receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czzpětRozhovor s ultramaratoncem Martinem Milovnikem

Jmenuje se Martin Milovník je ze Žiliny a má 27 roků. Na první pohled je to sice sympatický, ale jinak nijak zvláštní mladý muž. Až na to, že se rozhodl splnit svůj sen.. V listopadu roku 2000 se postavil v New Yorku jako první Slovák na start 1000 míľového běhu.


Vegetarian.cz: Jak jste se dostal k tomuto druhu sportu?

Běhu, tedy dlouhým tratím, jsem se začal věnovat až jako žák Sri Chinmoye, předtím jsem běhal jen krátké tratě - 100 m, ale dlouhé jsem nikdy neměl rád. Na základní škole jsem patřil mezi nejhorší, co se týkalo běhu dlouhých tratí. Až po seznámení se s učením Sri Chinmoye, jehož filozofií je spojit to vnitřní s tím vnějším, jsem právě pomocí běhu zjistil, že můžu pročistit své myšlenky. Začal jsem pravidelně běhávat nejprve kratší vzdálenosti, až jsem se dostal poprvé na 10 km, což byl pro mě zázrak. Tehdy jsem v sobě objevil novou kapacitu, novou dimenzi. Pokračoval jsem šesti hodinovým během, dvanácti hodinovým a minulý rok v dubnu jsem se zúčastnil v Wards Island parku v New Yorku desetidenního běhu.

Vegetarian.cz : Jaké jste měli počasí?

Typicky New Yorkské - vemi proměnlivé. Zažili jsme chladné dni,30 stupňové horké dny, dokonce i přímo tropický liják.

Vegetarian.cz: : Tisíc mil není to extrém?

Myslím si, že tyto ultra běhy už nejsou fyzickou záležitostí, ale vnitřní záležitostí každého sportovce. Člověk už potřebuje zapojit spíš vnitřní síly, než ty fyzické. Chtěl bych podotknout, že já nejsem sportovec s nějakou vysloveně běžeckou konstitucí. Byli tam výkonnostně daleko lepší běžci, než jsem já, kteří měli výborné časy na maratonu. Ale desetidenní běh už se dostává do jiné dimenze. To byla moje premiéra. Za cíl jsem si dal uběhnout 500 mil, což se mi podařilo. Uběhl jsem asi 508. Po tomto úspěchu jsem se rozhodl, že se zúčastním na podzim dalšího ultramaratonu, kde se mělo běžet 1000 mil a 1300 mil. Já jsem chtěl běžet 1000 mil. Těch 1000 mil je už dost tvrdý běh. Jsou tam tvrdší limity, kdy na každý den vychází 67 mil, což je asi 107 km. Při těchto bězích, pokud se nevěnujete svému nitru, tak je nevydržíte. Každý den se dostáváte na hranici svých možností a cítíte, že běžíte po hraně. Člověk je vlastně pořád sám se sebou a zjistí, že tou největší překážkou bývá jeho vlastní mysl, jeho pochybnosti.

Vegetarian.cz: : Kdy jste se stal vegetariánem a co Vám to přineslo?


Vegetariánem jsem se stal asi před sedmi lety v době, kdy jsem se seznámil s učením Sri Chinmoye. On doporučuje všem svým žákům, aby byli vegetariáni. Od začátku jsem to cítil jako velké pozitivum. Strava má dávat člověku hlavně energii. Ale když jsem jedl maso, tak jsem se cítil těžký. Při vegetariánské stravě jsem pocítil, jako kdybych se opravdu dotýkal přírody a přijímal její pozitivní energii.

Vegetarian.cz: Jaké jsou Vaše nejoblíbenější jídla, jakou kuchyni preferujete?

Pracuji v jedné Slovenské firmě. Dost často cestuji, takže nemám mnoho příležitostí se stravovat nejzdravěji vegetariánsky. Často to bývá takový ten vegetariánský hamburger. Mám rád těstoviny se zeleninou. Moje matka velmi dobře vaří brynzové halušky. Nemám vysloveně vyhraněnou nějakou kuchyni. Když jsem byl na ultramaratonu v New Yorku, kde jsem mimo jiné také pracoval, tak jsem se stravoval ve vegetariánské restauraci, kde vařili výborné vegetariánské speciality. Dokonce tam rádi chodili i lidé, kteří jedí maso. Kuchař z této restaurace uměl připravit jídlo tak dokonale, že chutí kolikrát připomínalo maso. Zažil jsem tam jednoho vegetariánsky se stravujícího hosta, který když uviděl své objednané jídlo, tak se mu udělalo zle, protože se domníval, že je to maso.

Vegetarian.cz: Dá se tedy říci, že Vám vegetariánská strava pomáhá při Vašich sportovních výkonech?

Uvědomil jsem si, že při ultramaratonu se dostávám opravdu do extrému, a proto potřebuji ze stravy dostat co nejvíc energie, minerálů a vitamínů. Zjistil jsem na sobě, že po takových třech dnech ultramaratonu tělo přechází na úplně jiný metabolismus. Během těch prvních třech dnů jsou problémy, bolí vás nohy, celé tělo i vnitřně. Ale po těch třech dnech se to ustálí a tělo přechází na nějaký šetrný bod, kdy problémy ustupují.

Vegetarian.cz: Mohl byste mám říci kdo Sri Chinmoy je a připadně co dělá?

Sri Chinmoy je hudebník, umělec, sportovec a učitel meditace, který je nejvíc znám jako muž míru. V snaze otevírat nové cesty pro vnitřní mír a venkovní harmonii založil velké množství programů SCMT byl jeden z prvních. Je také iniciátorem nejdelšího štafetového běhu na světe, který je znám u nás i v ČR znám pod názvem Mírový Běh Sri Chinmoya.

Vegetarian.cz. Vaše další plány, např. 3100 mil.?

Určitě se na běh vrátím v tomto roce. A 3100 mil to je můj nový sen a já věřím, že se mi jednou splní.

Vegetarian.cz: Na závěr bych se chtěl zeptat na Vaše životní motto, co byste popřál našim čtenářům?

Nikdy se nevzdávat. To je i heslo Sri Chinmoye. Toto jsem si pořád opakoval při všech bězích. Mnohokrát jsem měl v průběhu ultramaratonu hodně těžkých chvil, kdy jsem přemýšlel, jaký to má všechno význam. Ale já jsem prostě cítil, že tento běh neběžím jen sám pro sebe, ale že běžím pro všechny ostatní, abych jim dokázal, že je toho schopen každý. Každý člověk má v sobě nějakou kapacitu, o které nevíme, nejsme si jí vědomi, ale nalézt ji můžeme. Ty naše možnosti jsou nepředstavitelné, jen k nim najít klíč. A právě vegetariánská strava je pomocným nástrojem k dosažení těchto možností, pročistí vás fyzicky i mentálně. Asi by to neměl být cíl, ale bez tohoto nástroje se ke svým vnitřním silám nedostaneme.

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor

L.V.