receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět


Skořice

foto: vegetarian.czJe typické koření Starého světa, pocházející z asijských tropů. Je to prastaré koření, známé nejméně 4000 let před naším letopočtem. Skořice byla považována i za velmi účinný lék. Pro svou vzácnost a vysokou cenu byla kdysi také předmětem bojů a násilí. Skořicovník se pěstuje v celém tropickém a subtropickém pásmu jihovýchodní Asie, v Číně, Vietnamu, na Filipínách, v Africe, Americe, hlavně v Brazílii a na Antilách.

Nejznámější jsou 2 druhy skořicovníků, z nichž se sklízí kůra: skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum) a skořicovník čínský (Cinnamomum cassia). Cejlonský skořicovník je kvalitnější, jeho kůra vytváří charakteristické svitky - trubice. Čínský skořicovník je hrubší, kůra má červenější barvu a nevytváří trubky.První úroda může být sklizena 2 - 3 roky po výsadbě. Čím starší a hrubší kůra, tím je skořice méně kvalitní. Existuje více druhů skořicovníků (asi 100), které se liší barvou, vůní, chutí i složením, jejich použití je však shodné.

Vůni a chuť skořice vytváří především silice, hlavně aldehyd, eugenol, třísloviny i další složky. Je i léčivá, působící proti nachlazení, nadýmání. Podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Působí i jako tonikum. Celkově osvěžuje. Ve farmacii našla uplatnění jako tzv. chuťové korigens, tj. prostředek upravující chuť léčivého přípravku. Skořicová kůra slouží rovněž k izolaci skořicové silice, která se také získává destilací z listů. Používá se jak ve farmacii, tak i v kosmetickém průmyslu, protože má dezinfekční a dezodorační účinky. Přidává se do vonných kompozic určených pro ošetření ústní dutiny, tj. do zubních past, ústních vod apod.

Používá se celá nebo mletá. Je to jedno z nemnoha koření, které je stejně vhodné do sladkých i slaných jídel. Mletou skořici přidáváme do cukrářských výrobků, do pečiva, do pudinků, nákypů. Skořice je součástí celé řady orientálních směsí. Celá skořice se nejčastěji používá při zavařování ovoce a k nakládání zeleniny. Je to jedno z hlavních koření indické, čínské, arabské, španělské, balkánské i jihoamerické kuchyně. Používá se i v parfumerii.

RECEPT:

Skořicové růžičky: 250 g hladké mouky, 200 g celozrnné mouky (špaldová), 300 g práškového cukru, 270 g tuku, 3 lžíce sójové mouky,2 lžíce vody, citrónová kůra a šťáva z citrónu, 50 g mandlí a 1 lžička skořice.

Zpracované těsto vyválíme na plát asi 3 mm silný, tvořítkem vypichujeme hvězdičky, srdíčka, čtyřlístky apod., potřeme mlékem a zdobíme mandlemi (spařenými, oloupanými a hrubě nastrouhanými). Pečeme volně položené do plechových formiček na košíčky ve středně teplé troubě. Tvary se mírně prohnou a ještě teplé opatrně vyklopíme. Okraje možno zdobit čokoládovou polevou.