receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi na dotazy čtenářům Vegetarian.cz

Dobrý den,

jsem vegetariánka přes 3 roky a rozhodně na tom nechci nic měnit. Jedna známá mi, ale vyprávěla že byla vegetariánkou 10 let a prý si tím úplně zničila klouby. Doktor jí vynadal a přikázal okamžitě začít jíst maso.

Často mě bolí kolena, ale maso jíst nechci, mohli byste mi prosím poradit co mam jíst, abych neměla stejné problémy jako kamarádka?

Děkuji Vaše věrná čtenářka

Maria

Bolavé klouby při vegetariánské stravě 1.

Vážení vegetariáni s bolavými klouby, předně nutno zdůraznit, že vegetariánská strava by měla být prevencí kloubních potíží. Pokud tomu tak není, je nutné analyzovat váš jídelníček a najít nutriční příčinu těchto obtíží, kterou je špatná skladba vegetariánské stravy.

Pokud vyloučíme nedostatky v jídle, je třeba hledat další příčiny. V každém případě to znamená navštívit lékaře. Příčin kloubních obtíží může být více a jenom artrotických onemocnění je celá řada. Zřejmě půjde o nejčastější druh artrózy - osteoartrózu. Zpravidla vám bude doporučen nějaký kolagenní přípravek, což je pro nás vegetariány nepřijatelné.

Jelikož vím, jak je těžké najít lékaře vzdělaného i v oblasti výživy (tzn., který sleduje vývoj vědy o výživě a rozumí i vegetariánství) uvádím zatím nejlepší a nejlevnější doporučení, které znám pro odstranění a hlavně prevenci bolesti kloubů.

Jedná se v lidské výživě o opomíjenou potravinu, která v dřívějších dobách byla s velkým úspěchem používaná při léčbě onemocnění domácích zvířat. Touto potravinou je lněné semeno.

O blahodárném vlivu lněného semene na zdraví se dočtete např.: zde, kde se mimo jiné dočtete, že:
Lněný olej obsahuje omega 3 i omega 6 mastné kyseliny, z kterých se vytvářejí protizánětlivé prostaglandiny 1 a 3. Nerovnováha mezi těmito protizánětlivými prostaglandiny a zánětlivými prostaglandiny 2 je hlavní příčinou chronických zánětlivých onemocnění. Mnoho pěkného o lněném semínku píšou i pekaři:

Způsob jak nejlépe použít lněné semeno pro léčbu bolavých kloubů

Ráno pomelete na elektrickém kávomlýnku polévkovou lžíci lněného semene. Pomleté semeno má pak objem dvou polévkových lžic. První lžíci hned po namletí dáte do cca dvou deci teplého čaje a počkáte cca 5 minut, až se vytvoří gel. Pak jej vypijete na lačno.

Druhou polévkovou lžíci dáte do malé nádobky, kterou uzavřete a vložíte do ledničky. Večer pak před spaním uděláte totéž co ráno. Účinek se dostaví nejdéle do třiceti dní pravidelného užívání. Lněné semeno nejspíše koupíte v některé z prodejen zdravé výživy cca za 30 Kč/kg.

Na kloubní onemocnění je více přípravků vhodných pro vegetariány.

Pokud byste si rádi byli jistí správnou skladbou své vegetariánské stravy, doporučuji sledovat nabídku vzdělávacích akcí na www.csvv.cz . Nejbližší akcí je Setkání k tématu Dítě vegetarián

Jaroslav Škvařil

Člen Odborné skupiny pro nutrici
České společnosti pro výživu a vegetariánství
Vaše dotazy na odborníky můžete zaslat na adresu:dotazy@vegetarian.cz