receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


ECOLIFE 2004

Byl letos uveden s podtitulem Zdravá příroda - zdravá výživa - zdravý život a současně se ve stejném prostoru konaly další výstavy - Vše pro ženu, Zlaté české ruce a Vánoční dárky

Ekolife se letos konal jako 25. ročník a byl zaměřen na výrobky z oblasti ekologie, zdravé výživy a zdravého životního stylu.

TML Opava nabízela ke koupi a k ochutnání Klášterní kvas - jedná se o nealkoholický nápoj z žitného sladu a vody z artézských studní. První zmínka o něm pochází již z roku 989, receptura byla tehdy známá pouze mnichům. Nabízejí ho ve čtyřech příchutí. Nově pro zpestření začali do kvasu přidávat ovocné šťávy a med. Vznikl tak kvas - klasik, med, černý rybíz, klikva jablko. Nám chutnal klasik :-)

Firma ASP Czech představila mimo jiné širokou škálu nápojů vhodných i pro vegany, také kozí mléčný nápoj s kukuřičným sirupem a společně s vajahitem (náhrada vajec) byl za zajímavou cenu - inu výrobce je výrobce. Zájem byl o sušenou syrovátku (tedy zbytkovou tekutinu z výroby tvarohu). Zajímavé bylo, že zakazníci ji používají nejen jako nápoj, ale také do koupele či pro dámy na pleťovou masku. Nejvíce se však na jejich stánku prodávaly novinky Psyllium a Lepicol.


Společnost RAPETO s.r.o. je nová ryze česká firma, která pokračuje v programu Pangamin, současně se zabývá také vývojem nových produktů. Sympatické bylo, že navštěvníci mohli ochutnat vystavované výrobky s různými přísadami např. sladkovodních řas, mléčných bakterií, pupalkového oleje, extraktů ženšenu, hlívy ústřičné nebo echinacey. Mimo tradičního Pangaminu, Algaminu, Jodaminu (který doporučuje ČSVV jako dopněk jódu ve stravě), představili nové výrobky s obsahem kvasničních lyzátů, s mátou peprnou a zeleným čajem - chutné přípravky proti infekcím a zánětům. Více v připravovaném rozhovoru.

NatureCare představila nové ekologické prací prostředky SODASAN v biokvalitě. Jedná se novou ojedinělou řadu na našem trhu - od tekutého čistícího prostředku, po ekologický prací prášek vhodný pro děti a alergiky, prostředek na mytí nádobí, čistič na sklo, zrcadla a kachle, ekologickou alternativu pro vaši myčku nádobí a také tradičně ayurvédské zubní pasty za výbornou cenu.

Hvozdy speciální domov mládeže prodával na podoru své činnosti hotové tibetské národní jídlo campu, tibetský nápoj a jídlo s tajemným nápojem "Klášterní kaše". Více informací o jejich činnosti se dozvíte na jejich internetové adrese.

Skupina , která se nazývá prakřesťané zastupovala ochranu práv zvířat , nás zaujal velký nápis: "Co má oči, inteligentní lidé nejedí". Nabízeli např. brožurku Lidé nejezte nás, prosím, prosím nechte nás žít ... její obsah asi není třeba komentovat.

RUPA, spol. s. r. o. přestavila řadu FLY nízkokalorických tyčinek Fly Linie bez polevy, schválené i pro diabetiky. Mimo nové chuťové varianty např. se skořicí, jsou některé z tyčinek Fly obohaceny antioxidačními vitamíny C a E, jiné obsahují vápník, potřebný pro správný vývoj zubů a kostí. Jako zdroj vápníku používají výhradně přírodní komplex Lactoval, izolovaný šetrným procesem z mléka. Všechny tyčinky Fly jsou bohatým zdrojem vlákniny. Výrobce je prodával za 4,-Kč kus (běžne se prodávají 6,50,-Kč) inu opět výrobce je výrobce.

O pohoštění se postaral na dvou stáncích Vegetariánský klub Góvinda. Skutečně velká nabídka vegetariánských jídel: zelenivový špíz, smažené květáčky, úžasné špagety, polévky a tradičně velký výběr sladkých kuliček neopakovatelné chuti.