receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czČeský Lev 2007 aneb SPIKNUTÍ VEGETARIÁNŮ ?

Reportáž

Je půl osmé 1.března 2008 a před palácem Lucerna masa více či méně společensky oblečených lidí čeká, až se dostane dovnitř. Čas od času se dopředu protlačí nějaká ta "celebrita" obklopená hroznem fotografů, kteří dotírají jako hejno vos. Z těch nejváženějších to byl letos pan Václav Havel. Jakmile jste uvnitř, obdržíte program a plánek Lucerny, na kterých místech budou po skončení televizního přenosu k dostání jaké čistě vegetariánské laskominy a kdo vám ke konzumaci bude hrát (např. Femaleafrobeat, Jeremy Saxon and band, DJ Maceo a mnozí další). Již při čekání na šatnu začínáte lapat po čerstvém vzduchu, jak se vám během večera poštěstí ještě mnohokrát.

Nejste-li VIP, ale pouhý novinář, vydáte se vyhledat vhodné místo, ze kterého budete mít vše jako na talíři: pódium ozdobené velkou polystyrenovou "sochou" Českého lva, Jaroslavem Duškem ve skvěle zvládnuté roli přirozeného, pohotového a vtipného moderátora, který ovšem "masového" diváka asi příliš nepobaví, protože jej možná nepochopí, dvě obrazovky, na kterých probíhají předtočené rozhovory s nominovanými a samozřejmě sál plný slavných a známých, jejich příbuzných, lásek tajných či veřejných, přátel, obchodních partnerů a bůhvíjakých dalších spřízněných duší.

A jak to nakonec všechno dopadlo? Výsledky 15. ročníku: naleznete ZDE


Po skončení televizního přenosu se vydáte na průzkum okolních lákadel v podobě nejrůznějších indických, asijských, mexických a jiných specialit a sladkostí a připadáte si jako ve vegetariánském nebi.
Tak například Společnost EUROBI přestavila novinku nazvanou "carpaccio"(foto vlevo). Je to klasické jídlo vhodné jako překrm, olivový olej, čtyřbarevný pepř, limetka, parmezán, papričky jalapeňo a robi. Jako příloha je vhodná kroketka nebo bagetka potřená bylinkovým máslem, výborný byl i jejich "Jidášův řez".

V teplém bufetu byla nabízena vynikající "Sopra" (česnek, rajčata, víno, bazalka, olej, žampióny, rajčatová omáčka, smetana, mozzarella).V Lucerna kavárně byly k dispozici sladkosti od Hare Kršna: mléčné kuličky v sirupu, karobové kuličky s kokosem, krémy, rohlíčky, koláče, dezerty, ladu máslové kostičky a mnoho dalších.

Snad ani zapřísáhlí masožrouti si nemohli nepochutnat. Spiknutí vegetariánů? Režisér Petr Vachler, moderátor Jaroslav Dušek (který se tomuto označení brání), nominovaný Jan P. Muchov, oceněný Jan Budař a spousty dalších anonymních účastníků… možná se jednou dočkáme doby, kdy tento životní postoj nebude "masami" považován za slabost, ale za společenskou normu. Historie lidstva nám ukazuje, tedy těm, kteří to chtějí vidět, že podobně tomu bylo s otroctvím, volebním právem žen, atd.

Snad se s každou takovou akcí dá kolo dějin pomalu do pohybu. Díky Petru Vachlerovi tak vzniká tradice největšího českého vegetariánského rautu v ČR, a to je určitě dobře. Dobře pro zvířátka, ale možná i pro český film, kdo ví…redakce