receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czzpět          Exkluzivní rozhovory pro vegetarian.cz

                              Jan Müller

Po jemné a citlivé Zuzaně Norisové jsme pro Vás připravili něco zdánlivě drsnějšího, thaiboxera a kickboxera Jana Müllera. V ringu má ještě dovětek Samael, výška 200cm, váha 114 kg. Honza je současný Mistr světa v thajském boxu v super těžké váze + 96.6kg, Profi mistr České republiky a vicemistr King of Ring.

Minulý týden si tento vegetariánský sportovec připsal navíc další titul a zářez na svou metalovou kytaru (hraje v brněnské formaci Tisíc let od ráje). V thajském Bangkoku zvítězil na Královském poháru, když porazil všechny soupeře KO již v prvním kole.


Vegetarian.cz: Kdy a jak jste se dostal k basketbalu a poté k thajském boxu?

Jan Müller: "Se sportem jsem začal už odmala, zpočátku to byl fotbal, hokej apod., vzhledem k mé přerostlosti se však brzy logicky dostavil zájem o basket. Začal jsem hrát za brněnskou Zbrojovku, párkrát se mám podařilo vyhrát ligu. Ovšem postupem času mě přestávalo bavit, že jsem byl v basketu často zraněný, pořád jsem měl něco s nohama. Chvilku jsem se bavil zvedáním činek v posilovně, čímž se mi podařilo pěkně přibrat na svalech, takže jsem se mohl vrhnout na nějaký bojový sport, protože mě to odmala lákalo. Zpočátku to byl kick box a postupně muay thai, kde je dovoleno více technik. Když jsem s thai boxem začínal, ani na chvilku mě ale nenapadlo, že bych ho dělal závodně, prostě jsem se to chtěl jen naučit, ale jak jsem se zlepšoval, přicházelo i puzení do zápasů. No a dnes si svůj život bez každodenních dvou dvouhodinových tréninků už vůbec neumím představit."

Vegetarian.cz: Kopy, údery, pohledy při kterých běhá mráz po zádech, záběry na eurosportu vypovídají jasně o velké agresivitě. Na druhé straně média o Vás píší, cituji "dobrácká obrýlená hora, přemýšlivý vegetarián, dříve než přestoupil před dvěma roky k thajskému boxu měl za sebou kariéru slibného košíkáře. A v ní z dorostu i basketbalový titul mistra republiky." Čtenáře bude určitě zajímat jak ty dva světy jdou dohromady?

Jan Müller: "On je velký rozdíl mezi tím, jak vypadá tento sport navenek a jaký je uvnitř. Agresivita v něm určitě je, ale dalo by se říct, že je namířená správným směrem, není v ní nic záludného a podlého, jak se často vidí v jiných sportech, nebo ještě častěji v běžném životě. Bojovníci přijdou do ringu, prokáží si úctu a respekt, během patnácti minut boje za sebe vydají vše, co v nich je a když zápas skončí, padnou si kolem krku, obohacení o poznání, které s sebou takto vypjaté okamžiky přináší. Samozřejmě, že jsou i výjimky, ale většina opravdových bojovníků jsou v běžném životě nekonfliktní lidé; vychází to z toho, že si nemají absolutně potřebu cokoli dokazovat; díky tomu, že se postavili v takto tvrdém boji proti stejně zkušenému soupeři, připadají jim nějaké pouliční rvačky apod. ubohé. Samozřejmě v případě, že bych byl já, nebo třeba moje přítelkyně, napadeni, neváhal bych se bránit a z útočníka by asi moc nezbylo, ale nikdy bych nevyhledával žádné střety sám."

Vegetarian.cz: Trochu mi to připomíná obrácený svět, směrem ven velká agresivita snaha zvitězit ovládnout. Uvnitř klid, rozvaha, pohoda, porumění, pomoc ochrana a dokonce těch nejslabších, kteří jsou odkázáni na naši pomoc - zvířat. Myslíte, že jsou lidé, kteří to mají přesně obráceně?

Jan Müller: "Já sám si připadám i díky thajskému boxu v harmonii; agresivita, touha vítězit, být silnější, je prostě v lidech do určité míry geneticky zakódována, je to zřejmě pozůstatek z doby, kdy jsme žili divočejší život, víc spjatý s přírodou a jejími zákony, ke kterým mám já osobně velkou úctu. Thai box mi umožňuje tyhle instinkty, které ve mně jsou, poznat, pochopit a přetvořit v něco pozitivního, najít v nich soulad se svou osobností.

Tohle bojové umění umožňuje být bojovníkem, žákem i učitelem, tím kdo férově přemůže soupeře, ale dokáže mu potom pomoct zpět na nohy. Z toho do určité míry vychází i můj vztah a motivace k vegetariánství. Na rozdíl od jiných myšlenkových směrů si nemyslím, že by v principu bylo jezení masa špatné. Jak už jsem napsal, mám v úctě přírodní zákony a jeden z nich je, že silnější tvorové pojídají slabší. Pokud bych žil například jako Indián, snažil bych se ulovit zvíře, abych přežil - jeho život by vykoupil můj život, za to by mu měla být prokázaná má úcta a díky, například nějakým rituálem, symbolickou smrtí, kterou si prožiji i já, protože jsem zabil a tím změnil sebe i svět kolem.

V dnešním světě se ale nic podobného neděje, v kultuře hypermarketů se stala z masa (života) jen položka na seznamu nákupů, zvířata trpí na jatkách a velkochovech a každý před tím zavírá oči, nikdo nechce připustit, že on je opravdovým viníkem, kvůli kterému zvířata prožívají život a smrt horší než naše nejčernější noční můry. Myslím, že v momentě, kdy si člověk tyto souvislosti uvědomí, není jiné cesty, než se masa zříci. Ale je to osobní rozhodnutí každého člověka - už dávno nedělám to, co dřív, že bych se snažil někoho přesvědčovat o své cestě, je to svobodné rozhodnutí, ke kterému se musí každý většinou hodně složitě propracovat."

Vegetarian.cz: Jak se životě vyrovnat s podrazy a zákeřnými útoky, kopy nejsou dovoleny, obzvláště když člověk vyznává moto, nechť jsou všechny bytosti zdravé a šťastné?

Jan Müller: "Každý to asi dělá jinak, já se snažím podobným věcem předcházet, i když samozřejmě ne vždy to jde. Každopádně každý musí být připraven nést následky za své jednání, takže bych to moto upravil asi tak, že k tomu, aby byl člověk šťastný, musí směřovat své chování vůči ostatním."

Vegetarian.cz: : Jak je to u bojových sportů, nezvyšuje počet zájemců o vegetariánství?

Jan Müller: "Připadá mi, že lidé se v poslední době o vegetariánství zajímají mnohem víc, než dřív, v podstatě pokaždé, když někde jsme, probíhají docela obsáhlé a mnohdy i vášnivé diskuze o jezení masa. Mám docela výhodu, že můj vzrůst a sportovní výsledky dopředu vyvracejí takový ten oblíbený argument a škodlivosti vegetariánství na zdraví, o tom, že bez masa není síla a nedá se bez něj žít... Když už jde do tuhého a nějaký zapálený masožravec (a že jich je!) do mě neustále hučí, že bez masa by nemohl být, byl by nemocný, nemohl by dělat svou namáhavou práci apod., tak mu řeknu: "OK, tady máš boxerky a pojď se mnou na chvilku do ringu, uvidíme, kolik síly ti to maso dává oproti těm mým jak říkáš vegetariánským nesmyslům." Kupodivu na to zatím nikdo nepřistoupil."

Vegetarian.cz:Také nechápu :-) Název vaší kapely - Tisíc let od ráje - to není určitě jen tak samo sebou?

Jan Müller: "Ten název evokuje hudbu, kterou s kapelou tvoříme - temnou, vzdálenou, plnou skrytých emocí... Hudba je pro mě jedinečným zdrojem inspirace i relaxace, vůbec si nedovedu představit svůj život bez ní."

Vegetarian.cz: Velmi častým argumentem proti vegetariánství je, no ale co lidé s těžkou fyzickou prací, z klíčků a zrní se nedá přežít?

Jan Müller: "Haha, tak tenhle argument mě vždycky zaručeně velmi pobaví. Zvlášť když mi ho s oblibou předhazují lidí, co jsou o dvě hlavy menší, o 50 kilo lehčí a v ringu by vydrželi asi 3 vteřiny, i když se masem cpou od rána do večera. Sám jsem se na vlastní kůži přesvědčil, že tohle je prostě absolutní nesmysl a snad můžu být důkazem, že i bez masa se dá v pohodě zvládat extrémní fyzická zátěž."

Vegetarian.cz:Honzo mohl byste podrobněji popsat stravu, která umožňuje takové výkony a to nejen v ringu, ale i na koncertě.

Jan Müller: "Základ mé stravy je to, že jím hodně a často. ;-) Jsem schopen spráskat obrovské množství zeleniny, hlavně ve formě různých salátů, na kterých docela ujíždím. Kromě toho jím hodně sojového masa, které mi de facto nahrazuje normální, pak těstoviny, rýži, různé věci z brambor, sýry, musli tyčinky apod. Protože potřebuji mít rychlý metabolizmus, jím minimálně šestkrát denně a kombinuji to i z různými sportovními nápoji a speciální sportovní výživou."

Vegetarian.cz:Jaké má Mistr světa v thajském boxu v super těžké váze Jan Müller - oblíbené recepty a jak bude vypadat Honzo letos vaše vánoční tabule?

Jan Müller: "Oblíbených receptů mám spoustu, třeba někdy napíšu thaiboxerskou vegekuchařku. ;-) Letošní vánoční tabule bude samozřejmě jako obvykle bez kapra, takže to vidím na bramborový salát se smaženým sýrem + houbová polívka + hubník, což je taková lahůdka, kterou připravuje můj táta."

Vegetarian.cz: Co byste vzkázal čtenářům vegetarian.cz, popřípadě k Vánocům - novému roku?

Jan Müller: "Určitě hodně štěstí, zdraví a ať si nebojí plnit v příštím roce své tajné sny."

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor


Více se můžete dozvědět o Honzových sportovních výsledcích a jeho kapele na www.honzos.com  a pokud jste např. majitelem firmy s možností sponzorovat českého vegetariánského mistra světa, tak to by Honza určitě uvítal ...

LV