receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Chlorella

Když se řekne léčivá síla rostlin, většinou si představíme nějakou bylinku z louky či zahrádky. Hit posledních let, rostlinný elixír s jedinečnými účinky na naše zdraví však vypadá úplně jinak – jde o mikroskopickou jednobuněčnou sladkovodní řasu jménem chlorella. O její síle svědčí i to, že na naší planetě úspěšně přežívá již 2,5 miliónu let.

Za své unikátní účinky vděčí chlorela především svému složení. Obsahuje totiž nejen většinu důležitých vitaminů a minerálů – najdeme zde například vitamin B12, který se v rostlinách vyskytuje jen vzácně (může chybět veganůn a někdy chybí i vegetariánům), vysoký obsah železa, vápníku (11x více než v mléce) apod. – ale i další, zcela jedinečné látky.

Jednu z nejdůležitějších složek chlorelly představuje tzv. růstový faktor CGF. Jedná se o směs DNA, RNA, aminokyselin, vitaminů a dalších látek, která výrazně podporuje buněčný růst. Díky tomu nejen celkově posiluje a omlazuje organismus, ale rovněž urychluje hojení ran, podporuje regeneraci jaterní tkáně a podporuje růst prospěšné střevní a vaginální mikroflóry.

Dalším unikátem je látka jménem sporopollein obsažená v buněčné stěně chlorelly. Ta totiž na sebe dokáže nevratně navázat toxické látky, které jsou pak z těla vyloučeny stolicí. Tento princip je účinný i při tak závažných stavech, jakým je otrava arsenem či amalgámem ze zubních plomb.

Lepší než antibiotikum

Díky přírodnímu antibiotiku chlorellinu má tato řasa i výrazné antibakteriální účinky, které dokáží zastavit či potlačit řadu infekcí včetně borreliózy. Na rozdíl od chemických antibiotik navíc nepoškozuje střevní mikroflóru.

Zapomenout nesmíme ani na chlorofyl – žádná jiná rostlina ho totiž neobsahuje tolik, jako právě chlorela. Právě toto barvivo výrazně zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran, ale též potlačuje tělesné pachy.

Kromě toho má však chlorela i další pozitivní účinky na organismus:

* zvyšuje imunitu a sexuální výkonnost,

* zabraňuje překyselení organismu,

* podporuje trávení,

* působí preventivně proti rakovině,

* zlepšuje stav diabetiků,

* mírní negativní dopady stresu,

* chrání srdce a cévy, snižuje cholesterol,

* léčí záněty dásní, afty a opary,

* snižuje výskyt astmatických záchvatů,

* zlepšuje spánek, povzbuzuje myšlení a paměť