receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czNa cestě ...

V Brně kousek od nádraží je "Pravá nefalšovaná KUDRNOVSKÁ vegetariánská jídelna a cestovatelská hospůdka" má originální název a zajímavý interiér a tak jsme pro Vás požádali paní Hanu Syslovou, která má restauraci na starosti, o Pravý a nefalšovaný KUDRNOVSKÝ rozhovor.

Vegetarian.cz: Můžete nám povědět, proč jste zvolili název Na cestě?

Hana Syslová: Restaurace "Na cestě" vznikla ve spolupráci s cestovkou Kudrna. Proto její název připomíná všem romantickým duším slastné toulání a objevování nových končin, nových přátel a inspirace z cest pro normální všední život. Být stále "on the road" v tom nejlepším slova smyslu, svobodný životní styl s respektem ke všem krásám světa. Je v tom samozřejmě i trocha té filosofie. Ale řekněte, co je lepší, než po pořádném čundru zajít do hospůdky, ne?

Vegetarian.cz: Určitě, je to hned u nádraží :-) Na první pohled zaujme Váš bar-pult ve tvaru staré tramvaje, fotografie na stěnách, ...

Interiér restaurace je samozřejmě cestovatelský, ale také domácký. Tramvaj nás taky doveze na hranici civilizace... ale předtím se člověk musí občerstvit, aby někam došel a něco pořádného vykonal. Žlutá barva na stěnách je evokací slunce a pro mě konkrétně francouzské Provance. Krásně klenutá místnost s nádherným světlem přímo vybízela k instalaci fotografií. Pracovníci cestovky Kudrna mají obrovské zásoby materiálů z cest a zrovna v tomto období se mohou naši hosté toulat pohledem po Maroku. Galerie "Na cestě" má plán výstav na webových stránkách nebo v katalogu cestovky.

Vegetarian.cz: Myslíte si, že to chápeme správně, že by Žanek Kudrna byl vegetarián?

Hotová věc! Pokaždý když valil s térem kolem roli, tak zaskočil na tu špica bobulovó chálku! Prostě betálnej vegáč v putyce.

Vegetarian.cz: Připravujete zde Na cestě, nějaké ojedinělé aktivity ?

Například, tradičně propagujeme zdravou výživu na akci DEN ZEMĚ, která se koná na hradě Veveří o víkendu 23.-24.4. 2005. Srdečně Všechny čtenáře Vegetariána.cz na tuto akci zvu.

poznámka redakce: čtenáře upozorníme na akci ještě v dubnu

Vegetarian.cz: Máte v nabídce nějakou zvláštnost či specialitu?

Velmi oblíbené jsou naše zeleninové taštičky s uzeným tofu, nivové karbenátky, Robi řízečky, bramborové placky na slano i na sladko, celozrnný jablečný štrůdl,... Pořád vymýšlím něco nového. Jídelníček na každý týden mohou najít zájemci na našich stránkách www.na-ceste.cz.

Vegetarian.cz: Máte zde také kulturní klub, jak funguje?

Klubové akce jsou: každé úterý herní klub stolních strategických her a ve středu bývají hudební koncerty. Folkové, jazzové, (někdy i rockové) a různé alternativy. Nejsme zaměření na určitý žánr. Hraje se pro radost ze života. Může si přijít zahrát kdokoli, protože máme i piáno. Naladěné :-)

Vegetarian.cz: Na závěr, pokud chcete, můžete něco vzkázat čtenářům.

Požadujte ve svých městech iniciaci a podporu takovýchto prostor. Máte na ně právo!

My jsme jsme striktně nekuřácká restaurace a kromě stolů a židlí, je na pódiu sezení na polštářích pro mládež nebo maminky s dětmi, které si mohou půjčit i hračky nebo v klidu dítě nakrmit. Máme také knihovnu s cestopisy, beletrií, časopisy a stolními hrami.

Zdravá výživa je náš trumf. Vegetariánská restaurace je otevřena od 9 do 23 hodin ve všední dny. Samoobsluha funguje od rána do 16 hodin odpoledne, protože v dnešní době je přece jen tlak na rychlé polední stravování a hosté mají možnost vybrat si obědové menu nebo si mohou sami nakombinovat talíř podle své momentální chuti i nálady. Máme velký zeleninový bar i teplý pult za jednotnou cenu na váhu. Odpoledne od 16 hodin je provoz hospůdky už s obsluhou podle jídelního lístku jako v každé jiné restauraci.Máme pestrou nabídku bezmasých jídel, výbornou kávu, čajové speciality a točíme Gambrinus a českou kofolu, nabízíme moravská vína od Pálavy. Když se někdo stravuje vegetariánsky, tak to ještě neznamená, že je suchar. Věřím, že pro mnoho lidí, kteří neznají nebo nevaří bezmasá jídla, je naše kuchyně inspirující.

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor.

L.V.