receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czzpět

Kdo je MUDr.
Igor Bukovský ?Rozhovor s MUDr.Igorem Bukovským

VEGETARIAN.CZ: Jaký byl program výroční schůze EVU v Praze ?

Hovořili jsme o tom, co minulý kongres přinesl. Zpráva o činnosti už byla publikovaná v časopise, který vydává EVU. To je jedna z hlavních činností. Časopis se nazývá teď nově European vegetarian - Evropský vegetarián. Vychází 4x ročně a jeho obsahem jsou nejen články o činnosti EVU, o činnosti členských organizací, ale také různé odborné a filozofické články. Časopis má také svou elektronickou podobu na internetu. Snažíme se, aby časopis byl informativní a zároveň, aby byl takovým spojovacím článkem všech členů v Evropské vegetariánské unii.

Další důležitá oblast EVU je takové síťování pomocí internetu a vytváření informačních kanálů. Lidé hodně cestují a chtějí se dozvědět, co je kde dostupné v místech, kam cestují. Kromě toho EVU vydává i letáky a informační publikace, které jsou všude dostupné. Především se však snaží v rámci těchto informačních aktivit o organizovaní kongresů vždy na místech, která jsou důležitá z hlediska další perspektivy činnosti EVU.

VEGETARIAN.CZ: Mohl byste mám povědět něco o posledním kongresu EVU a o přípravě budoucího ?.

Minulý rok se konal kongres ve Švýcarsku, na podzim roku 2000 byla výroční schůze v České republice a příští rokfoto: kongresové haly - Švýcarsko by se měl konat kongres v Turecku v Istanbulu. Podle všeho to vypadá na velmi atraktivní místo. Turecko je na úplné hranici Evropy a pro mnohé lidi to bude daleká cesta. Ale doufám, že mnohé přitáhne ta atraktivita místa a skutečnost, že organizátoři se již nyní snaží, aby ten kongres měl patřičně vysokou úroveň. Takže teď se nacházíme v mezidobí mezi dvěma kongresy.

Turecko je země, která má dostatečně kvalitní zázemí, co se týká zásobování potravin jako je ovoce, zelenina, obilí, luštěniny. Ale podle informací, které máme od přátel z Turecka, tam není vegetariánství jako způsob stravování dostatečně podložený a zdůvodněný. Fakt, že vegetariánství znamená vyváženou stravu, tam není velmi rozšířený. A takový kongres může organizaci v Turecku, jenž je členem EVU, pomoci dále šířit nové informace o vegetariánství. Můžeme pozvat do Turecka odborníky, lékaře, lidi z různých profesí, jenž souvisí s vegetariánstvím jako stravováním a kteří tam budou přednášet pro veřejnost. Pomůže to získat určitý vliv a publicitu i v národních masmédiích, pomůže to rozvířit a otevřít tuto problematiku na intenzivnější úrovni, než se zatím podařilo.

Kauzy různě ve světě otevírají vždy možnosti poukazovat na přednosti vegetariánství, ať už to byla aféra dioxinová (Belgie), nebo problém onemocnění hovězího dobytka (Anglie), či záležitost kontaminace mořských ryb. A mnoho dalších takových situací v podstatě poukázuje na výhody a přednosti vegetariánství. Ale ne vždy to tak jde a na to je dobrý právě ten kongres.

VEGETARIAN.CZ: Jakým způsobem EVU, pracuje ?

Kromě těchto aktivit se EVU snaží integrovat a zapojovat také organizace, které vznikají právě nyní anebo nedávno. EVU vytvořila systém takového patronství mezi dobře zaběhnutými vegetariánskými organizacemi a nově vznikajícími. Hlavně organizace ze střední a východní Evropy, které mohly vzniknout, až po pádu komunistického režimu a získaly nějaké patrony, kamarády, kteří pomohli z překonáváním těch prvotních problémů. Zpravidla, ale každá organizace, ať už zaběhlá, nebo nově vzniklá, se potýká s nedostatkem peněz. A od toho se odvíjí také nedostatek času, protože ti lidé, kteří toto dělají, jsou velmi přetížení a zaneprázdnění.

VEGETARIAN.CZ: Jaké má EVU plány do budoucna ?

Z takových těch budoucích aktivit to bude vytvoření skupiny lidí, kteří budou šířit nové informace o vegetariánství přes internet. Budeme se také snažit zkoordinovat propojení programů mezi jednotlivými organizacemi v celé Evropě. Nyní běží jedna zajímavá věc, která může být použita i v České republice, až na to dozraje čas - po vstupu do Evropské unie - a to je označování potravin, které jsou vhodné pro vegetariány. Toto označení poskytuje pouze EVU. Je to také způsob, kterým může EVU řešit své finanční problémy, se kterými se samozřejmě taktéž potýká. Všichni lidé, kteří pracují v EVU, to dělají zadarmo a ve svém volném čase. Je to tak většinou ve všech organizacích. Říkám to proto, že když jsem byl v minulém roce zvolen do této funkce, tak si lidé v Bratislavě mysleli, že přijedu v Mercedesu a odstěhuji se do Bruselu. Takže to se nestalo, naopak mi vzrostly telefonní účty, faxy, modemy. Ale chápu to jako pozitivní věc.

VEGETARIAN.CZ: Víte o nějakých horkých novinkách ze světa ?

kniha Hledá se zdravý člověk (1998)Americký institut pro výzkum vesmíru NASA v dokumentech, které se zabývají kromě jiného možností pěstovat různé druhy rostlin mimo naši planetu, tak počítají se sójou jako s první a významnou rostlinou. To se mi jeví jako velmi symbolické, neboť sója je jednou z nejhodnotnějších potravin a ve výživě člověka je velmi důležitá. Už nyní s ní dělají různé pokusy a pěstují ji na orbitálních stanicích. Tak to mi připadá opravdu symbolické, že o tom vůbec někdo uvažuje. Samozřejmě nevím, jestli k tomu dojde, ale každopádně je to významná věc.

Další informace opět z USA. Jedna organizace sdružující lékaře, podala žalobu na vládu, za to, že někteří ze členů poradního orgánu Ministerstva zemědělství, které pomáhá sestavit a vytvořit doporučené výživové dávky pro americkou populaci, jsou přímo i nepřímo financovaní masným průmyslem. Toto se jim podařilo také dokázat, a v říjnu tohoto roku soud vynesl rozhodnutí, kterým označil konání vlády za podvod a za zavádějící. Toto mi dodává trochu optimismu v tom, že je ještě nějaká spravedlnost, kterou můžete uplatnit i vůči státu. Tím pádem má vláda problém. Je nyní zpochybněna činnost tohoto poradního orgánu a jsou zpochybněny doporučené výživové dávky. Je neuvěřitelné, že nevládní organizace dokázala, aby vláda musela přehodnotit své konání a své výstupy korigovat.

Je to stále takové přetahování, kdo z koho. Ve Spojených státech také probíhá dost intenzivní komunikace mezi skupinami laktoovovegetariánů na jedné straně a výrobci mléka na druhé straně. Je dokázáno, že mléko od krávy není zas tak zdravé, jak se říká. Postupným odhalováním informací se zjistilo, že kravské mléko nejen že je silným alergenem, ale také může přispět ke vzniku rakoviny, a to hlavně rakoviny prostaty. Tyto skutečnosti jsou již dostatečně podložené. Takže organizace, které chtějí upozornit na škodlivost velké a pravidelné konzumace mléka, se dostávají do střetu s výrobci mléka.

VEGETARIAN.CZ : Jak se vaří doma u prezidenta EVU, Vaše oblíbené jídlo ?

Miluji mexickou kuchyni. Konkrétně kukuřičné placky s fazolemi, které se nazývají Tortilla. Je to něco jako naše palačinka naplněná fazolovým pyré a různou syrovou zeleninou jako rajčaty, cibulí, paprikou. Dává se do toho trochu speciálního mexického sýra, který bohužel doma nemám, takže toto jídlo nejím příliš často. Ale když cestujeme a můžu si dát na cestách mexickou stravu, tak si ji dám velmi rád. V Praze je už také několik mexických restaurací. Až nějakou navštívíte, tak jim doporučte, aby rozšířili vegetariánská jídla. Mexická kuchyně je totiž tradičně vegetariánská. Akorát tím, jak Mexiko bohatne, tak konzumuje více masa. To stejné se děje u nás, v Číně, v krajinách, které se ekonomicky rozvíjejí. Ty plněné kukuřičné placky jsou opravdu velmi dobré.

VEGETARIAN.CZ : Co chystáte jako autor úspěšných knih o výživě a zdravém životním stylu ?

kniha Vegetariánske dieťa (vyšlo v roce 1992 ve slovenštině)Je připravena krásná kuchařka. Jsem spoluautorem se svou manželkou, která většinu těch receptů vymyslela anebo zkompilovala z našich cest. Jsou tam krásné fotografie všech těch jídel. U každého toho receptu je jedna z otázek, které dostávám na svých přednáškách, v rozhlase, nebo na internetu a já tam na ně odpovídám. Říkal jsem si, že málokdo čte úvod v každé knize, proto jsem tyto otázky a odpovědi začlenil mezi recepty. Když už budete vařit a kuchařka bude otevřená, tak si snadněji přečtete něco zajímavého z těchto otázek a odpovědí. U každého receptu je uvedené, při jakých onemocněních je recept vhodný. Dále je tam rozbor živin, které to jídlo obsahuje. Je uveden i obsah bílkovin, vlákniny, energie, různých látek, vitamínů, minerálů. Je tam asi 120 receptů. Mimo jiné je na konci knihy uveden i jídelníček pro diabetiky. Kniha je rozdělena na kapitoly snídaně, polévky, hlavní jídla, saláty apod.

VEGETARIAN.CZ: Jakým způsobem se stravuje Vaše rodina ?

Moje manželka je milá, pěkná. Jsme spolu už 14 let. Hodně lidí se ptá, jak se to vše dalo stihnout. Také máme psa, který se stal členem rodiny. Není vegetarián, protože na Slovensku zatím nemáme speciální vegetariánská jídla pro psy. Ale miluje jablka, ořechy, celozrnné těstoviny.

Mám sestru a bratra, oba jsou mladší. Sestra má dvě děti. Oni jsou takoví semivegetariáni, občas si dají rybu. Já se nesnažím přeměňovat lidi na vegetariány nějak násilně, jako že bych jim bouchal knihou do hlavy. Tato kniha receptů je již moje čtvrtá a je příliš těžká, takže by mohla někomu ublížit. Spíš se snažím lidi zaujmout, přesvědčit, že vegetariánská strava je dobrá, chutná, veselá, že strava není smyslem života, ale je prostředkem k dosažení nějakých hodnot, výkonů. Je prostředkem k tomu, jak být užitečný pro druhé. To jak se stravuji považuji pouze za mou soukromou záležitost. Když se mě na to někdo ptá tak rád odpovím, ale nemám ve zvyku jídlo druhým lidem nějak znechucovat nebo je strašit. To vychází z mého širšího kréda, že stravováním a svým způsobem života bychom měli přispívat k tomu, abychom nejen neubližovali druhým a vytvářeli jim podmínky pro lepší život, ale abychom dokázali obnovit ty rozbité a zničené vztahy - člověka k člověku a člověka k Bohu. Mám pocit, že žijeme v době, která je nejcharakterističtějším znakem toho, že tyto dva vztahy jsou rozbité. Vztah člověka k Bohu a člověka k člověku. Když se nám podaří tyto vztahy obnovit, mně samotnému, vám, každému jednomu člověku, tak na světě bude stále více těchto lidí přibývat a bude méně a méně toho zlého, toho, co bychom raději neviděli.

VEGETARIAN.CZ: Co byste vzkázal čtenářům Vegetarian.cz závěrem ?

Chtěl bych Vás všechny jménem Evropské vegetariánské unie povzbudit ve Vašich aktivitách, abyste vydrželi v tom, co děláte. Jsem přesvědčen, že směr, který jste si vaše ČSVV zvolila je správný. Máte k dispozici zkušenosti jiných vegetariánských společností, přátel, takže věřím tomu, že se Vám podaří dosáhnout toho, k co jste si vytyčili. Doufám, že se podaří všechno. Možná ještě víc. Ale je třeba být realistou.

VEGETARIAN.CZ : Děkujeme za rozhovor

LV