receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czzpět

Prosíme, nedělejte si z vašeho žaludku hřbitov.Rozhovor s Petrem Vachlerem

Po Praze i celé republice se začínají objevovat reklamní billboardy - Máme volbu nejíst maso, máme volbu nechat žít. Za touto aktivitou je Petr Vachler, mimo jiné zakladatel Českého lva, režisér televizního Kinoboxu, videoklipů, reklam, úspěšný producent, ředitel České filmové a televizní akademie…

Vegetarian.cz: Jak se dostal úspěšný filmový producent k tomuto tématu?

Petr Vachler: Vlastně bych se musel opakovat, co jsem již napsal v úvodu našich stránek na www.zvirevtisni.cz. Přesto stručně: Je to zatím v oblasti "práce" mé nejlepší a nejsmysluplnější rozhodnutí, jaké jsem kdy učinil.

Vegetarian.cz: Jsou dnes zvířata skutečně v tísni, cítíte to skutečně tak ?

Petr Vachler: Vlastně od té doby, co si člověk jako nejsilnější predátor začal určovat pravidla hry, které vyhovují jen člověku. Myslím, že se stačí zajít podívat na jatka, svést se v přepravních kontajnerech spolu s popravovanými zvířaty. Slepice prožije svůj život v „bytě,“ který má velikost jedné čtvrtky papíru. Je nutno si uvědomit, že každé zvíře určené k vraždě a následnému „ sežrání“ je v tísni.

To je nezvratné. Těch příkladů by mohlo být nespočetně. Chci ale zdůraznit, že bohužel v tísni je i hodně lidí, kteří jsou bezprostředně ohroženi na životech a jsou likvidování pro své politické přesvědčení, či náboženství. Cítím to tak, že mnoho z nás (predátorů) se chová bezohledně z pozice síly a to jak ke zvířatům, tak i k lidem.

Vegetarian.cz: Už znáte první reakce a ohlasy ?

Petr Vachler: Jsou zde tři tábory. Jedni, kteří jsou nadšeni myšlenkou, druzí, kteří ji zatracují a třetí, kteří začínají o ní přemýšlet. To je ta nejdůležitější skupina. Jsem ale nadšen, že ta třetí skupina je velká a i naše anketa tomu dává za pravdu, neboť lidé se přiklánějí k názoru, že jedí maso, protože o jiné možnosti vůbec nepřemýšleli nebo, že jim to rodiče nikdy nevysvětlili, co vlastně dělají a koho požírají.

Vegetarian.cz: Kde všude se billboardy objeví ?

Petr Vachler: Po celé ČR… v červenci asi 350 kusů a v srpnu posílíme o dalších přibližně 120 .

Vegetarian.cz: Budou následovat další aktivity v propagaci nezabíjení zvířat ?

Petr Vachler: Myslím, že je to běh na dlouhou trať. Jsem o tom přesvědčen. Záleží samozřejmě i na vstřícnosti lidí, kteří buď zdarma nebo za velmi nízké náklady oproti standardu nám vyjdou vstříc. Tomu se tentokrát tak stalo. Zejména díky Českému okruhu, s kterým spolupracujeme dlouhá léta.

Vegetarian.cz: Co vaše pracovní týmy a nejbližši kolegové, jsou podobného ladění ?

Český lev - Česká filmová cena udělovaná od roku 1993, iniciovaná potřebou ocenit  tvůrčí počiny domácí filmové tvorby a filmové distribuce.Petr Vachler: Bohužel většina ne. Ale to je jejich volba. Nicméně nikdo myšlenku radikálně neodmítá. Myslím, že o ní hodně spolupracovníků přemýšlí. Na druhé straně současný grafik VAC Pavel Šmerda je například vegetarián s celou rodinou, vím, že minimálně další 3 lidé z naší společnosti jsou quasivegetariáni (nechají se zlákat bílým masem z ryby či kuřete). To může být brzký krok k pochopení věci. Vím ale, že hodně lidí v mém okolí hodně omezuje masitou stravu. A začínám mít přátele, kteří jsou dnes vegetariáni. Dříve to byla rarita, pokud jsem někoho takového potkal.

Vegetarian.cz: Na čem si nejvíce pochutnáte?

Petr Vachler: Od chleba, přes lilek, pizzy, špagety, sóju (zejména tempeh), houbové a fazolové paštiky, indickou kuchyni, čínu ( nedávno jsem si užíval ve vegetariánských restaurací v Asii a bylo to špička, takový výběr jídel a chutí!), samozřejmě rád doporučím Góvindu ( Hare Kršna), Radost FX a další. Mám prostě rád pestrou vegetariánskou kuchyni.

Vegetarian.cz: Myslíte si, že realizování rozhodnutí nepodílet se a to ani zprostředkovaně na vraždění zvířat, může zklidnit a harmonizovat společnost ?

Petr Vachler: Určitě, je to jeden z kroků, kdy úcta k životu může naši Zemi posunout podstatně dál.

Vegetarian.cz: Jaké jsou Vaše současné pracovní aktivity a na co byste naše čtenáře pozval ?

Petr Vachler: Připravuji s kolegou Janem Stehlíkem velký dokument pod názvem Tváře českého filmu. Bude to více než 13 hodinových dílů. Chceme zde poodkrýt, jak se u nás vyvíjely jednotlivé žánry jako pohádka, detektivka, muzikál či komedie.

Vegetarian.cz: Vaše krédo předpokládám je na billboardu, přesto, pár slov našim čtenárům závěrem?

Petr Vachler: Rozhodujte se jak dlouho chcete, já sám jsem byl dlouholetý masožravec a při prvním setkání jsem vůbec nechápal, proč někdo nejí maso… a začal jsem o tom přemýšlet. Zkuste to taky. Úplně to stačí. Možná, že jednou i „vy“ zachráníte mnoho zvířecích životů před utrpením.

Vegetarian.cz: Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve všech Vašich aktivitách.

L.V.


Otázka na někdy... Je český lev vegetarián ?...

Petr Vachler: ... tak někdy příště ...reklama: www.billboard.cz