receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět


Pět Tibeťanů - Zdravá kuchyně pro labužníky

ukázka z knihy autorů:

Devanando, Otfried Weise, J.Frederiksen


Také zdravé jídlo musí chutnat!

Předkládaná kniha není ani "kuchařka" v pravém smyslu, ani návod k zázračné dietě. Je to solidní, fundovaná kniha důkladně vyzkoušených receptů a stravování pro velmi vytížené lidi průmyslových zemí na konci dvacátého století - tedy pro nás, pro vás. Základem jsou hlavní myšlenky o stravování z knih "Pět Tibeťanů" a "Zkušenosti s pěti Tibeťany". Obrací se na současníky, kteří mají zájem o odstranění příčin obtíží a o trvalý úspěch a kteří chtějí vlastní zodpovědností dojít k dobrým výsledkům. Obsahuje sto čtyřicet čtyři recepty, které můžete snadno pochopit. Tato jídla vám nepřipraví pouze opravdové uspokojení a větší kulinářský požitek než tradiční slušná domácí strava průmyslových zemí, nýbrž se zároveň budete optimálně stravovat a udržovat zdraví. V našem labužnickém občerstvení "Gourmet's Garden" v Mnichově lákáme těmito pokrmy již sedm let stovky nadšených zákazníků denně a nabízíme jim místo běžných jídel svěží stravu dobré chuti, která navíc prospívá i zdraví.

Lehce proveditelné v praxi

Tato kniha navíc nabízí mnoho na sebe navazujících, prakticky použitelných informací, které vás mohou pobídnout k vlastní kreativitě při používání potravin, při sestavování vašich jídel a při práci v kuchyni. Nejdůležitější základy pro zdravou výživu vám pomohou najít vaši individuálně správnou harmonizovanou výživu, která vás společně s pravidelným cvičením pěti "Tibeťanů" udrží ve zdraví a svěžesti. Recepty a stravování na sebe navazují - nedáváme popud k ničemu, co byste nemohli vyzkoušet v praxi. To vše jsme spojili s krátkým povídáním, které se týká některých jídel. Prosíme vás proto, abyste knihu nepoužívali jen k rychlému listování v kuchyni při přípravě jídel, ale také jako knihu na čtení pro chvilky pohody. Aby to pro vás bylo snažší, označili jsem zvlášť receptovou část.

Přesné informace a návod

Mnoho našich návrhů bude srozumitelných teprve po přečtení úvodních kapitol. Budete připraveni například změnit své zvyklosti u snídaně nebo předložit hostům zcela nové pořadí menu pouze tehdy, pokud pochopíte, jaký to má smysl. Udělejte si tedy trochu času, který si sami darujete s láskou. Naše tělo je chrámem našeho ducha - a tento chrám potřebuje údržbu a správnou výživu, pokud se chceme cítit dobře.

Většinou nenajdeme ten správný přístup ke zlepšení životního stylu, speciálně k nové formě výživy, pokud na počátku neobdržíme přesný návod. Vždyť jídlo patří k našim zvykům, na kterých obzvlášť silně lpíme; změna může tedy být stejně těžká jako odpoutat se od matky a dětství. Je tedy pomocí, pokud máme hned od začátku praktického rádce, na kterého se můžeme obrátit se svými otázkami. Dáváme tedy naši "Malou násobilku výživy" na začátek a připravujeme tak prostor pro následující recepty. Podrobnější vysvětlení najdete v našich knihách "Harmonická výživa" a "Meloun k snídani".

Dlouholeté zkušenosti odborníků

Předkládaná kniha vznikla z našich dlouholetých zkušeností přírodovědců, poradců v oblasti výživy a zdraví, z kurzů výživy a vaření, a stejně tak z individuálního poradenství a z naší dlouholeté činnosti kuchařů a majitelů vegetariánského občerstvení pro labužníky, pártyservisu a obchodu s přírodními lahůdkami "Gourment´s Garden" v Mnichově - Schwabingu. Recepty jsou výsledkem našeho dlouholetého spojení teorie s praxí.

Duch pěti "Tibeťanů"

Přejít na nový způsob stravování, s kterým vás chceme seznámit, neznamená začít se stravovat tak, jak se po tisíciletí živili mniši v tibetských klášterech či dokonce jak jedí dodnes. Za prvé i tam již mezitím pronikly moderní zvyky (zlozvyky), za druhé by to pro nás bylo zbytečně monotónní, a pokud jde o chuťové smysly až zbytečné omezení. Máme přece mnohem větší a lepší výběr potravin než Tibeťané, žijící v odlehlých a drsných výšinách. Jejich strava je pro nás nevhodná i proto, že žijeme v úplně jiném prostředí, v jiném klimatu a kultuře a plníme v životě jiné úkoly - pokud samozřejmě nejste mnichem, který zasvětil život náboženskému studiu a meditaci a pokouší se kráčet cestou askeze. V této publikaci jde o poselství obsažené v knize "Pět Tibeťanů" : z nezávadných základních potravin si sami připravujte jednoduché pokrmy a konzumujte je v klidu a ve správném prostředí. Předpokladem pravé labužnické kuchyně jsou kvalitní přísady a šetrný způsob úpravy potravin, který neničí přírodní vůně.

Harmonické stravování je spojeno s odpovědností za sebe samé

Můžete si život uspořádat tak, že budete dlouhodobě zdraví a výkonní, vitální, odolní proti nemocem, jasné mysli a čilí a navíc budete mít radost ze života - a také z jídla. To je možné v rámci stravování, které nabízí všechny důležité látky, je lahodné chuti a uspokojuje, udržuje tělo čisté, posiluje je a připravuje pro úkoly, které jste si předsevzali - ať jsou ozdravujícího, sportovního, obchodního či duševního charakteru. Můžete svého cíle dosáhnout jen tehdy, pokud sestavíte svou stravu individuálně. Neexistuje všeobecné a zázračně působící stravování pro všechny. Předkládaná kniha vás má povzbudit k objevování, co se k vám hodí, a dává tipy, jak to můžete udělat. Můžete se sice individuálně poradit - ale sami to musíte vyzkoušet a rozhodnout.

Celkové nasazení

Neměli byste zapomínat, že ani ta nejlépe sestavená životospráva nepovede k úspěchu, pokud se s ní nesžijete citově, myšlenkově a duševně. Staré stravovací návyky, které ztratily časem opodstatnění, můžete odložit jen tehdy, pokud se zbavíte starého způsobu myšlení a uvědomíte si s tím související pocity. Pro dosažení zdraví nestačí pouze zdravá výživa, správné dýchání a pohyb, dostatek spánku a uvolnění. Zdravými a šťastnými můžete být pouze tehdy:

pokud máte zaměstnání, které vám vyhovuje, ve kterém opravdu můžete něčeho dosáhnout a kterým jste nadšeni a uspokojeni, že nesníte stále o zkrácení pracovní doby,

pokud se ve vašich vztazích obklopujete lidmi, ke kterým pociťujete náklonnost z hloubi srdce, kteří vás doplňují a obohacují,

pokud uspokojujete kromě čistě hmotných úkolů každodenního života také své náboženské a duchovní potřeby (například meditací nebo modlitbou).

Zdravá strava a dostatek sportu a pohybu to nemohou nahradit. Jaký význam má pročišťování organismu přísnou, převážně zásadotvornou dietou, když jej současně okyselíte a otrávíte stresem, strachem nebo svéhlavostí a stálými zklamáními, kterými je naplněn váš všední den? Pokud nemáte pozitivní duševní postoj, sebedůvěru a sebeúctu a nechováte se k sobě s láskou, nebudete nikdy zdraví a ani vaše okolí z vás nebude mít radost.

Lehká a rychlá příprava

Moderní varianta naší tradiční kuchyně nám nabízí pestrý výběr polotovarů a hotových výrobků z chemické kuchyně a hromadného chovu zvířat, jejichž konzumace vede časem k nemocem a vyčerpání. Pokud se chcete ve stravování ubírat jiným směrem, pak by měla nová strava nejen dobře chutnat a obsahovat všechno potřebné, ale měla by se i rychle připravit, a to z přísad, které si (až na některé vyjímky) můžete nakoupit řekněme cestou z práce. Protože život se neskládá pouze z nakupování a vaření. Určitě ale je pro člověka důležité, jestli má potěšení z přípravy něčeho opravdu dobrého pro sebe a své bližní. V poradně zdravé výživy lidé často vysvětlují, že na to nemají čas. Říkají, že jsou odkázáni na restaurační jídla, hotové výrobky a mikrovlnnou troubu. To je stejné jako dát přednost milostným románům a filmům před partnerstvím a láskou. Mnozí lidé vůbec nemají představu, jak velmi si škodí tím, že si nenajdou čas na přípravu pokrmů z čerstvých přísad a na jejich konzumaci v klidu a příjemném prostředí.

Živočišná, nebo rostlinná strava?

Vegetariáni jsou zdravější

V Německu bylo vypracováno množství moderních, pod přísným vědeckým dohledem provedených studií o vegetariánech, které jednoznačně dokazují, že při jinak stejných podmínkách jsou vegetariáni zdravější než lidé konzumující maso. Statisticky stejně postavení jako vegetariáni jsou lidé konzumující malé množství masa, salámu a ryb (jednou až dvakrát v týdnu).

Maso obsahuje jedy

Živočišné produkty obsahují ze všech potravin největší množství cizích látek (škodliviny pocházející z životního prostředí, dále z krmiv dodávaných do konvenčního zemědělství a z průmyslu, léků a podpůrných výkrmných prostředků atd.)

Maso je příčinou nemocí

Lidský organismus není dostatečně vybaven pro trávení většího množství živočišných produktů. Ty způsobují jeho překyselení a onemocnění (cévní a srdeční choroby, dnu, revmatická onemocnění, artritidu, osteoporózu, mykózy, alergie a podobně). Pokud se chcete zbavit například alergie nebo osteoporózy, potom pomůže jen jedno: Vynechte živočišné bílkoviny!

Mléko je problematické

Mléko a mléčné produkty jsou pro mnoho lidí těžce stravitelné a jsou příčinou zahlenění organismu. Vápník obsažený v mléce a mléčných výrobcích nemůže osteoporóze zabránit, a už vůbec ne ji vyléčit - naopak. To platí v plném rozsahu pro mléčné produkty, úplně zbavené svých přírodních vlastností, tak jak je dnes dostaneme koupit v obchodě. Osteoporóza se v zemích s malou konzumací mléka a mléčných výrobků takřka nevyskytuje, např. v Číně, jak dokazuje známá čínská studie o stravování. Podle Daimonda nemají v této zemi ani výraz pro tuto nemoc.

Rostlinná říše nabízí vše

Strach, že pouze vegetariánská strava vám neposkytne úplnou výživu, je neopodstatněný: ta obsahuje všechny potřebné látky pro zdravou výživu v dostatečném množství. To platí také pro spotřebu proteinů, kterých člověk potřebuje mnohem méně, než bývá udáváno. Dokonce i ovoce obsahuje proteiny a průměrně asi tolik jako mateřské mléko! Vegetariánské potraviny obsahují dostatečné množství aminokyselin, ze kterých se proteiny (= bílkoviny) tvoří. Není dokonce třeba speciálních kombinací, jako brambory a vejce, fazole a kukuřice, čočka a rýže, protože tělo si jednotlivé aminokyseliny ukládá, takže si vytváří potřebné spektrum z jídel jdoucích časově za sebou. K přípravě jídel nepotřebujete žádné výživné nebo kalorické tabulky! Vápník se nachází v lehce zpracovatelné formě v ovoci, v zelenině a v semenech, jako například ve velkém množství v sezamu. Železo se nachází v dostatečném množství v zelené zelenině. Vegetariáni netrpí tak často nedostatkem vitamínu B12 jako konzumenti masa.

Příznaky nedostatečné výživy může vyvolat špatné zužitkování

K příznakům signalizujícím nedostatek živin v organismu většinou nedochází kvůli nízkému obsahu výživných látek v konzumované stravě, nýbrž proto, že tělo není schopno tyto látky v dostatečném množství přijímat, nebo tyto látky přijímá, ale využívá je na nápravu starých škod. Pokud jíme příliš živočišných bílkovin, potom není vápník k dispozici kostem, nýbrž musí neutralizovat kyselinu močovou, která se uvolňuje při trávení proteinů. Pokud chceme přijímáním vápníku z potravin předcházet osteoporóze nebo ji léčit, potom nám pomůže koření, které podporuje trávení!

Neuvěřitelné plýtvání

Výrobou masa dochází k neuvěřitelnému plýtvání vodou, energií a krmivy (obilím, luštěninami atd., které by bezprostředně mohly sloužit jako potrava pro lidi). To se vztahuje především na hromadný chov zvířat. Z 16 kg obilovin vznikne průměrně 1 kg masa! Ještě nikdy v historii naší planety nežilo a neumíralo tolik zvířat, aby se stala potravou člověka. V jedné brožuře, vydané Evangelickou církví Německa, se uvádí, že pouze ve starých spolkových zemí SRN se ročně zabije a zkonzumuje 45 milionů prasat, skotu, telat a ovcí stejně jako 303 miliony slepic, kachen, hus a krůt.

Narůstající světové problémy

Neměli bychom zapomínat na skutečnost, že výživa lidstva živočišnými produkty je jednou z příčin - především v průmyslových zemích - narůstajících světových problémů, jako jsou:

ničení tropických dešťových pralesů,

škody, hlavně na lesních porostech, způsobené zplodinami a vzduchem znečištěným metanem, zamořenou půdou a zamořenými podzemními vodami,

půdní eroze způsobená bezohledným rozšiřováním pastvin a zemědělských ploch,

rozšiřování zemědělských ploch do ekologicky nestabilních oblastí,

hladomory v zemích třetího světa

kriminalitou a neustále vznikající války, podnícené lidskou agresivitou.

Vegetariánská strava je klíčem

Nechceme tvrdit, že pokud by se lidstvo přiklonilo k vegetariánské stravě, vyřešily by se tím všechny současné problémy na Zemi. Mohly by se však vytvořit předpoklady pro jejich řešení, protože v rámci dobrovolného a skutečného přizpůsobení vegetariánské stravě by se lidé od základu změnili i v jiných oblastech. Při vegetariánském způsobu stravování a intenzivním pěstování ovoce a zahradničení by bylo možné zabezpečit obyvatelstvu Země výživu na 10 až 20% dnešní zemědělské užitné plochy. Znamenalo by to optimální možnou ochranu přírody.

Zvířata nejsou věci

Není pochopitelné, proč příkaz "Nezabiješ" z Desatera nemá platit i pro zvířata. Zvířata nejsou ani věci, ani stroje - mají nesmrtelnou duši! V průběhu celé lidské historie se zasazovali moudří mužové a ženy všech filozofických a církevních směrů stále a opět za ochranu "bratra zvířete" a podporovali vegetariánskou stravu. V poslední době ve svých přednáškách a v knize "Vstupuji do bárky slunce" - na to poukazoval Drewermann. Vegetariánské stravování bylo podle zdrojů pocházejících z prvního století našeho letopočtu jednoznačně integrovanou částí učení Ježíšova i učení prvních křesťanů a až v průběhu konstituování úřední církve z něj bylo (společně s učením o reinkarnaci) odstraněno. Církev nechtěl a odstrašit velkostatkáře (tedy bohaté), kteří z chovu zvířat nejvíce profitovali, a ani ty, kteří by se nestali křesťany, pokud by se museli stát vegetariány. Existuje o tom množství jednoznačných dokladů (srovnej S.Rosen, 1992). Známý evangelický teolog a pastor Ansgar Skriver to pojmenovává "zradou církve na zvířatech".