receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Pozoruhodný příběh Williama Cowherda

Vegetariánské kořeny     

Asi těžko byste si pod Biftekovou kaplí (The Beefsteak chapel) představili místo, kde by byli vegetariáni vítáni. Ale faktem je, že před více než 200 lety byla tato malá kaple v Salfordu v severozápadní Anglii rodištěm "bezmasé diety" v Británii.

reverend William Cowherd Duchovní, který v této kapli kázal o morálních ctnostech vegetariánství, se jmenoval reverend William Cowherd (1763 - 1816). Věřil, že Bůh je v každém živém stvoření a proto je hřích jíst maso. Kladl důraz na to, že vegetariánství je dobré pro zdraví, že jíst maso je nepřirozené a pravděpodobně i příčinou agrese.

Na základě těchto svých názorů se rozešel s anglikánskou církví a založil zcela novou Swedenborgiánskou církev (pojmenovanou podle teologa Emanuela Swedenborga, jehož díla a výklady bible překládal) v Manchesteru, pro kterou se stal bezmasý půst jedním z hlavních kréd. Cowherd tvrdil: "Kdyby Bůh chtěl, abychom jedli maso, tak by bylo v jedlé podobě jako uzrálé ovoce."

V roce 1800 přesídlil do Salfordu. Zde postavená Cowherdova kaple - The Beefsteak chapel - se stala nejen sídlem první vegetariánské církve v zemi, ale také školou, vědeckou akademií, knihovnou a tiskárnou.


Reverend William Cowherd byl průkopníkem vizí o vegetariánství a měl své následovníky. V roce 1817 se část členů sboru W. Cowherda přeplavila přes atlantický oceán do Ameriky. Dva jeho členové reverend William Metcalfe a reverend James Clark s devětatřiceti ostatními členy tam vytvořili později jádro amerického vegetariánského hnutí.

Jedním z jeho následovníků byl také Joseph Brotherton (jeho manželka Martha zveřejnila v roce 1812 první vegetariánskou kuchařku).

Dne 30. září 1847 se zúčastnil setkání skupiny evangelikálních křesťanů ve městě Ramsgate (Kent), které vyústilo v založení The Vegetarian Society, nejstaršího vegetariánského sdružení na světě. Později se Joseph Brotherton stal i prezidentem této společnosti.

Tato první (britská) vegetariánská společnost vytvořila i slovo vegetarián, které najdete v názvu stránek, které právě čtete :-)

pro vegetarian.cz: ED