receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

Cesta za Ježíšovým nenásilím

Část sedmá.

Autor: Fr. John Dear, S.J.

Vegetariánství jako způsob, jak podporovat lidská práva.

Dalším důvodem, proč se stát vegetariánem, je prostá podpora základních lidských práv. Rostlinná strava je jediná možná strava pro lidi, kterým není jedno utrpení druhých lidí. Ve Spojených státech jsou jatka místem smrti, nejen pro zvířata ale i pro nešťastné lidi, kteří v nich pracují. Jatka vykazují nejvyšší úrazovost, nejvyšší fluktuace zaměstnanců, nejvyšší výskyt opakovaných úrazů a nejvyšší výskyt smrtelných úrazů ze všech odvětví průmyslu v zemi. Pracovníci jatek mají dokonce devětkrát vyšší úrazovost než pracovníci uhelných dolů v oblasti Apalašských hor (oblast pověstná pro nebezpečné podmínky práce v dolech).

Před několika lety organozace Center for Public Integrity, což je organizace, jejíž posláním je kriticky monitorovat činnost amerického Kongresu, vydala zprávu s názvem: "Bezpečnost na posledním místě: Politika E. Coli a jiných smrtelně nebezpečných mikróbů v jídle". Tato zpráva poukazuje na skutečnost, že jatka neustále hledají nové pracovníky, kteří by nahradili ty, kteří odešli. Aby tato uvolněna místa naplnili, musejí vozit lidi autobusem z Mexika a jiných středoamerických států do jatek ve státech Iowa, Minnesota a jinde (vzdálenost řádově tisíce kilometrů). " Se stejnou lehkostí, s kterou masozpracující firmy lákají a přepravují imigranty na práci v jejich zařízeních v oblasti Středozápadu," píše se ve zprávě, "zradí je, předávají je i s rodinami imigračním úředníkům. Poté jako neuvěřitelný úkaz krutosti a korupce přijímají zpět ty, kteří unikli imigračním zátahům, aby opět zabíjeli zvířata a porcovali jejich maso." Na tu samou skutečnost poukazuje nedávno vydaná kniha Národ rychlého občerstvení od investigativního žurnalisty Erica Schlossera.

Měli by křesťané podporovat toto nespravedlivé zacházení s pracujícími? Samozřejme, že neměli. Ježíš to řekl výstižně takto: "Cokoliv učiníte nejmenšímu z nich, činíte mně." Trvá na tom, abychom stranili chudým a potlačeným - a v dnešní době do této kategorie spadá imigrant či uprchlík pracující bez papírů v továrně - v jejich boji za spravedlnost. Přestat poskytovat finanční podporu tomuto násilnickému a nespravedlnému průmyslu tím, že se staneme vegetariány je něco, co dokážeme dělat a co bychom dělat měli. Pokračování část osmá ...

nath.

část: 1     2     3     4     5     6     7     8

© Vegetarian.cz Šíření textu je možno používat jen s písemným souhlasem redakce. Děkujeme.