receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czPETA

Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA) část 1                         

je mezinárodní nezisková organizace se sídlem v Norfolku v USA. PETA byla založena v roce 1980 a ctí zásadu, že zvířata nejsou naše, abychom je jedli, abychom je na sobě nosili, dělali na nich pokusy nebo je využívali pro zábavu. PETA dělá osvětu o zneužívání zvířat pro zákonodárce a širokou veřejnost. Také propaguje porozumění právu všech zvířat, aby s nimi bylo zacházeno s úctou.

Historické případy

PETA je přímo zodpovědná za takové průlomové události, jako je uzavření jedněch z nejhorších koňských jatek v USA, uzavření vojenské laboratoře, ve které se střílela zvířata a za zastavení využívání koček a psů ve všech pokusných laboratořích. Us magazine uvádí následující:"PETA má významný vliv na to, jak velké korporace zacházejí se zvířaty."

Další úspěchy

PETA odhalila zneužívaní zvířat při pokusech v roce 1981 a spustila vyšetřování případu opic ze Silver Spring, který se stal precedentním. Výsledkem bylo první zatčení a odsouzení člověka v USA, který dělal pokusy na zvířatech a to na základě obvinění z krutosti ke zvířatům. Dále to vedlo k prvnímu zabavení laboratoře, kde docházelo ke zneužívání zvířat a prvnímu vítězství ve prospěch laboratorních zvířat u Nejvyššího soudu USA.

                         

PETA vydala 70 hodin videozáznamů dokumentujících šokující způsob zacházení s primáty v laboratoři na University of Pennsylvania, což vedlo k pokutám a ukončení zneužívání primátů tamtéž.

Tajné vyšetřování obrovské smluvní testovací laboratoře ve Filadelfii, které PETA vedla, a její následná kampaň, vyústilo v trvalý zákaz pro firmu Benetton využívat testování na zvířatech - první zákaz pro významnou společnost působící na trhu s kosmetikou. Ostatní přední společnosti jako Avon, Revlon a Estée Lauder následovaly tento příklad. Největší světový výrobce kosmetiky - L´Oréal - upustil od pokusů na zvířatech po čtyřech letech mezinárodní kampaně organizace PETA. Gillette oznámil ustoupení od testů po desetileté kampani PETy. Nyní má PETA na seznamu více než 550 kosmetických společností, které neprovádí testy na zvířatech.

PETA zvítězila nad General Motors Corporation, která více než jedno desetiletí prováděla crash testy na prasatech a fretkách.

PETA zveřejnila fotografie a filmový záznam vyšetřovatelů z prostor firmy Carolina Biological Supply, největšího biologického dodavatele v USA. PETA zdokumentovala, jak jsou zvířata přemísťována z plynových komor a je jim vpíchnut formaldehyd, aniž by bylo ověřeno, jestli nevykazují známky života. Stejně tak bylo zachyceno strastiplné úsilí koček a krys během balzamování a zaměstnanci plivající na zvířata. Společnost byla obviněna Ministerstvem zemědělství USA za porušení Zákona o blahu zvířat.

PETA distribuovala tajné video ukazující baviče Bobba Berosiniho v Las Vegas, jak bije orangutany kovovou tyčí. Americké ministerstvo vnitra zrušilo Berosinimu povolení chovat zvířata v zajetí a zakázalo mu kupovat nebo prodávat orangutany.

                         

Tajné vyšetřování bolestivých pokusů týkajících se svrabu psů a králíků na Ohio´s Wright State University vedlo k obviněním ze strany Ministerstva zemědělství USA z osmnáctinásobného porušení Zákona o blahu zvířat. Pokusy byly zastaveny.

PETA zveřejnila tajné fotografie a videokazety ukazující, jak jsou kachny na jedné z farem v New Yorku násilím krmeny. Zde jsou chovány za účelem výroby paštiky z jejich jater. Tohle vedlo k vůbec první policejní razii na tovární farmě v USA. Mnohé aerolinie a restaurace vypustily paštiku z kachních jater ze svých jídelních lístků od té doby, co se dozvěděly o tom, že vnitřní orgány ptáků často prasknou a další mnohé krvavé detaily.

V dalším precedentním případě byl kalifornský obchodník s kožešinami obviněn z krutosti poté, co ho vyšetřoval PETy nafilmoval, jak zabíjí elektrickým proudem činčily, zatímco jim připnul dráty na jejich genitálie. Americká veterinární asociace odsoudila tuto smrtící metodu s odůvodněním, že nutí zvířata prožívat infarkt při plném vědomí. V dalším skandálním odhalení natočila PETA farmáře s kožešinami, jak vpichuje norkům herbicid a tím je nutí umírat v bolestech. Obě farmy přestaly s těmito krutými smrtícími metodami.

Po odhalení pokusu v National Air and Space Administration, ve kterém byly opice ve svěrací kazajce vystřeleny do prostoru s elektrodami, uspěla PETA v tlaku na USA, aby ustoupily z projektu.

Tajné vyšetřování pokusů v Národní výzkumné nemocnici v Boys Town, při nichž byly hlavičky koťat obráceny na druhou stranu a kočky se nechaly hladem za účelem studií hluchoty, dalo Národnímu institutu zdraví USA podnět k vydání zprávy o úředním ukončení programu péče o zvířata a jejich využití v Boys Town. Ministerstvo zemědělství USA totiž zjistilo, že Boys Town nejednalo podle Zákona o blahu zvířat.

pro vegetarian.cz: Mgr.Jan Nejezchleb