receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům Vegetarian.cz

Dobrý den,

je mi 36 let, přesvědčením jsem bohužel spíš "masožravec" a zastávám názor, že zdravý člověk je "všežravec", samozřejmě všeho s mírou....! Jak jsem psala: "bohužel mosožravec", protože mi zjistili významně zvýšený výskyt kyseliny močové a protože jste určitě sečtělí v těchto pojmech, dokážete si domyslet co to pro mě znamená. Jsem vyděšená z takové změny jídelníčku a mám pocit, že už si v životě nepochutnám :-(, nemám představu jak na to, nevím co jíst, nevím čím začít.


Všechny recepty mi připadají složité, budu muset nakupovat a vařit nadvakrát. Když jsem si to probrala, 90% čehokoli co běžný spotřebitel jí, je nějak spojeno s masem! Vlastně bych potřebovala nějakého "přítele na telefonu", který by mi průběžně radil..., ujistil..., vedl...

Můžete mi prosím pomoci, poradit kam se obrátit? Neexistuje nějaká "seznamka" stejně postižených lidí, nebo prostě lidí, kteří nejí maso? Předem děkuji za Vaši ochotu a nashledanou.

S pozdravem Alena F.

Vážená pani,

U žien hodnota kyseliny močovej v krvi by nemala presiahnuť 360 mikromól/l u mužov 419 mikromól/l. Kyselina močová sa vylučuje močom. Pacienti, ktorí trpia hyperurikémiou (vysokou koncentráciou kyseliny močovej v krvi) mali by obmedziť mäso (hlavne vnútornosti), nemali by piť ostrý alkohol, oriešky, čokoládu atď. Mali by piť alkalické minerálky aby moč nebol kyslý. Doporučuje sa jesť čerešne. Keď koncentrácia kyseliny močovej je vysoká pacienti musia užívať lieky na jej zníženie.

Na druhej strane kyselina močová má silný antioxidačný účinok (vychytáva voľné kyslíkové radikály) takže vhodné je jej koncentráciu udržiavať vo vhodnej koncentrácii. Vegetariánska dieta je výhodná na zníženie koncentrácie kyseliny močovej v krvi.

Ak nemôžete vydržať bez mäsa, pokúste sa je obmedziť na jedenkrát týždenne a časom zistíte, že dnes už naozaj nie je problém uvariť veľmi chutné vegetariánske jedlá.

odpovídal: primář Doc.Ing. Pavel Blažíček,PhD.


Odpověď redakce: Jak začít? Pokud se vám to zdá složité, rádi Vám poradíme společně s naši čtenáři (mnoho receptů a rad je od našich čtenářů). A nejen pro Vás připravíme seriál Jak začít?, kde budeme postupně krok za krokem popisovat správný přechod na plnohodnotnou, chutnou vegetariánskou stravu společně s odborníky a lékaři.

Vaše dotazy na odborníky můžete zaslat na adresu:dotazy@vegetarian.cz