receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czDr.Tomáš HusákSpeciální rozhovor pro vegetarian.cz

s Dr.Tomášem Husákem (závěrečná část)

VEGETARIAN.CZ: Kdo jsou to vlastně vegetariáni? Není to stejné, dělá-li to člověk půl roku nebo 12 let. Začne - li z etických důvodů jako zdravý člověk, či chce vyřešit špatný zdravotní stav. Někdo pak řekne: "Je vegetariánka a podívejte, jak chodí po nemocnicích." A záleží také na dalším životním stylu?

T.H. Kdybych se řídil jenom výsledky, tak těch 10000 ukazuje všechno ve prospěch vegetariánství a jiných známých věcí jako toho, že kouření a nadbytek soli jsou škodlivé. Ale abychom to mohli snadněji posuzovat, a to byla výzva pro redakce atd., vždycky máme jeden výsledek, který je nejreprezentativnější. Vezmeme-li data z celé zeměkoule, tj. v smyslu jedna země - jeden údaj, tam se nám všechny záležitosti prokáží. Vyšší spotřeba masa, vajec a mléka - vyšší nemocnost a úmrtnost na spoustu typů rakoviny, na nemoci srdce a cév atd. Bereme vyšší spotřebu masa, vajec a mléka, tj. živočišných potravin dohromady. A pokud bychom vyšli z toho, že v prvním kroku bychom uveřejňovali jen údaje, kde celosvětová data by nám ukazovala, že to tak je, jedna země = jeden údaj, tak bychom měli strašně málo tvrzení.

Protože většina takových tvrzení, která se zveřejní, nejsou vůbec ničím podložená. Ta celosvětová data to vůbec neukazují, nejsou ve vztahu k tomu nebo je to naopak. Uvedu typický příklad.

Teď se hodně často mluví o tom, jak je alkohol prospěšný. Je to dvojsečné, protože všechna data nám ukazují, vezmeme-li si abstinenty a k nim přiřadíme lidi, kteří jsou skoro abstinenti, tj. několikrát za rok požijí alkohol, takže jsou skoro abstinenti, jejich stav je jednoznačně lepší než konzumentů alkoholu. Ale tady se dělají úplně umělé závěry. Když si vezmete lidi podle spotřeby alkoholu, tak čím méně alkoholu, tím lepší zdraví. To je naprosto jasná souvislost. Notoričtí alkoholici mají zničené zdraví, vysokou úmrtnost atd. Tedˇ jdete dolů a najednou se vám ukáže, že nejlepší zdravotní stav mají ti lidé, kteří pijí alkohol jen několikrát za rok. A ti ho mají lepší, což ukázala řada studií, než ti, kteří jsou absolutní nepoživači alkoholu.

To je zvláštní skupina lidí. Já sám bych nepatřil do té kategorie absolutních abstinentů. Při společenských příležitostech se napiji. Spotřeba alkoholu je tedy jasně spojená se zhoršováním se zdraví, ale z lidí, kteří pijí alkohol, budou mít nejlepší zdravotní stav budou ti, kteří pijí alkoholu málo. A teď - proč můžou mít lidi pijící málo alkoholu dokonce lepší stav než absolutní abstinenti?

Místo alkoholu si můžeme vzít jakoukoliv drogu. Představte si, že by byly 2 kategorie lidí. Jedni by měli takové štěstí, že by nikdy v životě nepožili drogu. Nesměli by. Byli by nějak chráněni. Ti by měli dobrý zdravotní stav, protože tělo by netrpělo jejím užíváním. Druzí by dostávali nějakou drogu. Byl by to takový nějaký nelidský pokus, že by je chytli a aplikovali jim násilím po nějakou dobu drogu. Pak by je nechali. Někdo z nich už zůstane trvale závislý, zemře po několika letech v útulku nebo se zabije při nějakých halucinacích atd. Část se z toho dostane, závislost se u nich nevytvořila, vyhrabou se z toho.

A ted' nastane vlastně paradoxní věc. Když byste vzal tu kategorii, která okamžitě potom, co skončili tu násilnou intoxikaci, dokáže přestat a stanou se zase zdravými lidmi, tak tito lidé budou žít v průměru déle než ti, kteří drogu nikdy neužívali. Ne proto, že by jim to prospělo - oni mají poškozené zdraví, ale to jsou lidé, kteří ukázali charakterové vlastnosti, obrovskou sílu vůle, schopnost životosprávy, sebeovládání. Takže na nich byl proveden test, propadnou-li závislosti nebo ne. A ten, kdo v něm obstál, ten je výběrový, silný. Kdyby se v tom zbytku, co nikdy drogy nebrali, udělal stejný test, tak ti, kteří mají lepší tyhle charakterové vlastnosti, ti by také obstáli. To je skutečný důvod, proč někdy vychází, že nejzdravější jsou lidé, kteří mírně konzumují alkohol. To není proto, že by jim ten alkohol prospíval, ale oni jsou schopni s alkoholem trvale přicházet do styku aniž by upadli do závislosti.

VEGETARIAN.CZ: Zabíjení zvířat a všechny tyhle věci, i výživa jsou postaveny před člověka. Ten se k tomu může postavit mnoha způsoby. Někdo to příjme jako nějaký trest boží tzn: já to musím tak přijmout a musím to jíst. Pro někoho jiného je vegetariánství výsadou, na kterou je hrdý. Pro někoho je to , výzva, nastartování. A jiný zase řekne: "Já už mám své zvyklosti od babičky."

T.H. Chci říct, že když se správně hodnotí ten soubor faktů, tak tady prostě naprosto nejsou důvody, jak se bohužel občas tvrdí, říkat, že alkohol může přispět k ochraně proti nemocem srdce a cév. To je špatná interpretace. Máme jasné podklady - čím vyšší spotřeba alkoholu, tím vyšší nemocnost a úmrtnost. Ale teď bych se ještě vrátil k těm celosvětovým datům.

VEGETARIAN.CZ: Možná je to i psychická záležitost. A možná, že ten abstinent říká: "Já nesmím, já nebudu, já to odmítám." Možná, že to je nějaká vnitřní negace.

T.H. Ano, to je ta podstata.

VEGETARIAN.CZ : Ale asi to neplatí u všeho. Třeba u masa, vražda je vražda. Ale 10 %, které chybí do sta, je jaksi z etických důvodů, není to výživově odůvodněno.

T.H. Takhle. Mluvíme o konkrétních faktech, čili o pravdivých věcech, takže je to přesně tak, není tam žádné napůl nebo možná. Je to jasné. Jestliže skončíme mistrovství světa v nějaké sportovní disciplíně, tak můžete říct pořadí. První je prostě tenhle stát, druhý tenhle, třetí tenhle. Tady nejsou žádné pochybnosti a rozhodně je tam vyloučeno, že nějaký sbor odborníků řekne jak to je. Je to tak, jak to je. Bylo to zjištěno. Běželi běžci, máme cílovou kameru a ta natočila pořadí v cíli. Není o čem diskutovat. Někdo je první, někdo druhý, 115tý. Tam není ani krůček omylu a není tam místo, že lidé budou potom podle toho, co řeknou, prohlašovat jak to je. My se musíme řídit jenom výsledky. Tak to funguje všude. Máme dnes zaběhnuté postupy, třeba v tenisu, tam máme spoustu turnajů a jsou způsoby, jak to všechno dáme dohromady a uděláme pořadí. A tenhle postup by se měl používat. Pouze hodnocení výsledků. Jakmile tohle uděláme, tak dojdeme na takové detaily - zkrátka k naprosto jednotnému názoru, že všichni lidé řeknou stejný názor. Když se budeme bavit o tom, kde víc prší, jestli v Praze nebo jinde na světě, potřebujeme mít mnohaleté měření.

VEGETARIAN.CZ : Na závěr, co byste vzkázal čtenářům Vegetarian.cz

T.H. Pokud Vám nějaký "odborník" bude tvrdit, že vegetariánství poškozuje zdraví, tak vám buď záměrně lže nebo je natolik hloupý, že nikdy ani nepřemýšlel o obsahu desítky let trvajících výzkumů, pokud je vůbec četl.

Děkujeme za rozhovor.

LV