receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


zpět na rozhovoryRozhovory pro vegetarian.cz

Nejsou boty jako boty... Dnešní trh s obuví u nás nabízí nepřeberné množství druhů, značek, výrobců nejrůznější kvality. Výběr je opravdu velký. Které si tedy vybrat a koupit?

Při výběru a koupi se většinou zajímáme o vzhled, funkčnost nebo pohodlnost obuvi. Ale na to, že by špatně zvolená obuv mohla negativně ovlivnit naše zdraví, už tolik nemyslíme. Že je to však velmi důležité, ale opomíjené kritérium, nás musí napadnout, když se zamyslíme, kolik času v botách strávíme.

Na toto zdravotní hledisko se zaměřil při vývoji a výrobě tzv. bosé obuvi fyzioterapeut Lukáš Klimpera. IT specialista, který zcela změnil svoje původní zaměření a rozhodl se vystudovat fyzioterapii, při své nové práci pozoroval, jak je důležité "zdravé obutí" a začal s výrobou vlastních bot, pod značkou Ahinsa shoes.

Co znamená Ahinsa shoes? V čem je bosá obuv jiná, zdravá? To a další se dozvíte v následujícím rozhovoru.


Vegetarian.cz: Co člověka vede k tomu, že se rozhodne změnit radikálně svůj technický obor a pustí se do něčeho tak odlišného jako je práce s lidmi - fyzioterapie?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes):
Práce s lidmi mi byla vždy velice blízká a jednoho dne jsem začal mít prostě počítače "dost". Klasický syndrom vyhoření :) Navíc mi to i nepřímo poradil můj duchovní Mistr, Paramhans Svámí Mahéšvaránanda.

Ale zas tak jsem svůj obor nezměnil :),
dalo by se říci, že fyzioterapie je takové "neurofyziologické programování".

To jakým způsobem se pohybujeme, jakým způsobem je konfigurováno naše tělo je z velké části dáno "pohybovými programy" nastavenými v našem mozku. A s těmito programy fyzioterapeut pracuje a "ladí" je do optima pro daného jedince :)


Vegetarian.cz: V čem je obuv Ahinsa shoes jiná než ostatní obuv nabízená na běžném trhu? V čem je zdravá?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes): Odlišná je v několika zásadních parametrech :

1. jedná se o tzv. "barefoot obuv" - tj. obuv konstruovanou tak, aby v ní nohy mohly fungovat co nejvíce přirozeně, jako byste šli naboso. V praxi to znamená že bota je velice lehká, ohebná, dokážete v ní dobře cítit terén, po kterém chodíte, máte dostatek místa pro prsty, nemá žádný podpatek, …

2. obuv je čistě vegetariánská/veganská - tzn. neobsahuje žádné součásti ze zabitých zvířat

3. obuv je vyráběna za etických podmínek - boty jsou komplet ručně vyráběny v České republice.

Navíc veškeré materiály které používáme mají svůj původ výlučně v Evropské Unii. Většina materiálů má i OEKO-TEX certifikaci.Vegetarian.cz: Pro koho je tato obuv určena? Existuje nějaké omezení pro koho určena není a naopak komu koupě bot Ahinsa shoes zlepší kvalitu života?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes):
To je velice individuální, ale obecně lze říci, že boty potěší ty z nás, kteří rádi chodí naboso :) Jinými slovy ty z nás, kteří preferují přirozené / neomezované / nemodifikované fungování našeho těla :)

Určitě také udělají radost vegetariánům, veganům a příznivcům "fair trade", kteří jsou ve svém způsobu života důslední. Obuv není určena pro osoby s různými závažnými deformitami nohou nebo speciálními diagnózami jako je diabetes apod.

Vegetarian.cz:
Je kvalita a zdraví prospěšnost zaručena? Je vyzkoušena?Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes):

Nejedná se o žádné "zázračné uzdravující zdravotní boty" :)), pouze můžeme říct, že jsme se snažili s nejlepším svědomím a úsilím udělat boty tak, aby v nich naše nohy mohly fungovat přirozeně - tzn. jako naboso a aby jejich výroba nebyla spojena s utrpením žádných živých bytostí.

Obuv jsme zkoušeli na Masarykově univerzitě v Brně na tzv. footscanu Emed - plošině, která zobrazuje přenos tlaku mezi nohou a podložkou. Na plošině jsme zkoušeli chodit jak naboso, tak v Ahinsa shoes, tak i v běžné obuvi. Výsledek můžete vidět na přiloženém obrázku -

    Fyzioterapie a barefoot obuv

v Ahinsa Shoes mohou nohy fungovat téměř jako naboso.

Dělali jsme také zkoušky kvality v Baťově zkušebně - jednalo se o tzv. ohybové a odtrhové zkoušky. Výsledky výrazně převýšily Evropské normy :)


Vegetarian.cz: Jsou to boty do každého počasí a terénu?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes): Máme modely se zvýšenou voděodolností ale i modely plátěné, které je potřeba impregnovat. Co se terénu týče, je to velice individuální. Obecně doporučujeme pohyb po zpevněném povrchu, ale zrovna před několika dny nám jeden náš zákazník psal velice pěknou recenzi, ve které nám sděloval kde všude má Ahinsa shoes na nohou :)

Vegetarian.cz: Jak vznikl název Ahinsashoes?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes): Ahinsa znamená nenásilí - a to je základní koncept našeho projektu :

1) bez násilí na našem zdraví - boty nechávají naše nohy fungovat svobodně, přirozeně

2) bez násilí na zvířatech - žádná část našich bot neobsahuje materiály ze zabitých zvířat (ani žijících, na podšívky nepoužíváme ovčí vlnu, ale syntetickou, certifikovanou OEKO-TEX)

3) bez násilí na lidech, kteří vyrábějí obuv i materiály ze kterých je obuv zhotovena


Vegetarian.cz: Můžete nám popsat krok za krokem, jak nejlépe postupovat při nákupu bot značky Ahinsa Shoes.

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes): Možností je několik, záleží na tom z jaké části republiky jste. V Praze. Brně, Liberci a Českých Budějovicích a jsou prodejny, kde si můžete přijít boty vyzkoušet, případně objednat :) Největší sklad je v Českých Budějovicích.

Pokud rádi nakupujete online, je k dispozici náš eshop ahinsashoes.cz, na kterém jsou k vidění všechny aktuálně dostupné modely. Na webu také najdete podrobný návod, jak si změřit délku Vaší nohy a jak vybrat správnou velikost.
Pokud Vám náhodou dodaná velikost nesedí, rádi ji na naše náklady vyměníme :)
Sleva 15% na obuv Ahinsa shoes
Vegetarian.cz: Rozhovor je pro Vegetarian.cz.. Vy sám jste vegetarián?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes):

Ano :), více než 17 let. Doma jsme samí vegetariáni. Dva měsíce po mně se přidal bratr a rok později maminka :) Moje žena je vegetarián a samozřejmě i náš syn je vegetarián :)

Jsem opravdu hluboce přesvědčen, že kdyby si kdokoliv uvědomil, jak se mu maso dostalo na talíř, nevzal by do úst již ani jediný kousek...

Možná by pro čtenáře mohla být zajímavá jedna historka ohledně vegetariánství : Krátce jsem pracoval jako fyzioterapeut v Nemocnici v Kroměříži. Každý zaměstnanec podstupuje komplexní vstupní vyšetření včetně rozborů krve.

Když jsem si byl pro resumé, primář si prohlížel výsledky krve, na chvilku se zarazil, pročítal nevěřícně ještě jednou a ptal se mě, jestli mám nějakou "speciální dietu". Odpověděl jsem, že ne, ale že jsem již mnoho let vegetarián. Načež mi pan primář upřímně blahopřál, protože prý tak dobré výsledky krve ještě nikdy neviděl :)


Vegetarian.cz: Doporučil byste čtenářům jako fyzioterapeut změnit, něco co je zaběhnuté, ale při tom nám to velmi škodí, mám na mysli např. módní trendy, nebo "nové výdobytky civilizace"?

Lukáš Klimpera (Ahinsa shoes): Jej, toho je hodně :) Obecně to jsou jakékoliv věci, které nám mění přirozenou hybnost a přirozené potřeby našeho těla.

Jedná se jak o vnější faktory působící na náš pohybový aparát, jako jsou např. již v dětství objemné plenky které omezují hybnost v kyčelních kloubech, nošení příliš těžkých tašek (aktovek) do školy, módní trendy jako spuštěné kalhoty nebo úzké sukně, které také omezují hybnost v kyčelních kloubech, ...o obuvi nemluvě (vysoké podpatky, úzké špičky).

Druhou skupiny tvoří naše pohybové aktivity (nebo spíš neaktivity) - celodenní sezení v kanceláři nebo v autě ve "zhroucené" pozici, stres, nedostatek odpočinku, sporty na které naše tělo není vhodně připraveno nebo konstitučně uzpůsobeno, ...

Jinými slovy když to vezmeme z druhé strany, myslím si, že pro náš pohybový aparát je ideální různorodá a vyvážená pohybová aktivita na čerstvém vzduchu (chůze a běh v přírodě, rekreační práce na zahrádce), citlivé cvičení (jóga, tai či), kvalitní strava a dostatek odpočinku.

Pokud budou mít čtenáři Vegetarian.cz jakékoliv otázky tak není problém zodpovědět.

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor a také za slevu pro naše čtenáře, kteří o obuv projeví zájem :-)

red
                              Osvoboďte své nohy i život z těsného sevření: zažijete pocit štěstí, svobody a těsného splynutí s přírodou :)