receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na povídky

SVÁTEK ZVÍŘAT

Vždycky takhle na podzim je jeden den Svátkem zvířat. Vím to díky nepřehlédnutelné reklamě na psí a kočičí konzervy v našem obchodě. Do výšky naskládané konzervy a nad nimi velký nápis: "Svátek zvířat! Kupte dárek svému mazlíčkovi". Přeji zvířatům svátek. Zaslouží si ho. Jediné, co mě mate, jsou ty konzervy. Vždycky jsem si totiž myslel, že husa je zvíře. Výrobce konzerv mě vyvedl z omylu. Pokud by husa totiž byla zvíře, měla by také slavit Svátek zvířat. Jelikož se ale její játra ocitla ve slavnostní konzervě, je jasné, že mezi oslavence nepatří.

Takže si zaznamenávám: husa není zvíře. Není o tom pochyb. Není přeci možné, aby se všichni ti chytří, studovaní lidé, pracující ve velké, renomované firmě na konzervy, takhle hloupě sekli. Jistě husu dlouho a pečlivě studovali, než ji vyškrtli ze seznamu zvířat, zakroutili jí krkem, odebrali játra a ty servírovali na slavnostní tabuli. Prostě husy se Svátek zvířat netýká! Přesto se vkrádá kacířská myšlenka. Co když se výrobce konzerv mýlí? Co když došlo k tragickému omylu a husa byla z atlasu zvířat vyškrtnuta neprávem? Tisíce milovníků zvířat teď kupují svým mazlíčkům k svátku konzervy obsahující husí vnitřnosti. Nechci vidět jejich frustraci, kdyby se časem ukázalo, že to, co předložili svým pejskům a kočičkám, měl být původně také oslavenec. Nedá mi to spát. Co když je husa přeci jen zvíře. Dokonce mě napadlo - ale to se skoro bojím vyslovit - že výrobce oněch konzerv o tom ví! Přesto svévolně naložil s husou o jejím Svátku tak, jak naložil. Byl to tedy tragický omyl nebo svévole? Ať tak či onak, husa o Svátku zvířat skončila v konzervě. Je ale vůbec možné, aby někdo spoléhal na to, že veřejnost takovou nesrovnalost přehlédne? To se mi nezdá. Raději zaženu své kacířské myšlenky. Výrobci konzerv se jistě nemýlí. Beru na vědomí, že husa není zvíře.

Jenže co je tedy husa, když ne zvíře? Zařazení mezi rostliny je neprůchodné. Husa je totiž neposedná, létá, je málo zelená a neprobíhá v ní fotosyntéza. A co zařazení husy mezi věci? Tady by cesta byla - všechny je vycpat!

Vzpomněl jsem si na tvrzení některých lidí, že tento svět je iluze. Že snad dokonce ani neexistuje. Myslím, že existuje. Iluze spočívá v něčem jiném. Iluze si vytvářejí lidé sami o sobě. Iluze vytvářejí jedni lidé pro druhé. Iluze o tom, co je a co není důležité, iluze o tom, co je a není potřebné, iluze o tom, bez čeho nebo bez koho se neobejdou, iluze o tom, že husa není zvíře. Takže to byl můj Svátek zvířat. Mám zprávy, že se někdo chystá vyhlásit Svátek lidí. Moc se netěšte. Že patříte k druhu Homo Sapiens? Nenechte se tím ukolébat. Výrobci konzerv vědí své. A proto - bděte! Co mě se týče, nyní, poučen Svátkem zvířat, budu si dávat dobrý pozor, abych neskončil ve slavnostní konzervě.


S pozdravem Mario