receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czPolovina všech let zdravého života je ztracena v důsledku kouření a způsobu stravování.

Bude Británie diskriminovat kuřáky, alkoholiky a obtloustlé občany? Kuřákům, alkoholikům a obtloustlým občanům bude možná v budoucnosti v Británii odmítnuta prioritní zdravotní péče, pokud nebudou ochotni změnit svůj životní styl.Britská vláda jedná o této záležitosti v souvislosti s úsilím Tonyho Blaira zajistit poslední reformy veřejných služeb před tím, než v roce 2007 odejde z premiérské funkce.

Vláda se bude dotazovat kontrolního panelu 100 obyčejných lidí, zda by souhlasili s tím, aby občané, jejichž životní styl vede k tomu, že se stávají obětí onemocnění, měli mít při léčení ve zdravotnictví tytéž priority jako ostatní pacienti. Znamenalo by to, že britské zdravotnictví změní své dosavadní předpisy, podle nichž dosud nemají být pacienti diskriminováni, "ani v těch případech, kdy si své nemoci do určité míry způsobili sami".

Nedávná britská vládní analýza veřejných služeb byla šokována, do jak obrovské míry vytvářejí občané břemeno, které zatěžuje veřejné služby právě v důsledku svého nezdravého životního stylu. "Ministři se zhrozili, když byli informováni, že polovina všech let zdravého života je ztracena v důsledku faktorů v chování lidí, tedy kouřením a způsobem, jak se lidé stravují," uvedl vládní zdroj.

Ministři požadují "zásadní kulturní změnu" v postoji veřejných služeb. Stát má od nynějška podporovat a přesvědčovat lidi, aby změnili svůj životní styl a zlepšili tak své zdravotní šance.

Experti varovali, že obezita stojí v současnosti britské státní zdravotnictví 7 miliard liber (280 miliard Kč) ročně a mohla by vést k naprostému kolapsu zdravotnictví, pokud stoupne počet obézních Britů z nynějšího stavu, kdy je obézní každý pátý britský občan, na každého třetího občana do roku 2010. Nemoci způsobované kouřením stojí britské zdravotnictví 1,7 miliard liber ročně a totéž stojí nemoce způsobované alkoholismem. Vedlejší problémy, způsobované alkoholismem, jako je násilná zločinnost a dopravní nehody, stojí 20 miliard liber ročně.

Z 12 milionů kuřáků v Británii (Británie má 60 milionů obyvatel) umírá ročně na kouření 114 000 lidí. 20 procent Britů je obézních a každé čtvrté dítě je obtloustlé, což činí Británii nejobtloustlejší zemí v Evropě. V roce 2005 zemřelo na nemoci, způsobené alkoholem, v Británii 8386 osob.

Britská vláda také přísně postupuje proti potravinářskému průmyslu. Alastair Sykes, generální ředitel firmy Nestlé UK, poukázal na to, že podle návrhů FSA by veškeré cukrovinky, které jeho firma vyrábí, a většina cereálií, byly označeny červenou nálepkou. "Budeme doporučovat, aby lidé nejedli cukrovinky? My přece děláme to, co si přejí zákazníci a snažíme se dělat své výrobky zdravějšími."