receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

Cesta za Ježíšovým nenásilím

Část šestá.

Autor: Fr. John Dear, S.J.

Bývalý rančer (chovatel krav) Howard Lyman, nyní výkonný ředitel ekologické organizace EarthSave International, naléhá na lidi, aby se stali vegetariány. Argumentuje přitom mimo jiné tím, že jezení masa ničí cennou a nenahraditelnou vrchní vrstvu výživné půdy. Byl texaskými chovateli obžalován spolu s moderátorkou talk show Oprah Winfreyovou poté, co veřejně diskutoval o možnosti vypuknutí nemoci šilených krav v USA - soudní porota rozhodla v jeho prospěch. Lyman poukazuje na to, že naše půda dříve hemžila životem, přitom nyní je hnědá substance bez života. Eroze vrchní půdní vrstvy v USA je z 85 % způsobená chovem zvířat na jídlo.

Takže pokud víckrát používáte igelitové a papírové tašky, pokud máte ve sprše nainstalovanou úspornou baterii, pokud důsledně zhasínáte při odchodu z místnosti, pokud dáváte přednost chůzi, bicyklu nebo hromadné dopravě nad jízdou osobním autem, skvěle! Ale abychom byli ještě lepší a odpovědnější správci Země a božího stvoření je také třeba, abychom učinili další krok a stali se vegetariány.

Nedávno jsem jednomu svému příteli - křesťanovi položil otázku, proč přešel na rostlinnou stravu. Řekl, že změna nastala tehdy, kdy se dozvěděl o ekologické devastaci, způsobenou masným průmyslem. Již dál nemohl při zachování svého svědomí a víry jíst maso s vědomím toho, že tím podporuje zničení planety. Bylo to proti všemu, o co chtěl, aby v jeho životě šlo. Řekl: "Ničíme ekosystém tím, že vytváříme masivní velkovýkrmny kuřat, krav a prasat; otravujeme vodní zdroje; kácíme deštné pralesy - to vše kvůli výrobě masa. Ničíme celé ekosystémy většiny chudých zemí. Celý masný průmysl - veškerá snaha o vydělání peněz prostřednictvím chovu zvířat na jídlo - je destruktivní. Pokud miliony z nás přejdou na rostlinnou stravu, stanou se vegetariány, snížíme tím poptávku a pomůžeme zachránit naši planetu.

Vegetariánství jako cesta ke zdraví a plnosti.

Dalším základním důvodem, proč se stát vegetariánem je snaha o dosažení a zachování zdraví. Bůh nám dal naše těla jako dary a je třeba, abychom s nimi dobře zacházeli tak, abychom mohli sloužit druhým a být nástroji božího míru. Až do doby asi před 15 lety většina lékařů předpokládala, že lidské bytosti musí jíst maso, aby vůbec přežily. V dnešní době nejen jsou všichni zajedno v tom, že našim tělům rostlinná strava prospívá, ale lékařské organizace jako např. American Dietetic Association (ADA) a American Medical Association (AMA) dokonce dospěly k závěru, že vegetariáni jsou ve skutečnosti zdravější. Vegetariáni mají tendenci k nižší tělesné váze a trpí mnohem méně než masojedové na srdeční onemocnění, rakovinu a mozkové mrtvice, což jsou tři největší příčiny úmrtí ve Spojených státech. Maso neobsahuje vůbec žádné sacharidy ani vlákninu, přitom právě tyto živiny naše těla potřebují k tomu, aby zůstala v provozuschopném stavu. Na druhé straně maso, ale oplývá vysokým obsahem cévy ucpávajícího tuku a cholesterolu.

Konkrétně, jediní dva výzkumní pracovníci, kteří, kdy s úspěchem vyléčili srdeční onemocnění, což je s velkým náskokem největší příčina úmrtí v USA, zahrnují vegetariánskou dietu do svých programů na zlepšení zdravotního stavu pacientů. Pacienti zařazení do programů Dr. Deana Ornishe a Dr. Caldwella Esselstyna se stávají "infarktuvzdornými" (jak říká Dr. Esselstyn) tím, že se dostanou s úrovní cholesterolu níž než 150, což je úroveň, pod kterou nebyl nikdy zaznamenán infarkt. Úroveň cholesterolu průměrného vegana je přitom 128. Také stojí za povšimnutí, že vegetariáni v průměru váží o 10 až 30 procent méně než masojedi a lidé zařazení do programu Dr. Ornishe zhubnou v průměru o 9 kilogramů během prvního roku a opět nepřibírají.

U lidí, kteří konzumují živočišné produkty je o 40 % větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou a rovněž je u nich vyšší pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice, zánětu slepého střeva, artritydy, cukrovky a přiotrávení se jídlem. Navíc maso obsahuje pesticidy a jiné chemické látky v až 14-krát výších koncentracích než v rostlinné stravě. Pokud chceme žít zdravě a plně a přitom jsme moudří, pak se staneme vegetariány.

Rev. George Malkmus, baptistický farář ze Severní Karolíny argumentuje tím, že křesťané by měli být příkladem tím, že jsou zdraví. Ptá se: co to říká o naší víře, když my křesťané umíráme na nemoci související se stravou, nemoci, kterým lze předcházet, stejnou měrou jako ostatní lidé v tomto státě? Myslí si, že vegetariánství je dobrým nástrojem, protože nás činný zdravějšími. Souhlasím s ním. Bůh chce, abychom byli zdraví, aby naše životy byly co nejplnější, co nejhodnotnější. Obdobně Rev. Robert Schuller, farář a hvězda pořadu Hodina síly, doporučuje dietu, kterou on sám nazývá "rajskou". Právě k této dietě nás Bůh povolal v Rajské zahradě, říká - je to dieta, "šitá nám na míru", abychom mohli mít dlouhý život a maximální produktivitu. Jmenuje FITNESS SUPERSTAR Jacka LaLanne, jako jeden příklad toho, co dokáže dělat strava založená na obilovinách, luštěninách, ovoci a zelenině pro naši vitalitu. Pokračování část sedmá ...

nath.

část: 1     2     3     4     5     6     7     8

© Vegetarian.cz Šíření textu je možno používat jen s písemným souhlasem redakce. Děkujeme.