receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům Vegetarian.cz

Dobrý den,

měla bych dotaz, který se možná objevuje hodně často, ale přesto na něj stále nemám odpověď. Již v minulosti jsem byla přes půl roku vegetariánkou, důvod proč jsem přestala je ten, že jsem byla přes zimu příliš nemocná (nachlazení snad každý měsíc) a předtím (když jsem jedla maso) nikdy.

Hlavním důvodem proč chci být vegetariánkou, potažmo vegankou, je ekologie a nepodporovat ubližování zvířatům ve velkochovech. Znovu jsem se vegetariánkou stala,ale nechci pocítit negativně na svém zdraví, že ve stravování nastala změna. Prosím poraďte mi co mám více konzumovat (jaké vitamíny, potraviny...), abych "nahradila" živiny z masa. Děkuji a přeji hodně zdaru

Markéta

Dobrý den Markéto,

v mase nejsou žádné živiny, které by bylo třeba nahrazovat. Naopak masu schází tzv. ochranné látky, z nichž některé jsou výhradně v potravinách rostlinného původu (vitamín C, vláknina, atd.)

Váš problém mohl být způsoben některou nebo některými z níže uvedených příčin:

* Sebe nerespektování

* Nedostatečná kvalita potravin

* Nevhodné kulinářské postupy

* Nevhodná skladba potravin a jídel

podrobnosti k výše uvedenému buď:

* připravuje na www.csvv.cz

* připravovaná přednáška v Olomouci - 20. 4. 2006 19:00

* víkendové setkání Dítě vegetarián ve Střílkách od 9. do 11. června 2006

Bližší informace k výše uvedeným akcím najdete i na www.vegetarian.cz. Nebo v literatuře o vegetariánství. Doporučuji informace na www.vegetarian.cz

odpovídal: Jaroslav Škvařil

člen odborné skupiny pro nutrici ČSVV


Odpověď redakce: Jak začít? Pokud se vám to zdá složité, rádi Vám poradíme společně s naši čtenáři (mnoho receptů a rad je od našich čtenářů). A nejen pro Vás připravíme seriál Jak začít?, kde budeme postupně krok za krokem popisovat správný přechod na plnohodnotnou, chutnou vegetariánskou stravu společně s odborníky a lékaři.

Vaše dotazy na odborníky můžete zaslat na adresu:dotazy@vegetarian.cz