receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Vegetariánské výrobky na veletrhu Harmonie 2004

Veletrh zdravého životního stylu Harmonie probíhal v Pražském výstavním areálu Letňany od 8. do 10. října. Kromě "obvyklých" záležitostí, zde byla i poměrně bohatá nabídka novinek pro vegetariány.

Především je třeba říci, že i českým výrobcům se již začala objevovat silná konkurence v podobě zahraničních výrobků pro vegetariány. V čem? Například výrobky jako tofu, pomazánky apod. nikdo z domácích výrobců, pokud vím, nevyrábí v Bio kvalitě.

Pokud se naši výrobci včas nevzpamatují a nezačnou reagovat na tuto poptávku alespoň částí výroby, může se stát, že v budoucnu budou jejich firmy jen plnit zahraniční obaly. Biopotraviny obecně byly na Harmonii značně zastoupeny. V podobě ovocných a zeleninových šťáv ale i pečiva, zákusků a dalšího.

Pozitivním zjištěním pro mne byla i široká nabídka výrobků z Fair Trade, tedy výrobků tzv. Spravedlivého obchodu, kdy dovozci spolupracují přímo s místními komunitami pěstitelů, kteří dostávají za plodiny mnohem lepší cenu než od nadnárodních společností, je zde zaručen zákaz dětské práce (například kakao v čokoládách je velmi často z dětské otrocké práce) a je i investováno do škol či nemocnic pro tyto pěstitele. Zkrátka máte jistotu, že za potravinami jako je čaj, káva, nebo čokoláda nejen že není týrání zvířat, ale ani lidí.

Široká také začíná být nabídka pro vegany, různá rostlinná mléka, náhrady masa, ale i dezerty a pudingy začínají být zastoupeny ve většině obchodů se zdravou výživou i supermarketech. Firma Sunfood představila nové zákusky bez živočišných produktů, velmi dobré marokánky a kokosky, které nejsou slazeny cukrem, ale přírodními sladidly. Spotřebitelé tak mají jistotu, že zákusky této firmy nebudou obsahovat máslo či vejce, ale ani například sádlo z tuku Omega běžně používaného pro výrobu zákusků (více zde).

Sunfood také vyrábí zcela veganské utopence, čímž přibyla další položka v - pro někoho jistě poněkud komické - sestavě - rostlinný prejt, rostlinná tlačenka, tataráček apod. Nutno dodat, že utopence jsou velmi chutné, mají ale poněkud moučnou konzistenci. Uzenina firmy Salve Natura již byla několikrát představena a i zde si získala značnou pozornost a vystavovatelé téměř nestíhali krájet vzorky na ochutnávku. Je zcela bez živočišných složek a má skutečně vynikající chuť. Výrobce uvedl, že bude v blízké době dostupná i v menších baleních a že také plánují výrobu rostlinných párků. Je zřejmé, že nabídka výrobků bez živočišných složek reaguje na stále vyšší poptávku po těchto produktech.

Obalovací směs Hraška představil pan Škvařil ze společnosti Ceria, smažili zde z této směsi hrachu a koření malé placičky, o které byl v ochutnávce velký zájem. Byl zde i stánek vegetariánské školky Happy Child a jejich jídelny. Ukazuje se také, že na trhu je značné množství kosmetiky vhodné pro vegetariány i vegany, tedy netestované na zvířatech a neobsahující živočišné složky, stánky zde měla například firma Weleda, Logona, nebo i ajurvédská kosmetika, která obvykle tato kritéria splňuje také. Málokterý vegetarián by chtěl používat mýdlo a kosmetiku vyráběné z loje a jiných odpadů z jatek. Smutné ovšem bylo, že někteří jiní vystavovatelé "přírodní kosmetiky" naprosto netušili, zda jejich výrobky obsahují produkty z mrtvých zvířat či živočišné složky.

Rok od roku je nabídka na trhu širší a to ve všech cenových hladinách, rozšiřuje se jak domácí výroba, tak i objem dovozových výrobků. Vegetariáni a vegani to tedy mají stále snazší.

Jan Šťastný, Česká společnost pro výživu a vegetariánství www.csvv.cz