receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na povídky

Mít takového bratra

Můj přítel Paul dostal jako vánoční dárek od svého bratra auto. Na Štědrý den Paul vycházel ze svého úřadu a uviděl, že nějaký chlapec chodí kolem jeho nablýskaného nového auta a obdivuje ho.

"To je vaše auto, pane?" Zeptal se.

Paul přikývl: "Můj bratr mi ho daroval k Vánocům." Chlapce to šokovalo. "To znamená, že váš bratr vám ho dal, a vás to nestálo vůbec nic? Páni, kdybych já…" A na chvíli se odmlčel.

Paul samozřejmě věděl, co chce chlapec říci - že i on by chtěl mít takového bratra. Ale to, co ten mladík řekl, Paula velmi překvapilo.

"Kdybych i já," pokračoval chlapec, "mohl být takovým bratrem." Paul se s úžasem podíval na chlapce a bez dlouhého přemýšlení se ho zeptal: "Nechceš se svézt mým autem?" "Ale ano, s radostí."

Po krátké jízdě se chlapec s rozzářenýma očima podíval na Paula a řekl: "Pane, nemohl byste jet před náš dům?" Paul se pousmál. Předpokládal, že ví, co ten chlapec chce. Chce, aby sousedé viděli, jak se veze domů v krásném autě. Ale opět se zmýlil. "Zastavte, prosím vás, tam, kde jsou ty dva schody," požádal ho chlapec.

Potom vyběhl nahoru po schodech. Po malé chvíli Paul slyšel, že se vrací, ale nešel rychle. Nesl v náručí svého malého chromého bratra. Posadil ho na nejspodnější schodek, přitiskl se k němu a ukázal na auto.

"Tak tady je, Buddy. Je to tak, jak jsem ti říkal nahoře. Jeho bratr mu ho dal k Vánocům, takže ho nestálo ani cent. A jednoho dne ti i já koupím takové samé… potom na vlastní oči uvidíš všechny ty krásné věci ve vánočních výkladech, o kterých jsem ti říkal."

Paul vystoupil z auta a posadil chlapce na přední sedadlo. Jeho starší bratr si s rozzářenýma očima sedl vedle něho a potom se trojice vydala na nezapomenutelnou sváteční jízdu. V ten Štědrý den Paul porozuměl Ježíšovým slovům: "Je požehnaný ten, kdo dává…"

Dan Clark
© Vegetarian.cz 2000 - 2014 Šíření textů a fota je možno používat jen se souhlasem redakce. Děkujeme.