receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupit Jemně uklidňují mysl a odstraňují duševní vyčerpanost, kterou nahrazují pocitem svěžesti a jasné mysli.
Bylinné kávy neobsahují kofein, ani jiné návykové látky.
zpět na další příspěvky


Diskuse čtenářů

"Problematika školního stravování dětí "

Zdravím všechny "ještě školou povinné" vegetariány. Já už do školy sice nechodím, jsem vdaná a mám dítě (další teď čekám), ale ještě si moc dobře vzpomínám na problémy se školním stravováním.

Vegetariánkou jsem se stala v 16ti, kdy jsem zároveň nastoupila na gymnázium. Na škole ani kuchyň nebyla a jídlo se vozilo ve várnicích odjinud, tudíž výběr veškerý žádný - stejné jídlo pro všechny a bezmasé pouze v případě, že byly buchty nebo podobně (což já zase nepovažuji za jídlo vhodné k obědu).

A jak jsem to vyřešila já? - každý den jsem si sama chystala (neb v rodině se mi nedostalo pro mé stravování pochopení) nějaký salát - nejen zeleninový, ale i třeba čočkový, rýžový a podobně. Brzy jsem si vytvořila svůj "repertoár" z receptů z různých veg.kuchařek, internetu i vlastní fantazie, takže jsem to rozhodně měla pestré a nejedla "jen" zeleninu, ani nehladověla až do odpoledne, kdy jsem se dostala domů.. K salátu jsem si i někdy koupila pečivo a měla jsem oběd jedna báseň! Spolužáci sice nejdřív divně koukali, když jsem o velké přestávce místo úprku na oběd nebo spokojením se s čokoládovou tyčinkou vybalila svou krabičku s oběděm. Ale brzy se mě ptali, co mám dnes dobrého a někdy vyžadovali i ochutnat :-)

Za ty čtyři roky si zvykli a už jim to nepřišlo divné. Musím říct, že jsme spolu s další kamarádkou vegetariánkou na ně měly dobrý vliv - tedy ne že by přestali jíst maso, ale začali si nosit do školy ovoce, láhve s pitím a k obědu si místo čokolády alespoň namazali chleba - čímž se jejich strava podstatně vylepšila oproti modelu - nesnídat, celý den skoro nic nejíst kromě nějakých dobrot a obědvat doma kolem 16té hodiny. Situace se opakovala i na vysoké škole, i zde jsem si nosila krabičky, ale zároveň měla štěstí, že v menze měli vegetariánské menu.

Takže vás chci povzbudit, nebojte se být vegetariány, i když vám škola a okolí nevychází vstříc, příprava takového oběda nezabere moc času a receptů je i třeba tady v receptáři dost a dost, a když opravdu není čas tak si alespoň namažte chleba, k němu přidejte nějakou zeleninu a něco k pití. A nebojte se ,že budou ostatní "divně" koukat, když si vytáhnete svůj oběd - jde přece o vaše zdraví a váš dobrý pocit ze života. Je lepší překousnout vaši "jinakost" než být celý den o hladu, cpát se pochutinami z automatů na sladkosti a podobně.

mějte se krásně

Klára


Příspěvky do diskuze "Problematika školního stravování dětí " zasílejte ZDE