receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitExistují vědecké důkazy ...
...
zpět na otázky

Odpovědi čtenářům

Přeji hezký den,

na Vašich stránkách jsem se dočetla o léčivých účincích nimby. Zaujalo mě, že léčí úzkostné stavy. Nevím, zda existuje nějaký přípravek z této rostliny na uvedený problém. Můžete mi prosím poradit?

Děkuji Šťastná


Vážená paní Šťastná, Neem má v ajurvédě - klasické indické medicíně - výsadní postavení především jako účinná očistná bylina - čistí krev a reguluje hormonální funkce (odtud se vyvozuje i jeho vliv na psychiku a zřejmě tedy i úzkostné stavy).

V ČR je však podle stanoviska Státního zdravotního ústavu oficiálně používání neemu jako doplňku stravy a tedy jeho vnitřní využití zakázáno. Proto se zde obecně využívá jeho výtečných schopností v kosmetických přípravcích - obávám se ale, že jejich působení na úzkostné stavy bude asi pouze druhotné.

Co se týče úzkostných stavů, z pár řádek samozřejmě nelze nic vyvodit, ale obecně bych Vám doporučil např. Brahmi ajurvédské kafe (bylinka Brahmi příznivě působí na mozkové funkce) - případně kapslí GOTU KOLA (obdobné účinky jako Brahmi) a pak pouvažovat např. o tzv. zdravém světle - širokospektrých žárovkách, také bych uvažoval o dodání vitamínů skupiny B.

S pozdravem
za DNM (www.bharat.cz)
Michal Prchlík


Vaše dotazy na odborníky můžete zaslat na adresu:dotazy@vegetarian.cz