receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpětMořská řasa Nori

(Porphyra tenera)

Asi nevíte o možnosti mít tuto řasu doma nejen do polévek, ale ve své lékárničce pro její účinky. Pokud se například říznete, tak stačí kousek této řasy nahřát nad ohněm pro sterilizaci, potom naslinit vlastními slinami (toho člověka, který je poraněn) a přiložit i na hlubokou ránu. Krásně se to zatáhne i bez šití. Nori je druh řasy, která se vyskytuje v Japonsku v hojném množství na hladině řek a vlastně se jen sesbírá, propere a slisuje. Řeší to také problém u lidí, kteří mají potíže se srážlivostí krve, když se poraní. Kdo má špatnou krvetvorbu, tak je dobré vzít dva plátky řasy Nori, povařit ve vodě se sojovou omáčkou až se udělá krém a ten se postupně po moka lžičkách užívá jako lék.

Mám zkušenost se synem, který spadl z kola a o řídítka si roztrhl krk. Rána byla asi do hloubky 5 mm a byla plná škváry a hlíny. Nejdříve mě napadlo, že ho odvezu do nemocnice, aby mu ránu sešili. Ale potom jsem si vzpomněl na druhého syna, kterému po úrazu zůstala škaredá jizva. Napadlo mne, jak to asi bude vypadat, když mu to sešijí. Ránu jsme vymyli vodou a použili jsme řasu Nori. Řasu jsem opražil nad ohněm tak, aby zezelenala. Syn tu řasu naslinil a já jsem mu ji obložil na všechna poraněná místa. Když se podíval do zrcadla, tak to vypadlo dost divně. Stalo se mu to v pátek večer a v pondělí měl odjet do tábora. Už se smířil s tím, že nikam nepojede, ale já jsem věděl, že se mu rána rychle zacelí. V neděli večer jsme se podívali, jak to vypadá. Řasa se tam nechává tak dlouho, dokud sama neodpadne. Po odmočení, to vypadalo, jako když se pomalujete červenou fixou. Takže na tábor odjel a až se vrátil po čtrnácti dnech, tak po ráně nebylo ani památky.

Další příklad pro použití Nori se stal nedávno. Každý náš zaměstnanec ví, že cukr způsobuje roztěkanost a nesoustředěnost. Jedna pracovnice byla na nějaké oslavě a druhý den, když přišla do práce, tak se řízla do prstu. Řízla se takovým způsobem, že to bylo do velké hloubky, až na kost. Naštěstí u toho byl syn. Prst ji zabandážoval řasou Nori, s upozorněním, že to bude v pořádku, ale nesmí si to sundat a nechat převázat. Paní šla k doktorovi, aby jí napsal neschopenku. Naštěstí je to paní, která si dokáže prosadit svou, takže docílila toho, aby jí lékař řasu neoddělal. Sice ji upozornil na to, že určitě dostane zánět a ještě si ráda přijde pro injekci, ale nepřevázal to. Asi za tři dny tu řasu sundala a šla k lékaři, aby ji uschopnil, protože rána byla zahojená a paní byla opět ve výrobě. Vše bylo v pořádku.

Pozn.redakce: Mořské řasy mají vysoký obsah minerálů (vápník, hořčík, železo, zinek, jód, sodík), vitamíny, bílkoviny, vlákninu.

pro Vegetarian.cz Milan Dvořák