receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz"Jak může každý z nás přispět k míru a harmonii ve světě"

25. října 2003 Praha.

Jóga vytváří lepšího člověka a lepší člověk má šťastnější a lepší rodinu. Je-li lepší rodina, je lepší společnost. A je-li lepší společnost, je lepší svět. V tomto smyslu přispívá učení jógy ke světovému míru.


Co je učením jógy? Láska. Láska spojuje a nenávist rozděluje. Nejvyšším principem, podle kterého bychom měli žít, je být si jist, že neubližujeme žádné jiné živé bytosti. Každá bytost je součástí vaší bytosti a vaše bytost je součástí každé jiné živé bytosti. Nikdo není oddělen. Vědomí, které je ve velkém slonovi, malém mravenci a v člověku, je stejné.

Mistr mého Mistra říkával: "Miluj každou živou bytost alespoň tolik jako sám sebe." Nezabiješ - je pravidlo, které znamená chránit každý život, nejen lidský. "Milujte je, krmte je, ale nejezte je", říkávám. Ochraňujte se navzájem, ochraňujte zvířata a životní prostředí. Máme jen jednu planetu, které říkáme domov, ale co tomuto domovu děláme? Velká učení říkají, že lidé by měli být ochránci, nikoli ničiteli. Existuje analogie: s velkými obtížemi postavíme plot kolem své zahrady, abychom ji ochránili, ale když ten plot začne zahradu ničit, jaký je z něj užitek?

(Paramhans Svámí Mahéšvaránanda)


V sobotu 25. října 2003 proběhne v Pražském kostele U Salvátora a v Lucerně Mezinárodní konference pod zajímavým názvem "Jak může každý z nás přispět k míru a harmonii ve světě".Konferenci pořádá Společnost Jóga v denním životě a hlavními organizátory akce jsou známí hudebníci Irena a Vojtěch Havlovi, se kterými jsme připravili následující rozhovor.