receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům

Dobry den.

jmenuji se Jan Kot. Právě jsem se rozhodl stát se vegetariánem. Bylo to složité. Jelikož dělám atletiku a mám obrovský výdaj energie.

Vždy jsem byl proti ubližování zvířatům a potlačování jejich práv. Měl jsem, ale strach když přestanu jíst maso, nebudu mít dostatečnou výživu pro výdej energie. Pak jsem se, ale dočetl, že je to vlastně obráceně. Tak Vás tedy žádám o pomoc a podrobné vysvětlení.

Děkuji za odpověď Jan Kot

Odpověd

Dobrý den Jane!

Gratuluji Vám k rozhodnutí stát se vegetariánem. Vegetarinský způsob života je mnohem čistší a ekologičtější než životní styl většiny populace. Vegetariánská strava obsahuje dostatek energie pro běžného člověka i vrcholového sportovce. Maso není dobrým zdrojem energie, sacharidy jsou pro sportovce mnohem vhodnější.

Bohužel přesnější a rozsáhleší informace přesahují možnosti e-mailu. Doporučuji Vám k pročtení následující knihy:

1. Petr Fořt: Recepty a výživové tabulky (nejen) pro sportovce. Svět kulturistiky, Pardubice 2000, ISBN 80-902589-8-0

2. Dr. Hans Diehl, MUDr. Aileen Ludingtonová, MUDr. Petr Pribiš, Mgr. Lawston Dumbeck - Dynamický život V edici Život a zdraví vydal Advent-Orion s.r.o., Roztocká 5, 160 00, Praha 6 Vydání první, Praha 1999 ISBN 80-7172-312-6 Formát A5, 287 stran

3. J.D. Roger Pamplona, MUDr. - Vychutnej život ! V edici Život a zdraví vydal Advent-Orion s.r.o., Roztocká 5, 160 00, Praha 6 Dotisk 1. vydání, Praha1999 ISBN 80-7172-144-1 Formát A5, 215 stran

Řada svělých sportovců byli nebo jsou vegetariány, namátkou: Martina Navrátilová - tenis Jaroslav Kocourek - mistr světa v ultramaratonu Carl Lewis - sprint a dálka Dave Scott - 5-ti násobný vítěž Havajského ironmanna atd. Konzumace masa není k ke sportovnímu výkonu nutná.

Přeji Vám hodně zdaru.

S pozdravem za Českou společnost pro výživu a vegetariánství

MUDr.Zbyněk Luňáček