receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na povídky

Neobyčejný zážitek

Americký literát Brown vyprávěl neobyčejný zážitek, který ho přiměl k tomu, že se zařekl, že do konce života nepozře jediný kousek masa:

Jednoho dne viděl v přírodě dvě myši, jak běží vedle sebe zcela zvláštním způsobem. Obě myši držely mezi zoubky konce stébla a pohybovaly se tak, že jedna z nich běžela malý kousek vpředu. Okamžitá Brownova reakce byla, že rychle zvedl kámen ze země a hodil ho po nich. Hlas zvyku nebo takzvané civilizace mu řekl, že je to jediná správná věc, kterou může udělat. Když vidíme hada nebo myš či nějaké zvíře, které kolem nás běží, aniž by někomu škodilo, snažíme se udeřit ho holí nebo kamenem a zabít.

Kámen zasáhl jednu z myší, právě tu, co běžela malý kousek před svou družkou, a zabil ji. Stala se však velmi neobvyklá věc. Druhá myš, místo aby utekla, začala zmateně a poděšeně běhat dokola. Brown překvapený neobvyklým chováním myši, chytil ji do ruky, prohlédl ji a ke svému zděšení zjistil, že je slepá. Teď teprve pochopil, proč nesly stéblo slámy. Myš kterou zabil, prováděla skutek milosrdenství a vedla svou slepou sestru.

Tato událost způsobila, že se začal zamýšlet nad zákony přírody, které svou zbytečnou krutostí porušil, a dovedla ho k pevnému rozhodnutí nejíst nikdy maso.


Jaromír Skřivánek, Za krásami Indie© Vegetarian.cz 2000 - 2014 Šíření textů a fota je možno používat jen se souhlasem redakce. Děkujeme.