receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



reportáž pro Vegetarian.cz

                Český den vegetariánů 2004

2.10.2004 se uskutečnil u příležitosti Světového dne vegetariánství nultý ročník Českého vegetariánského dne jako propagace a oslava letošních českých vegetariánských výročí. Jak už bývá zvykem vegetarian.cz nemohl na takové akci chybět a připravili jsme pro Vás dlouhou následující reportáž, snad se Vám bude líbit.

                  



Český vegetariánský den 2004 se konal ve velkém sále Ústavu zemědělských a potravinářských informací, ve Slezské ulici na Praze 2, v místě, kde se konaly většiny předcházejících valných hromad. Na rozdíl o VH, které nejsou tak lákavé programem a očekává se aktivní zapojení účastníků, byl ČVD mohonásobně bohatší na zájem účastníků odhad okolo 250 (včetně vystavovatelů) .

ČVD by tak možná mohl být do budoucna největším setkáním českých vegetariánů a zájemců o bezmasou stravu a současně místem setkání českých neziskových organizací propagujících vegetariánství. Prostor by zde měli nalézt i české firmy vyrábějící a prodávající vegetariánské a veganské výrobky. Den byl současně naplánován jako oslava Světového dne vegetariánství a pozitivní propagace vegetariánství před veřejností.

Po 13. hodině začalo uvítání účastníků a proběhlo oficiální zahájení. Jako první bod byla přednáška o historii českého vegetariánství

Přednášku z historie českého vegetariánství přednesl Jan Šťastný (ČSVV). Postupně představil zatím známé předtavitele českého vegetariánství od nejstaršího Salomona z Friedbergů a všestraného sportovce Emericha Ratha přes lékaře Ctibora Bezděka(1872-1956) a jeho součastníka Přemysla Pittera (1895-1978), nechyběla také zajímavá postava Alexander Batěk. Zajímavé bylo jeho srovnání se současností a hlavně zjištění, že se zas tak moc nezměnilo. Byly vegetariánské potraviny, např. párky (chuť nám už bohužel asi nikdo nepřiblíží), vegetářské restaurace, společnosti, dobové reklamy za náhrady masa apod.

Eubiotika (20. a 30. léta dvacátého století ) byla představena panem Josefem Machytkou (ČSVV). Eubiotika byl prvorepublikový systém zdravého životního stylu, jehož představitelé se v podstatě snažili o něco jako je dnes - jednoduchý zdravý život na venkově v souladu s přírodou, jehož součástí bylo i vegetariánství. Dnes bychom to asi nazvali "trvale udržitelný život". Jejich schůzky se v 70. letech konaly pravděpodobně v Unitárii v Praze, kde byla shodou okolností zakládací schůze ČSVV.

Promíntutí filmu „Jak se žije vegetariánům v Čechách“ z roku 1999 režiséra pana Viliama Poltikoviče s jeho krátkým, ale úsměvným příspěvkem o cestování mezi lidojedy bylo příjemným zakončením první části. A snad můžeme trochu prozradit, že to nebyl jeho poslední dokument o vegetariánství.

Pro každodenní propagaci bylo připraveno nové tričko ČSVV, placka a samolepky.

                         

V prostoru před sálem bylo místo pro prezentace: Společnost pro zvířata představila svůj nový časopis "Pro zvířata" - časopis věnovaný ochraně zvířat, kde nás zaujala mimo jiné recenze knihy Věčná Treblinka nápis na obalu knihy hovoří jasně "Ve vztahu ke zvířatům jsme všichni nacisté" - doporučujeme.

Byl zde také stánek Svobody zvířat, Ochránci hospodářských zvířat připravili nové původní filmy, které najdete na jedné kazetě, ale raději na CD, protože při výrobě VHS se používá želatina (to nemáme od sebe, ale z časopisu OHZ, který se jmenuje Zpravodaj OHZ a v něm je mimo jiné další zajímavá stránka, která nás také zaujala stránka - "Křesťan neznamená řezník") a to mi připomnělo, se zde představila také skupina prakřesťanů, kteří jsou vegetariáni.

Je trochu škoda, že z výrobců vegetariánských potravin, se uspěšně prezentovala jen Salve Natura se skvělou rostlinnou uzeninou. Mají ji již ve čtyřech druzích (jemná, mozaika, papriková, uzená) a pěkný propagační materiál pro přípravu v české, italské a studené kuchyni. Zasilatelský vegetariánský obchod Dobrý krámek zde byl také, má velký výběr knih s vegetariánskou tématikou (nám se ale zalíbila trička Vegetarian, těžko říci proč a Dobrý kramek je nám věnoval jako ceny do soutěží. Takže si je můžete u Dobrého krámku objednat nebo zkusit štěstí u nás :-) v soutěži. Opravdu skvělá byla také nabízená jídla a sladkosti od Pražské restaurace Govinda..

Citlivý a jemný muž Jan Müller současný Mistr světa v thajském boxu, představil drsný videoklip ze svých zápasů. S Janem Müller pro vás připravujeme rozhovor a můžeme prozradit, že ten bude tentokrát trochu jiný, než jste od nás zvyklí.

Ing. Richard J. Barták, CSc. čestný člen výboru České společnosti pro výživu a vegetariánství přispěl příspěvkem o racionálním vegetariánství. Pan Jaroslav Škvařil z ČSVV vysvětloval problematiku doporučených denních dávek a představil české vydání Stanoviska Americké dietetické asociace k vegetariánské stravě, publikaci ojedinělou veřejně publikovaným postojem České pediatrické společnosti a Společnosti pro výživu. Přesto, že se o tom nezmínil byl to právně p. Škvařil, kdo se na přípravě publikovaných postojů podílel.

OHZ promítli svůj nový původní film o podmínkách v českých velkochovech „Zvířata nejsou zboží“ – komentoval Michal Kolesár (prezident OHZ), nás zaujal příběh oslice Kristýnky, která pro své přežití jedla hnůj a další hrůzy, to vše jsou důsledky nedůsledné dotační politiky ministerstva. I když být vegetariánem je již aktivní ochrana zvířat, podporou organizací jako je OHZ a Společnost pro zvířata, pomůžeme přímo nějakému zvířátku jako je Kristýnka.

Kniha roku 2004

A tak vyhlášení Vegetariánské knihy roku, kterou byla vyhlášena kniha Vegetariánství a děti amerických autorek Yntemové a Beardové, je jen logickým pokračováním výše uvedeného. Ocenění a právo používat toto označení převzala paní Zelinková z brněnského nakladatelství Mercurius. Ta krátce vysvětlila důvody pro vydání, tím bylo narození vlastních dětí a zkušenost se získáváním informací z této oblasti.




                 Vegetarián roku 2004

Vyvrcholením večera však bylo vyhlášení české vegetariánské osobnosti roku 2004. Vegetariánem roku byl zvolen režisér a producent Petr Vachler, který převzal toto prestižní ocenění. Cenu – skleněné jablko ve tvaru srdce, (jablko jako symbol plodu a srdce jako jako symbol srdce na dlani - lásku ke zvířatům a lidem). Cenu podle loga ČSVV navrhla MgA. Jitka Skočková a vyrobila sklářská škola ve Valaškém Meziříčí.

O jeho aktivitách můžete číst již několik let na Vegetarian.cz . Uvádíme například Zvíře v tísni, billboardové kampaně a možná jsme první kdo prozradí, že téma vegetariánství bude i v jeho filmovém debutu (více v exkluzivním rozhovoru pro Vegetarian.cz zítra). Režisér a producent Petr Vachler uvedl, že cena by měla patřit podle něj Ing. Richardu J. Bartákovi, CSc., současně poděkoval všem lidem, kteří usilují o zlepšení podmínek zvířat i světa.


Příjemným závěrem večera, kterého se zúčastnily i další osobnosti např. Otakar Jiránek ( ADRA, Country life), představitelé Hnutí Haré Kršna, výtvarnice Jana Hauptmanová (která má v současné době výstavu v sále architeků na staroměstské radnici , Jan Hlaváček (Tilac) bylo vystoupení Jana Buriana a ukázky z jeho nově připravované desky.

Závěrem nezbývá než poděkovat ČSVV za další úspěšnou akci a těšit na její nové aktivity v roce 2005.

LV