receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czRozloučení s prezidentem s mystikem.

Dne 23.2.2008 zemřel ve věku 57 let bývalý slovinský premiér a prezident dr. Janez Drnovšek. Narodil se 17.5.1950 v městě Celje. Vystudoval ekonomickou fakultu v Ljubjani a pracoval v bankovnictví. V r. 1991 se velkou měrou zasloužil se o téměř nenásilné odtržení Slovinska od bývalé Jugoslávie. V r.1992 založil stranu Liberálních demokratů a po vítězství ve volbách se stal premiérem. Byl jím až do r. 2002, pak byl zvolen prezidentem. Prezidentský úřad zastával až do r. 2007. Pod jeho vedením se Slovinsko stalo členem EU. Byl označován za jednoho z nejschopnějších politiků v oblasti.

Již v r. 1999 onemocněl rakovinou ledvin, v r. 2001 u něj lékaři objevili rakovinu plic a jeho stav označili za neléčitelný. Šok z tohoto zjištění mu podle jeho slov umožnil pochopit, že není možné žít jen mechanicky "podle druhých" v zajetí běžných stereotypů a názorů.

Kvůli nemoci Drnovšek naprosto změnil svůj životní styl i svůj filozofický pohled na svět. Nechal se léčit indickou a čínskou tradiční medicínou, stal se veganem a začal se věnovat východním filozofiím a napsal na toto téma i několik knih. Díky této změně z běžného politika na Slovinského Gandhiho ho někteří začali považovat za blázna, pro něj to ale nebylo důležité. Založil nové Hnutí pro spravedlnost a rozvoj, které je podle něj otevřeno všem, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Jeho spirituálně zaměřená kniha Úvahy o ivotě a Vědomí se stala bestsellerem.

Rozhovor

Díky svým filozofickým názorům se začal dostávat do různých konfliktů na politické scéně, vysloužil si také nejednu rozhněvanou reakci představitelů různých zemí kvůli svým snahám o urovnání různých světových konfliktů. Snažil se angažovat ve prospěch chudých a trpících, usiloval např. o řešení krize v Darfuru. V této souvislosti kritizoval pokrytectví politiků, kteří vedou nekonečné rozhovory v luxusních drahých hotelích, zatímco venku umírají lidé hlady.

V posledních letech žil (pochopitelně bez televize) v malé vesnici Zaplana, kde podle svých slov pracoval na očistě ducha a vědomí a kde si také sám pekl chléb a pěstoval zeleninu.