receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czDruhý chod ve formě laktovegetariánské

Vážení čtenáři, o spolupráci na projektu Druhý chod laktovegetariánský jsme požadali i Českou společnost pro výživu a vegetariánství. Odpověď ČSVV (dopis paní Matějkové) uveřejňujeme níže.


Vážená paní Matějková
Redakce internetového serveru pro vegetariány Vegetarian.cz nás seznámila s vašimi aktivitami ve školní jídelně gymnázia ve Strakonicích a požádala Českou společnost pro výživu a vegetariánství (ČSVV) o spolupráci na Vašem projektu.

Jedním z důvodů založení ČSVV bylo náprava znemožňování alternativního stravování dětí v mateřských školách.

Proto s velkou radostí vítáme zavádění vegetariánských jídel do školního stravování.


Za ČSVV Vám nabízíme:

Normy vegetariánských jídel

  • Normy vegetariánské jídelny Oáza v Brně. Autorem je majitel této jídelny pan Vlastimil Špic
  • Normy pro MŠ – Měsíční jídelníček bez masa. Autorkou je Ing. Eliška Škvařilová. 
Oba autoři jsou aktivními členy OSpG. Normy naleznete na webu ČSVV. Po vložení registračních údajů se v levém sloupci objeví menu: Normy OÁZA Brno a Normy pro MŠ. Dále zde naleznete Rady pro vaření zdravých jídel - ochranné stravy. Normy nejsou veřejně přístupné, budete-li mít o ně zájem zaregistrujte se na našich stránkách www.csvv.cz . Hesla Vám zašlu ve zvláštním e-mailu.

Kontakty na  vedoucí jídelen, kde již mají zkušenosti s přípravou vegetariánských jídel

  • Jaroslava Jiroušová, ředitelka Mateřské školy v Jilemnici
  • paní Růžena Hermanová, ředitelka Mateřské školy z Veselí nad Moravou

Odbornou pomoc při sestavování jídelníčků

Můžete se obrátit přímo na pana Jaroslava Škvařila a Ing. Elišku Škvařilovou.
Jaroslav Škvařil je lektor odborné skupiny pro nutrici ČSVV se zaměřením na problematiku bílkovin a výživových směrů, technolog výroby Klaso sortimentu, spoluautor
a lektor Rekvalifikačního kursu pro obor kuchař a prodavač se zaměřením na lakto-vegetariánskou stravu.

Ing. Eliška Škvařilová je člen Odborné skupiny pro gastronomii ČSVV, vedoucí vývoje Klaso sortimentu a velmi úspěšného výrobku Hraška, autorka několika kuchařek a norem bezmasých jídel a rovněž je spoluautorka a lektorka Rekvalifikačního kursu pro obor kuchař a prodavač se zaměřením na lakto-vegetariánskou stravu.
Pro Vaši bližší představu o rozsahu výše uvedeného rekvalifikačního kurzu se může podívat na přehled závěrečných otázek .
Zřejmě by bylo možné se s nimi dohodnout i na nějaké formě zaškolení personálu kuchyně, přednášce pro pedagogy a žáky, případně rodiče žáků vaší školy. Asi by vám také mohlo pomoci projednání a navržení Strategie zavedení vegetariánských jídel.

Vypočítání nutriční hodnoty jídelníčků

Až si sestavíte první jídelníčky, bylo by dobré spočítat jejich nutriční hodnoty a porovnat je jednak se současnými a jednak s připravovanými doporučenými dávkami živin pro ČR.
V těchto otázkách spolupracuje Odborná skupina pro nutrici ČSVV s Mgr. Mirkou Slavíkovou,  vedoucí oddělení podpory zdraví Okresní hygienické stanice v Teplicích. Doporučuji podívat se na její Otevřený dopis Hlavnímu hygienikovi ČR ve věci současných doporučených dávek živin a Rozbor současné úrovně stravování ve školách . Mgr. Mirku Slavíkovou k napsání otevřeného dopisu hlavnímu hygienikovi ČR mimo jiné inicioval návrh Právní skupiny ČSVV na zrušení nutriční části vyhlášky č. 48/1993 . Pokud Vás zajímá, jaké budou nové DDŽ, doporučuji si přečíst STANOVISKO VĚDECKÉHO VÝBORU PRO POTRAVINY VE VĚCI: výživových doporučených dávek   k jeho projednávání byla také přizvána Odborná skupina pro nutrici ČSVV.

Zapojení do Odborné skupiny pro gastronomii

Členové této skupiny jsou zástupci provozoven školního a veřejného stravování, rodičů
a aktivních členů ČSVV. OSpG by měla vytvářet prostor pro předávání zkušeností se zaváděním jídel prospěšných zdraví do provozů společného stravování a zastupovat v ní sdružené členy při jednání se státními orgány. Proběhla již dvě setkání této skupiny. O první schůzce se dočtete zde o druhé zde.

Těšíme se na spolupráci s Vámi,

s pozdravem


Jitka Skočková

koordinátor OSpG (ČSVV)