receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitVegetarian.cz
Vegetarian.czzpět          Rozhovor o seriálu - Brána smrti
                s režisérem Viliamem Poltikovičem

    "Po smrti můžeme vstoupit do mnohem zajímavější reality,"
          říká režisér Viliam Poltikovič k seriálu Brána smrti


Umírání patří k životu, ale řada lidí se snaží tomuto tématu vyhnout.
Proč Vás toto téma zajímá?

Viliam Poltikovič: Smrt je zásadním tématem našeho života, je jeho vyvrcholením, přesto se jí téměř vůbec nezabýváme a nehovoříme o ní ani s umírajícími. Seriál je tedy příspěvkem do osvěty na dané téma.

Zjistíte v něm, že to, jak žijete, má přímý vliv na to, jak umíráte, že pokud přijmete smrt jako proměnu v téměř nekonečném koloběhu proměn, ztrácíte strach ze smrti a stáváte se skutečně svobodnými. Nakonec podle nejnovějších výzkumů thanatologů můžeme po smrti vstoupit do mnohem zajímavější reality, než je ta naše…

Jaké pocity ve Vás tato práce na jistě neobvyklém a pro mnohé kontroverzním projektu vyvolávala?

Viliam Poltikovič: Práce na seriálu byla moc hezká a nebylo to nic morbidního, jak si mnozí mysleli. Naopak, čím více jsem na seriálu pracoval, tím více vystupovala do popředí naděje. I ve smrti je krása, jedinečnost, poznání.

Věřím, že to diváci v seriálu poznají. Obecný trend pohledu na smrt je sice jiný, ale jak se říká "všechno je jinak", tak to tu platí svrchovaně, jen je třeba se oprostit od zavádějících modelů a pohledů a otevřít se tomu, co vychází z našeho nitra, bez jakékoli ideologie.

Moc hezky a silně na mě zapůsobili lidé, kteří se se smrtí setkávají denně, zejména pracovníci hospiců - jak prožívají poslední chvíle člověka, co se při nich děje a jak se mění všichni zúčastnění, je doslova úžasné a věřím, že to pocítí i diváci.

Změnilo to nějak Váš osobní pohled na tuto problematiku?

Viliam Poltikovič: Nijak zásadně ne, jen jsem poznal, jak moc můžeme ovlivnit svoji vlastní smrt a jak moc můžeme pomoci i svým blízkým v posledních chvílích. Také mne potěšilo, že moderní věda - thanatologie, psychologie i kvantová fyzika docházejí k tomu samému, jako je třeba Tibetská kniha mrtvých a další prastaré duchovní nauky.

Vegetarian.cz: Myšlenka, že „stejné dveře“, které se jen jednou otevřou sem a pak na druhou stranu (jak se uvádí v seriálu), a jistě i mnoho dalších myšlenek, může být pro diváky překvapivá. Jaké jsou první reakce na seriál před uvedením v ČT?

Viliam Poltikovič: Jsem rád, že po patnácti letech, kdy jsem do ČT odevzdal námět, konečně seriál běží. V loňském roce byla řada besed v souvislosti se seriálem Brána smrti a vesměs to lidi velice zasáhlo, tak věřím, že i diváky ČT to zaujme. Mimochodem myslím, že i Vegetarian.cz má patnáctileté výročí - blahopřeji a ať se daří i nadále!

Vegetarian.cz: Víme, že se připravuje i knížka "Brána smrti". Bude mimo jiné obsahovat i nezkrácené výpovědi protagonistů a "veselé příhody z natáčení". Na knize se bude podílet i dramaturg ČT Antonín Trš, který pracoval na televizním seriálu. Kdy kniha vyjde?

Viliam Poltikovič: Na knize začnu pracovat v blízké době, mohla by vyjít na jaře, ale práce mám hodně, tak nevím, jestli to tak bude. Na stejné téma však už vyšla novela mé ženy Hanky s názvem Není co ztratit, fuk bublifuk - je to čtivé, úsměvné i moudré.

Vegetarian.cz: V seriálu divák zjistí, že to jak žijeme, má přímý vliv na to, jak umíráme a kam potom pokračujeme. Má tedy lidskost tady "na světě" a chování s úctou a soucitem k lidem a ke zvířatům vliv na to, co nás čeká "za branou"?

Viliam Poltikovič: To je jisté, dopracovali se k tomu v posledních výzkumech i vědci, např. Raymond Moody, v seriálu vše bude...

Vegetarian.cz: Bude seriál k zhlédnutí i na internetovém vysílání ČT, případně na DVD?

Viliam Poltikovič: Ano, hned po odvysílání budou jednotlivé díly na internetu ČT a Maitrea připravuje vydání celého seriálu na DVD a to i v anglické verzi - v březnu by to mohlo být.

Vegetarian.cz: Máš jako dlouholetý vegetarián pro naše čtenáře něco zajímavého na závěr? Co nového ještě připravuješ?

Viliam Poltikovič: Právě probíhají poslední úpravy na filmu o pránické výživě s názvem Žijeme z energie, jsme energie. Je to inspirace k tomu, co vše se nám může otevřít, záleží jen na nás.

Premiéra bude v Praze v Městské knihovně 28. 1. v 19:00 - srdečně zvu. Kdo to nestihne, může si pak pořídit DVD - vyjde asi v březnu - info na maitrea.cz.

Vegetarian.cz: Rádi doplňujeme informaci, že termíny debat a besed s Viliamem k seriálu naleznete na stránkách poltikovicovi.com, které nově vytvořila jejich příznivkyně Petra Czabanová.

Děkujeme za přání i rozhovor.

LV

Seriál začíná 22. ledna
ČT2 bude seriál vysílat každý čtvrtek ve 22 hodin