receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na rozhovory



                  Exkluzivní rozhovory pro vegetarian.cz

                   MUDr. Karel Nešpor, CSc.

                      "Ono se zase vyčasí"

Dnešní doba - její tempo, záplava informací, současně ekonomická nejistota - nepochybně přináší napětí a stres. Do toho koktejlu si přidejte nedostatek slunečního svitu, mlhy a chlad nadcházejících podzimních dnů a deprese je tady.

Jak tomu nepodlehnout, vyléčit se smíchem nebo najít sluneční paprsky ve svém nitru, i když je za oknem zamračeno a mnohé další nám v rozhovoru prozradí MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Do konce roku 2016 pracoval jako primář mužského odd. závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice. Získal vědecký titul kandidáta věd (CSc.). V současné době spolupracuje jako emeritní primář. Jeho knihy jsou žádané a vychází v opakovaných vydáních. Je autorem řady odborných článků, často přednáší. Bývá hostem pořadů v TV.


Vegetarian.cz: Jste jeden z nejpozitivnějších lidí, které je možno zahlédnout v mediích. Jak si udržet pozitivní mysl?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Malování věcí na růžovo není můj koníček, ani to nedoporučuji. Většina věcí není ani bílá, ani černá, ale puntíkovaná. Já jsem nedokonalý, druzí lidé jsou nedokonalí, svět je nedokonalý, ale i tak nás má Pán Bůh rád. Jinak by s námi neměl takovou trpělivost.

Vegetarian.cz: Ve svých knihách se věnujete druhům úsměvu a vyvolávání pocitů pomocí obličejových svalů. Opravdu umí smích léčit?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Bez uklidnění a uvolnění bychom dlouho nepřežili. Příroda nás moudře vybavila vrozenými způsoby, jak se uvolnit. K nim patří spánek, klidné dýchání a smích. Uvolnění se většinou automaticky dostaví i v dobré společnosti, klidném prostředí, díky uklidňující hudbě a po tělesné aktivitě.

Ještě k těm obličejovým svalům: Přimhouřenýma očima dáváme okolí i sobě najevo, že je kolem bezpečno. Povolená čelist zase ubezpečuje druhé lidi, že se je nechystáme kousnout. To je jistě povzbuzující.

Vegetarian.cz: Někdy se člověk dostane do obtížných životních situací (mnohdy i dlouhodobě), jak být přesto milejší a jak se naučit umění emoční rovnováhy?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Zasmát se třeba i bez důvodu, přiměřeně spát, cvičit nebo chodit a svěřit se někomu rozumnému a důvěryhodnému. Pomáhají také pravidelnost v jídle, spánku, odpočinku, práci i zábavě. Jestliže člověk navíc praktikuje nějakou formu duchovního života, tím lépe.

Vegetarian.cz: Mohl byste našim čtenářům vysvětlit slovo áhinsa, které uvádíte ve své knize o závislostech? Jak se závislostmi podle vás souvisí?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Áhinsa se většinou překládá jako neubližování. Klasik jógy Pataňdžali už kdysi dávno napsal: "V přítomnosti člověka, který rozvinul tuto kvalitu, umlká nepřátelství hada a promyky." Takový člověk tedy působí pro okolí jako pramen klidu a míru.

Dalajláma řekl: "Moje náboženství je laskavost." Laskavost vůči sobě, druhým lidem nebo přírodě je důležitá. Laskavý člověk se nemusí přemáhat, aby někoho nenakopl. Chová se k němu laskavě. Tím prospívá jemu i sobě, protože laskavost je na rozdíl od hněvu zdravá.

Důležité je to, že laskavost lze kultivovat a rozvíjet. Tvrdí to profesorka Barbara Fredrickson. Jestli mi nevěříte, jděte se zeptat na univerzitu v Severní Karolíně, kde přednáší psychologii.

Vegetarian.cz: Jak pěstovat laskavost?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Zmíněná paní profesorka k tomu používala meditaci milující laskavosti (mettá). Buddha si této techniky velmi cenil a řekl, že mnich, který ji provádí třeba i jen po dobu jednoho lusknutí prsty, zasluhuje svoji almužnu.


Tato meditace existuje v mnoha variantách, některé její nahrávky jsou volně na mém webu drnespor.eu. Princip je jednoduchý. Posíláme mír a světlo sobě okolí, městu, zemi, kontinentu i světu. Mír a světlo lze posílat i částem svého těla, těm, které toho dne potkáme atd.

                          

Vegetarian.cz: Co nebo kdo vás přivedl k vegetariánství?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Bylo to cvičení jógy, i když to ode mě žádný učitel nevyžadoval. Jsem takový nepořádný vegetarián. Když třeba na cestách něco dostanu, nepátrám, jestli v tom není maso nebo vejce. I kdyby tam byly, klidně to sním.

Ovšem maso nekupuji, a díky tomu nepotřebuji ledničku. Pro jistotu jsem si z lékárny přinesl jedno balení vitaminu B12. Jeho příjem by mohl představovat pro vegetariána problém. V té lahvičce je dávka na 75 let. Odmyslím-li si záruční dobu, tak s tím bych mohl vystačit.

Vegetarian.cz: Na čem si jako vegetarián rád pochutnáte? Dal byste našim čtenářům recept na tuto pochoutku?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Poctami ověnčení kuchaři vaření zbytečně komplikují. Co je po ruce, dám do hrnce a uvařím to. Když je to řídké, je to polévka, když hustší, tak je to kaše. Také dobře, neboť "kaše, matka naše."

Častými hosty v mém hrnci jsou jáhly, luštěniny a různé druhy zeleniny. Mimochodem, spotřeba vlákniny je ve Česku v porovnání s Německem přibližně poloviční. To, spolu s vysokou spotřebou alkoholu, vede k častějšímu výskytu rakoviny tlustého střeva. Češi by zkrátka měli jíst více zeleniny a abstinovat od alkoholu.

Ještě důležitý tip: Při vaření a podávání jídla se usmívejte! Jídlo bude více chutnat vám i těm, s nimiž stolujete. :)

Vegetarian.cz: Když jsem před lety připravoval rozhovor o MUDr. Ctiboru Bezděkovi, zaujala mne v jeho knize Vegetariánství pro a proti tato myšlenka - " Každý živý tvor přesně ví a cítí, co ho čeká, jakmile se octne v transportu na jatka. Silně cítí, že se blíží jeho smrt". Co si o této myšlence myslíte, přestože se zabýváte léčením lidí a ne zvířat?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Možná je to pravda, ale nechtěl bych v někom vyvolávat nepříjemné pocity třeba proto, že nosí kožené boty nebo si vzal želatinovou kapsli s lékem. Formuloval bych to pozitivně:

Vegetariánské stravování je ekologické a šetrné vůči přírodě i životnímu prostředí. Navíc, jestliže někdo dbá na vyváženost stravy, přináší vegetariánství i zdravotní výhody.


Vegetarian.cz: Jak vnímáte duchovní rozmach a odkaz "Masarykovy generace" Ctibora Bezděka, Přemysla Pitra a dalších, generace, která propagovala vegetariánství a abstinenci za první republiky?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele byla za první republiky přibližně třetinová v porovnání s tou dnešní. Masaryk řekl: "Budoucnost patří střízlivým."

Bylo to jasnozřivé. Už dnes musí česká společnost počítat s konkurencí pracovní síly ze zemí s daleko nižší spotřebou alkoholu. Abstinovat od alkoholu je zdravé, a navíc je to vlastenecké.

Vegetarian.cz: Vaše povolání je asi hodně vyčerpávající a stresující. Jak relaxujete a "dobíjíte baterky"?

MUDr. Karel Nešpor, CSc.: Používám to, co radím i druhým. Snažím se přiměřeně spát, rád poslouchám klidnou a melodickou hudbu, směju se, cvičím jógu a čchi-kung nebo se jdu projít.

Dnes zrovna celý den pršelo, ale to nevadí, ono se zase vyčasí.

Vegetarian.cz: Děkujeme za hezký rozhovor a přejeme vše dobré.
P.S. Další dny se skutečně vyčasilo a následovalo nadprůměrně teplé počasí :-)




Většina fotografií k článku vznikla v souvislosti s knihou "Střízlivě, většinou vesele", která vyšla v roce 2018 v nakladatelství Portál.

                             

RED