receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitVEGETARIAN.CZ
VEGETARIAN.CZzpětRozhovor s Janem Kuntou

Juniorský reprezentant v cyklistice. Jako jediný junior je členem národního týmu v cyklokrosu, na silnici a na dráze. V současné době je členem Dukla Praha, oddílu cyklistiky, studuje 3.ročník gymnázia. Je mistrem Evropy ve stíhacím závodě družstev na dráze, v téže disciplíně se umístil letos (rok 2001) na 5.místě na mistrovství světa. V individuálním závodě na MS juniorů v cyklokrosu letos v Táboře se umístil na 3.místě. V současné době vede seriál Českého poháru juniorů v silniční cyklistice.

VEGETARIAN.CZ: Kdy a jak jsi se dostal k cyklistice?

Můj tatínek také dělal cyklistiku a to na docela dobré úrovni. Vedl mě v dětství k tomuto sportu, a tak jsem začal v oddíle v Mělníku. Potom jsem přestoupil do oddílu v Mladé Boleslavi. Nyní závodím druhým rokem v Dukle Praha.

VEGETARIAN.CZ : Jezdíš dráhu, silnici, cyklokros. V jaké kategorii to je?

V kategorii juniorů a v této kategorii bych chtěl dosáhnout třeba i medaile na Mistrovství světa na silnici. Dále mě čeká Mistrovství světa v cyklokrosu, ale to už bude v kategorii mužů do 23 let, kde bych se chtěl umístit do první desítky.

VEGETARIAN.CZ: Jaké máš další aktivity mimo cyklistiku?

Mou velkou pomocí je cvičení jógy, cvičím podle systému Jóga v denním životě. Cvičení mě vede ke zlidnění a koncentraci. Také díky tomu jsem vegetariánem a myslím si, že tato cesta je pro mne tou nejlepší.

VEGETARIAN.CZ: Používáš jógové cviky před závodem a upravuješ si také stravu?

Na stravu před závodem se připravuji tak, aby byla co nejvhodnější a nejpestřejší. Z velké míry jsou to těstoviny, které používám hodně často. Před závodem cvičím jógové asány.

VEGETARIAN.CZ: Co jsou to asány?

Jsou to fyzické cviky, které slouží k protahování a uvolnění těla, ke zlepšení psychiky, koncentrace a k celkovému vyvážení těla.

VEGETARIAN.CZ: Jaká byla tvoje cesta k vegetariánství a z jakých to bylo důvodů?

Moji rodiče jsou oba laktovegetariáni, dle jejich příkladu jsem s touto stravou začal asi 11-ti letech. Moje máma i teta jsou lékařky a jsou také vegetariánky a mou stravu sledují. O tom, že tato je pro mě velmi vhodná, svědčí testy a rozbory, které se dělaly v rámci reprezentace. Tyto testy mi vyšly ze všech kolegů nejlépe.

VEGETARIAN.CZ: Stává se ti na závodech ve světě, že nemáš, co jíst, když jsi vegetarián? Můžeš to srovnat s Českou republikou?

Zdá se, že na to lidé u nás nejsou moc připraveni. Není to stále tak běžné jako v zahraničí, hlavně v západních zemích. Když tam člověk přijde do restaurace a řekne, že je vegetarián, tak to nikomu to nepřipadá divné a jednají se zákazníkem, který je vegetarián, ochotně a bez žádných problémů. Vždy mi bylo vyhověno.

VEGETARIAN.CZ: Která z kuchyní ti nejvíce chutná?

Nejlepší jídlo jsem zatím ochutnal v Itálii. Itálie je známá těstovinami, je to prostě skvělé. Také mi chutná francouzská kuchyně.

VEGETARIAN.CZ: Jak jsou na tom s jídlem tvoji kolegové v oddíle?

Je to zajímavé, ale na základě mých výsledků se mě snaží ve stravě před závodem napodobovat. Třeba 14 dnů před závodem omezují maso na minimum, nebo ho úplně vynechávají. V týmu je dobrá nálada, berou na mě ohled a občas se mě ptají na nějaké věci ohledně stravy před závodem.

VEGETARIAN.CZ: Mohl bys podrobněji popsat svoje poslední závody?

Zatím největším úspěchem na dráze asi bylo první místo na mistrovství Evropy v Itálii ve stíhacím závodě družstev na dráze (jezdí se na 4 km). Dále mistrovství světa v USA, kde jsme se umístili na pátém místě, s velkou smůlou, protože jsme měli druhý nejlepší čas. Tento závod se jezdí na tři jízdy. První rozjížďka, tam se určí pořadí a také, kdo proti komu pojede. My jsme se po rozjížďce umístili na pátém místě a měli jsme jet s Francouzi. Ti nás v semifinále porazili jen o 4 desetiny sekundy. Tím, že nás porazili, jsem už nemohli bojovat o první čtyři místa a tak jsem se propadli na páté místo, i když jsme měli druhý nejlepší čas. Byla to pro nás zkrátka smůla.

VEGETARIAN.CZ: Toto byly soutěže družstev, máš nějaké individuální úspěchy?

Můj největší dosavadní úspěch je letošní třetí místo na mistrovství světa juniorů v cyklokrosu v Táboře. Dalším úspěchem bylo loňské první místo na mistrovství republiky v časovce. (poznámka redakce: v Táboře Honza startoval ze 40 místa na startu ...)

VEGETARIAN.CZ: Co by jsi vzkázal čtenářům VEGETARIAN.CZ a začínajícím sportovcům, kteří by chtěli omezit maso, nebo se stát vegetariány?

Mohou si koupit nějakou vegetariánskou kuchařku a podle nich vařit nebo navštívit nějakou přednášku o této výživě. Především to, ať se toho nebojí.

VEGETARIAN.CZ: Máš sedmnáct let - to ti doma vaří asi maminka?

Já si občas také něco uvařím. Dělám si různé placky, palačinky, indické sabdží (dušená zelenina) - to je takový základ toho, co si připravuji. Při přípravě nepoužívám maso ani vejce. Je to i z toho důvodu, že jezdím hodně po světě a vidím jak vrcholoví sportovci mění názory na stravu.Taky je mi proti mysli kohokoli připravovat o život.

VEGETARIAN.CZ: Děkujeme za rozhovor a držíme ti palce do dalších závodů.

L.V.