receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitVEGETARIAN.CZ
VEGETARIAN.CZZpět na rozhovory

Rozhovor s otcem Johnem Dearem, S.J.

John Dear - katolický kněz, mírový aktivista, spisovatel a vegetarián. Je mimo jiné autorem námi uveřejněné Cesty za Ježíšovým nenásilím ...

Vegetarian.cz: Jak vidíte do budoucna vývoj ve výživě lidské populace. této planety, směrem k nezabíjení zvířat?

Fr. John Dear: Nejsem optimistou, pokud jde o svět. Myslím si, že během posledních dvaceti let jsme urazili velký kus cesty, začínáme chápat důležitost volby našeho jídelníčku, začínáme chápat, že maso a průmyslově zpracované jídlo kromě toho, že zabíjí živé tvory, zabíjí i nás. Zároveň si však myslím, že máme před sebou ještě mnoho práce na každé frontě, než se nám podaří vyléčit planetu, vyléčit stvoření, zastavit zabíjení živých tvorů i sami sebe navzájem. My všichni se nejen musíme stát vegetariány, ale k tomu musíme praktikovat nenásilí v každé oblasti našich životů.

Vegetarian.cz: Jaké jsou vaše současné aktivity?

Fr. John Dear: Žiji v pouštní oblasti státu Nové Mexiko ve Spojených státech a spoustu svého času trávím službou velmi chudým lidem, kteří balancují na hranici samotného přežití. Také jednou za týden cestuji napříč Spojenými státy v rámci své přednáškové činnosti o nenásilí. Agituji proti válce, kterou USA vedou proti Iráku i proti našemu arzenálu jaderných zbraní, přičemž vždy volám po ukončení válek, jaderného odzbrojení a spravedlnosti. Chci, abychom šli po cestě nenásilí, kterou vztyčil Mahátmá Gándhí, tj. duchovní cesta nenásilí.

Vegetarian.cz: Můžeme očekávat, že některé vaše publikace vyjdou také v češtině?

Fr. John Dear: V současné době se nic v českém jazyce nechystá. Ale do budoucna snad ano. Chtěl bych požádat všechny z vás, abyste mi s tím pomohli, počínaje přípravou a vydáním české verze mé knihy "Living Peace" Živoucí mír - Žít mírem.

Vegetarian.cz: Co byste popřál čtenářům vegetarian.cz?

Fr. John Dear: Mým přáním je, abychom my všichni pronikli ještě hlouběji na cestě nenásilí. Věřím, že jsme všichni sjednocení, všichni představujeme jeden celek, všichni lidé jsou si navzájem bratry a sestrami, dále že všichni jsme v jednotě s celým stvořením, s celým vesmírem a se Stvořitelem. To znamená, že jsme povoláni k tomu, abychom žili v míru a lásce jeden s druhým a s celým stvořením.

Přál bych si, abychom my všichni pracovali na tom, abychom se dokázali zříci všech forem násilí, ubližováním si navzájem v rámci rodiny počínaje a konče válkami. Soustředili se na práce směřující k totálnímu ukončení všech válek, jaderných zbraní, hladu a chudoby. Když jsem se před dvaceti lety stal vegetariánem, nebylo to jen z touhy po soucitu vůči všem živým tvorům, ale kvůli souvislostem útlaku, kterého se dopouští rozvinutý svět na chudých lidech.

Bylo to i kvůli tomu, že zdravá vegetariánská strava povede k radikálním, celosvětovým změnám, které by mohli skutečně pomoci ukončit hlad ve světě, kde v současné době každý den umírá hlady 60 000 lidí, zatímco bohaté země jim kradou jejich obilí a obratem jím krmí dobytek, který se pak stane obsahem hamburgerů. Chci, aby se zastavilo veškeré zabíjení a věřím, že Bůh chce, aby se zastavilo veškeré zabíjení a hladovění tak, aby mohlo celé stvoření žít v nenásilí tak, jak nám Bůh přeje a doufá.

Nechť všichni s aktivním úsilím kráčíme cestou moudrosti a nenásilí, ať jednoho dne můžeme oslavit nový svět plný míru!

John Dear
děkujeme za rozhovor N/ L.