačující. Tím nechci říci, že by se měly všechny děti stravovat vegetariánsky, ale není žádný podklad pro plošné doporučování živočišných bílkovin, že by to bylo nezbytné. Také bych uvedl, že u nás tento názor přetrvává, ale ve světě je tomu už dávno jinak. Jako příklad bych uvedl doporučené dávky, které jsou dány pro určitou věkovou skupinu. Pro děti ve věku 3-6 let je ve světě doporučováno 20-24 g bílkovin na den. V USA je to 24 g, v Německu, Rakousku a Švýcarsku 18 g, ve Velké Británii 20g.

V České republice se se pro děti ve věku 3-6 let doporučuje 66 g bílkovin denně. To jsou obrovské dávky bílkovin, které jsou pro děti nevhodné a poškozují jejich zdraví. Bohužel ve školkách mají povinnost se těmito normami řídit a hygienické stanice jejich dodržování důsledně kontrolují. Vyhláška, která určuje školní stravování zaspala dobu asi o padesát let a kdyby byla zrušena dnes, tak už je pozdě.

MUDr.Luňáček je vedoucí odborné skupiny ČSVV.